خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله در مورد طراحی استادیوم ورزشی

دانلود مقاله در مورد طراحی استادیوم ورزشی

دانلود مقاله در مورد طراحی استادیوم ورزشی از سری مقالات عمران و معماری با 82 صفحه و فرمت اجرایی Word

مقاله ای تحت عنوان طراحی استادیوم ورزشی را آماده کرده ایم. مطالبی که در این مقاله جای گرفته است در 4 فصل به صورت مجزا جدا شده است و در هر فصل مطالب مخصوص خود را بیان کرده است. در زیر ما عناوین چهار فصل را نوشته ایم به اضافۀ مطالب مهمی که در این مقاله آماده است :

  • فصل اول شناخت موضوع نام دارد که در این فصل مطالبی در مورد ورزش و ارزش آن و … بیان شده است.
  • نام فصل دوم این مقاله مبانی و ضوابط طراحی مجموعه های ورزشی می باشد.
  • در سومین فصل از این مقاله استادیوم های ورزشی مورد بررسی قرار گرفته و مطالبی مانند نکاتی در رابطه با استادیوم ورزشی ،ابعاد و استانداردهای مجموعه ورزشی ، سالن های ورزشی و … پرداخته شده است.
  • در آخرین فصل که فصل چهارم می باشد با سالن های ورزشی برخی رشته های ورزشی آشنا می شوید.

مطالبی راجع به طراحی استادیوم ورزشی

اصول طرح ریزی استادیوم ورزشی چند منظوره باید از قوانین رقابتی سازمان های ورزش های انفرادی را در نظر بگیرد تا بهترین هماهنگی ممکن را با تمام فعالیت های انفرادی داشته باشد.

  1. باید توجه نمود که یک سالن تقسیمی نسبت به چندین سالن جداگانه اختصاصی کاربردهای بیشتری دارد. اندازه مورد نیاز محل به فضای لازم برای فعالیت های ورزشی مد نظر و اتاق های اداری بستگی دارد . با یک حساب سرانگشتی می توان این اندازه را به روش زیر محاسبه کرد. مساحت مورد نیاز برای ورزش × 2 + فاصله ضروریت یا محدوده محل +سطح لازم پارک وسایل نقلیه. در مسابقات ورزشی ، اتاق های فرعی و فضاهای زیر مورد نیاز هستند. یک بخش ورودی با یک بخش ورودی با یک باجه بلیط فروشی، رختکن تماشاچیان و اتاق لوازم نظافتی.
  2. (0/1m2 برای هر تماشاچی – فضای مخصوص تماشاچیان استادیوم ورزشی (m 45/0-4/0×5/0 برای هر صندلی از جـمله قسمت تردد جانبی) و در صورت تناسب و نیاز ، فضایی برای مهمانان افتخاری ، مطبوعات ، رادیو و تلویزیون از جمله بخش های تردد m 85-8/0×75/0 برای هر یک از اعضای مطبوعات m 0/2×8/1 برای هر اتاقک تهیه گزارش m 0/2×0/2 برای هر سکوی ویژه دوربین ممکن است بخشهای چون اتاقک ویژه دفتر، غذا خوری ، اتاق خدمات اضطراری ، دفتر اداری و اتاق اجتماعات لازم باشد .
  3.  جایگاه تماشاچیان در استادیوم ورزشی را می توان بصورت ثابت یا متحرک ساخت . در جایگاه های کوچک با حداکثر 10 پله مخصوص نشستن ، شیب ردیف ها می تواند بصورت خطی باشد . ارتفاع m 85/0 – 80/0 و در قسمت های ایستادن m 45/0-40/0 باشد . می توان از قسمت های بالا و پایین به جایگاه تماشاچیان رسید. دسترسی از پایین با صرفه تر است اما اشکال آن این است که افراد تازه واردی که در طول یک بازی، می رسند، مزاحم بازیگران و تماشاچیان حاضر می شوند. کناره های باز به حصاره های محافظ با ارتفاع حداقل 1 متر که از سطح قسمت تردد اندازه گیری می شوند نیاز دارند .
طراحی استادیوم ورزشی

طراحی استادیوم ورزشی

طراحی سقف و دیوارهای مجاور پرده های جدا کننده باید طوری باشد که در زمان پایین بودن پرده صدای محیط به حداقل برسد .

حمام ها باید کاملاً نزدیک رختکن بوده و بین این دو قسمت محلی برای خشک شدن تعبیه شود .

بخش کمک های اولیه باید در نزدیکی و هم سطح قسمت بازی باشد. می توان این بخش ها را با اتاق مربیان و داوران که باید در نزدیکی رختکن ها باشند، یکی نمود.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز