خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله عوامل موثر بر توزیع درآمد

دانلود مقاله عوامل موثر بر توزیع درآمد

دانلود مقاله عوامل موثر بر توزیع درآمد از سری مقالات اقتصادی با 118 صفحه و فرمت اجرایی Word

توزیع درآمد پیوسته یکی از دغدغه های نخبگان جوامع اعم از مورخان، فیلسوفان، جامعه شناسان و اقتصاددانان بوده است. سال های انتهایی قرن نوزدهم و ابتدایی قرن بیستم را می توان شروع مطالعات علمی در خصوص تعیین تعداد فقرا و مشخص کردن خط فقر در جوامع به حساب آورد که در کنار دیگر عوامل، نقش بسزایی در پیدایش دولت رفاه، اندیشه تأمین اجتماعی و سیاست های فقرزدایی داشته است.

در اواسط قرن بیستم نیاز برنامه های فقرزدایی، نزول اهمیت تئوری تابعی توزیع درآمد با توجه به نابرابری های درآمدی، موفقیت تئوری سرمایه انسانی به عنوان تفسیری از تئوری توزیع مقداری درآمد، در دسترس قرار گرفتن داده ها، امکان تجزیه و تحلیل سریع تر داده ها و در نهایت مباحث روشنفکرانه درباره عدالت توزیعی، کمک شایانی به تکامل اندیشه توزیع درآمد و شکل گیری شاخص های اجتماعی – اقتصادی کردند.

طی تحولاتی چون انقلاب صنعتی، گسترش اندیشه اقتصاد رفاه، رکود بزرگ، ظهور علم اقتصاد کلان، ایجاد دولت های رفاه، پیشرفت مباحث ریاضی در اقتصاد نئوکلاسیک و افزایش حساسیت روشنفکران جامعه نسبت به عدالت توزیعی، در نهایت این نتیجه حاصل شد که توزیع درآمد بین افراد و خانوار ها از اهمیت بیشتری نسبت به توزیع درآمد بین دارندگان عوامل تولید برخوردار است.

رشد اقتصادی، به معنای توسعه و گسترش امکانات و ظرفیت های اقتصاد در یک افق زمانی است و توزیع درآمد به نحوۀ توزیع این امکانات بین افراد جامعه نظر دارد. پس از سال ها تأکید بر رشد و توسعه، ادبیات مدرن اقتصادی بر فقرزدایی تأکید فراوان دارد. در سال های گذشته فقر به صورت نسبتاً گسترده ای افزایش یافته و نشانه ای از کاهش آن به چشم نمی خورد. بررسی اقتصادی – اجتماعی فقر و محرومیت از مسائل پیچیده ای است که در شناخت و درک آن باید الزاماً به عوامل و متغیرهای متعددی توجه کرد. با این همه، در مطالعات کلان اقتصادی و در اولین برخورد می توان مسئله فقر و محرومیت را از یک طرف به مقدار تولید سرانه و از طرف دیگر، به درجۀ عدم تعادل در الگوی توزیع درآمد مرتبط کرد.

دانلود مقاله عوامل اقتصادی موثر بر توزیع درآمد

دانلود مقاله عوامل اقتصادی موثر بر توزیع درآمد

معرفی الگوهای توزیع درآمد

بحث توزیع درآمد و در کنار آن مسائل مربوط به فقر و نابرابری های اقتصادی، گذشته ای به قدمت تاریخ دارد. با این وجود تا قبل از پارتو اکثر مباحث مرتبط با توزیع درآمد و ثروت و نابرابری هایی که از آنها نتیجه می شود، فاقد پشتیبانی و حمایت مدل های اقتصادی بوده و اکثراً به صورت هنجاری و بدون تجزیه و تحلیلی های اقتصادی و اجتماعی انجام می شود. پارتو در سال های آخر قرن 19 با ارائه مدل های نوع اول، دوم و سوم خود توانست زمینه جدیدی در این باب بنیان گذارد.

بعد از پارتو، کورادو جینی با تحقیقات وسیعی که در این زمینه انجام داد سهم بیشتری را در این حوزه به خود اختصاص داد. در این مسیر الگوهای زیادی برای بررسی توزیع درآمد ارائه گردید که بر اساس بحث داگوم (1977) آنها را می توان در سه گروه اصلی دسته بندی نمود.

گروه اولی، توابعی که به منظور بررسی توزیع درآمد از فرآیندهای تصادفی استفاده می کند. در این گروه می توان از کارهای چمپرنان (1953)، فیسک، (1961)، گیبرات (1931)، ماندل بورو (1960 و 1963) و روترفورد (1955) یاد نمود.

گروه دوم توابعی که تنها به خاطر مناسب بودن به ارزش نسبت به توزیع های تجربی انتخاب شده اند. در این دسته می توان از مدل گاما که به وسیله آمون (1895) و سالم و مونت (1973 – 1974) مورد استفاده قرار گرفت، مدل بتا به وسیله تورو (1970) و کاکوانی و پودر و مدل تعمیم یافته گاما که آمورسو در سال های 1924 و 1925 آن را مورد استفاده قرار داد، یاد کرد.

گروه سوم شامل معادلات دیفرانسیلی است که ویژگی های آنها با آنچه در توزیع درآمدهای تجربی مشاهده می شود سازگاری دارد. فرم توابع توزیع از حل معادلات دیفرانسیل مربوطه به دست می آید، در این گروه می توان به مدل های پارتو (1896)، سینگ و مادالا (1976) و داگوم (1977) اشاره نمود.

مدل هایی که بیشترین کاربرد را دارند مدل پارتو، لگ نرمال و گاما می باشند. از نظر تعبیر مناسب اقتصادی برای پارامترهای مدل، خوبی به ارزش و صریح و آسان بودن تابع، بهترین مدل برای بررسی گروه های بالای درآمدی مدل پارتو می باشد.

با وجود این محدودیت عمده مدل پارتو آن است که برای بررسی دنباله های پایین توزیع کاربرد ندارد. در عین حال مدل های گاما و لگ نرمال برای قسمت میانی توزیع درآمد مناسب است، ولی این دو در بررسی دنباله های بالایی و پایینی توزیع ضعف اساسی دارند. در حالی که این دو قسمت از تابع توزیع مهم ترین اطلاعات لازم برای هر معیار نابرابری توزیع درآمد و اجرای سیاست های دقیق تـوزیع درآمد را در اختیار ما قرار می دهند.

دانلود تحقیق درباره عوامل موثر بر توزیع درآمد

دانلود تحقیق درباره عوامل موثر بر توزیع درآمد

ویژگی های توابع توزیع درآمد

اکثر مدل های ارائه شده برای تجزیه و تحلیل توزیع درآمد، فاقد مبنایی برای توجیه و انتخاب هستند. مدل های تک متغیره ای وجود دارند که می توانند به تشریح الگوی مشاهده شده توزیـع درآمد بپردازند. بنابراین مدل مناسب، به مجموعه خصوصیاتی بستگی دارد که هر مدل توزیع درآمد باید تا حد ممکن این ویژگی ها را در بر داشته باشد. خصوصیاتی که بر مبنای آن می توان مدل را مناسب، فراگیر و جهان شمول دانست در ادبیات مربوط به توزیع درآمـد مورد بحث قرار گرفته و مورد وفاق عمومی است. این خصوصیات عبارتند از :

 • داشتن مبنای مورد قبول
 • همگرایی به توزیع پارتو
 • تعبیر اقتصادی پارامترها
 • خوبی برازش در تمام دامنۀ درآمد
 • مدل تک مدی و بدون مد
 • برازش تابع برای درآمدهای صفر و منفی
 • برازش مدل برای دامنه ای از درآمد که با یک حداقل مثبت ولی ناشناخته شروع می شود.
 • قابلیت دستیابی به منحنی لورنز از مدل و بالعکس
 • حل صریح شاخص جینی
 • قابلیت محاسبه ضریب جینی وقتی که منحنی های لورزنز متقاطع هستند.
 • اصل حداقل پارامتر ها

عوامل اقتصادی موثر بر توزیع درآمد موضوع این مقاله از سایت downloadarticle.ir می باشد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. رابطه بین تولید ناخالص ملی (رشد اقتصادی) و توزیع درآمد در ابتدای این مقاله مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 2. در ادامه توزیع درآمد و فرار سرمایه مورد بحث قرار گرفته است.
 3. یکی دیگر از موضوعاتی که در این مقاله دیده می شود، ساختار تولید و توزیع درآمد می باشد.
 4. سپس به موضوع توزیع درآمد و یارانه اشاره شده است.
 5. سیاست های مالی و توزیـع درآمد را در ادامه موضوعات این مقاله می توان دید.
 6. و در آخر به موضوع تورم و توزیع درآمد پرداخته شده است.
 7. و مطالب فراوان دیگری که با دانلود این مقاله می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید … .
4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز