خانه » مقالات حسابداری » دانلود مقاله علم حسابداری و انواع آن

اطلاعیه سایت

با سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان

لطفا موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید :

  • عزیزانی که به هر دلیل موفق به دریافت و یا دانلود فایل مورد نظرشان نشده اند (می توانند با مراجعه به صفحه تماس با ما مشکل خود را اطلاع داده تا مشکل آن ها برطرف گردد)
  • به اطلاع شما عزیزان می رسانیم با توجه به اینکه شبکه شاپرک اقدام به تهیه پروتکل امنیتی لایه باز کرده است و این شرکت نیز هم اکنون از نسخه 39 و نسخه های پایین تر مرورگر های گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پشتیبانی نمی کند، بنابراین الزامی است که برای پرداخت وجه مرورگر شما به روز شده باشد و از آخرین نسخه مرورگرتان استفاده کنید.

عدم آپدیت (به روز بودن) مرورگر باعث می شود، به جای صفحه درگاه بانک، خطای عدم تایید خرید را مشاهده نمایید.

راه حل : با آپدیت نمودن مرورگرتان، می توانید از بروز تراکنش های ناموفق پیشگیری کنید و خریدتان بدون مشکل انجام می شود.

دانلود مقاله علم حسابداری و انواع آن

دانلود مقاله علم حسابداری و انواع آن با 46 صفحه و فرمت اجرایی PDF

بشر از دیرباز با علم حسابداری «به انگلیسی : Accounting» آشنا بوده و از آن استفاده می کرده . تصور کنید شما مبلغی را در اختیار دارید و قصد دارید که مقداری از آن را پس انداز کنید، قسمتی از آن را برای خرج های ماهیانه و بقیه آن را مثلاً به کسی قرض بدهد. اگر شما با این علم آشنایی نداشه باشید امکان این که کلیه مبلغ را خرج کنید و هدر دهید زیاد است و ممکن است حتی شما که قصد قرض دادن به شخصی را داشتید، برعکس این قضیه شما از کسی پول قرض کنید. استفاده از علم حسابداری امروزه امری ضروری برای گرداندن زندگی، شرکت ها و ادارت است و البته لازم به ذکر است که این حرفه کار هر کسی نیست و نیاز به متخصصینی با نام حسابدار است.

قرار است شما را با علم حسابداری همچنین انواع حسابداری آشنا کنیم، بر همین اساس مقاله ای در مورد تعریف حسابداری، تاریخچه حسابداری در جهان و ایران، همچنین انواع آن و آینده شغلی، بازار کار و درآمد آن آماده کرده ایم. در زیر توضیحاتی داده شده است و اگر نیاز به مطالب بیشتری داشتید پیشنهاد می کنید مقاله ای که در مورد علم حسابداری در پایین همین پست است را دانلود نمایید.

علم حسابداری چیست؟ انواع حسابداری

دانش حسابداری نیز مانند سایر دانش ها بر پایه اصول و قرارداهایی قرار دارد که از جانب انجمن های حرفه ای به صورت مدون به عنوان استانداردهای پذیرفته شده حسابداری شناخته شده است. رعایت اصول و استانداردهای پذیرفته شده به منظور یکنواختی در عمل و شفافیت اطلاعات الزامی است. مثلاً در حسابداری به منظور گزارش گیری مالی، واحد اقتصادی به عنوان یک شخصیت مستقل از صاحب (یا صاحبان آن) در نظر گرفته می شود.

تعریف “حسابداری”

ضبط سیستماتیک و جامع از معاملات مالی مربوط به یک کسب و کار را حسابداری می گویند. حسابداری نیز به طور خلاصه، به تجزیه و تحلیل و گزارش این معاملات اشاره دارد. صورت های مالی که خلاصه عملیات یک شرکت بزرگ است،و موقعیت مالی و جریان های نقدی بیش از یک دوره خاص آن را دارد، خلاصه ای از صدها هزار نفر از معاملات مالی است که ممکن است به بیش از این دوره وارد شده اند. یکی از وظایف کلیدی برای تقریبا هر کسب و کار حسابداری است. ممکن است توسط یک حسابدار در شرکت های کوچک و یا ادارات امور مالی بزرگ با ده ها تن از کارکنان در شرکت های بزرگ حسابداری به خدمت گرفته شود.

انواع حسابداری

حسابداری حرفه ای گسترده و پویا است و به طور مداوم خود را با نیازهای خاص و متفاوت کاربران خود تطبیق می دهد. در طول چند دهه گذشته، حسابداری با انواع مختلف خود و همینطور شاخه ها و زیرمجموعه آن برای تنوع نیازهای کاربران بوجود آمده اند.

انواع علم حسابداری

انواع علم حسابداری

انواع آن به شرح زیر است :

حسابداری مالی، یا گزارش های مالی، روند تولید اطلاعات برای استفاده خارجی که معمولا در قالب صورت های مالی است تعریف شده است. صورت های مالی عملکرد گذشته یک نهاد و موقعیت فعلی بر اساس مجموعه ای از استانداردها و دستورالعمل های شناخته شده را منعکس می کند.

حسابداری مدیریت، تولید اطلاعات در درجه اول برای استفاده داخلی توسط مدیریت شرکت می باشد. اطلاعات تولید شده به طور کلی مفصل تر از آن است که برای استفاده خارجی و برای فعال کردن کنترل موثر سازمان و تحقق اهداف استراتژیک و اهداف نهاد تولید شده باشد. اطلاعات ممکن است در بودجه فرم ها پیش بینی شود، و قادر به شرکت در برنامه ریزی موثر برای آینده خود و یا ممکن است بر اساس عملکرد ، نتایج گذشته خود را ارزیابی کند. فرم و محتوای هر گزارش تولید شده در فرایند صرفا در اختیار مدیریت گذاشته می شود.

حسابداری هزینه شاخه ای از حسابداری مدیریت است و شامل استفاده از تکنیک های مختلف برای نظارت و کنترل هزینه ها است. کاربرد آن بیشتر به نگرانی های تولید مناسب است.

حسابداری دولتی، به عنوان حسابداری عمومی یا حسابداری فدرال شناخته شده است، و اشاره به نوع سیستم اطلاعات حسابداری مورد استفاده در بخش عمومی می کند. این یک انحراف جزئی از سیستم حسابداری مالی مورد استفاده در بخش خصوصی است. نیاز به داشتن یک سیستم حسابداری جداگانه برای بخش دولتی به دلیل اهداف مختلف و اهداف موسسات دولتی و خصوصی امری واجب است. حسابداری دولتی موقعیت مالی و عملکرد بخش دولتی موسسات در زمینه بودجه تنظیم از محدودیت های مالی که اغلب دغدغه اصلی بسیاری از دولت ها است را تضمین می کند.

حسابداری مالیاتی اشاره به حسابداری برای اموری که مربوط به مالیات است دارد. وظیفه آن این است که توسط قوانین مالیاتی تجویز شده توسط قوانین مالیات که از صلاحیت اداره می شود تبعیت کند. اغلب این قوانین متفاوت از قواعد حاکم بر تهیه صورتهای مالی برای استفاده عموم هستند. بنابراین حسابداری مالیاتی تنظیم صورتهای مالی تهیه شده تحت اصول حسابداری مالی را به حساب تفاوت با قواعد مقرر از قوانین مالیاتی را انجام می دهد. اطلاعات سپس توسط حرفه ای های مالیات برای برآورد بدهی مالیاتی یک شرکت و برای مقاصد برنامه ریزی مالیاتی بررسی می شود.

حسابداری قانونی برای استفاده از حسابداری، حسابرسی و روش های تحقیقی در مورد دادخواهی و یا اختلافات است. حسابدار قانونی به عنوان شاهد متخصص در دادگاه برای اختلافات مدنی و کیفری که نیاز به ارزیابی اثرات مالی از دست دادن و یا تشخیص تقلب مالی عمل می کنند.

پروژه حسابداری اشاره به استفاده از سیستم حسابداری برای پیگیری پیشرفت مالی یک پروژه را که از طریق گزارش های مکرر مالی است اطلاق می شود. حسابداری پروژه یک جزء حیاتی از مدیریت پروژه است. این شاخه تخصصی حسابداری مدیریت، نخست با تمرکز بر روی تضمین موفقیت مالی از پروژه های شرکت مانند راه اندازی یک محصول جدید تخصص دارد. حسابداری پروژه می تواند یک منبع مزیت رقابتی برای کسب و کار پروژه محور مانند شرکت های ساخت و ساز باشد.

حسابداری اجتماعی، به عنوان گزارش مسئولیت اجتماعی شرکت ها و توسعه پایدار حسابداری شناخته شده است، همچنین اشاره به روند گزارش پیامدهای فعالیت های یک سازمان در محیط اجتماعی و محیط زیستی آن را دارد. حسابداری اجتماعی در درجه اول در قالب گزارش محیط زیست همراه با گزارش سالانه شرکت گزارش شده است. حسابداری اجتماعی هنوز در مراحل اولیه توسعه است و به عنوان یک واکنش به رشد آگاهی های زیست محیطی در میان عموم مردم است.

استفاده از علم حسابداری

نوع اطلاعات حسابداری که هر استفاده کننده به آن نیاز دارد، بستگی به نوع تصمیماتی دارد که می خواهد اتخاذ نماید. برخی از استفاده کنندگان که اداره عملیات واحد اقتصادی را به عهده دارند به اطلاعاتی نیاز دارند تا آنها را در بهبود عملیات و افزایش کارآیی کمک نماید. برای مثال، مدیران برای تعیین قیمت فروش محصولات خود به اطلاعات هزینه های تولید و بهای تمام شده کالاهای ساخته شده نیاز دارند. این گروه از استفاده کنندگان را اصطلاحاً استفاده کنندگان درون سازمانی می نامند. به استفاده کنندگان گزارش های حسابداری که در خارج از واحد اقتصادی هستند استفاده کنندگان برون سازمانی گفته می شود.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 4 نظر ثبت شده است.

  1. سلام.من این مقاله را خریداری کردم ولی موقع دانلود با مشکل مواجه شد..و دانلود به صورت کامل انجام نشد. مقاله به ایمیلم هم هنوز ارسال نشده..خواهشمندم راهنمایی کنید و یا مقاله را به آدرس ایمیلم بفرستید.با تشکر

  2. دانلود مقاله هنوز به ایملم ارسال نشده است

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز