خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله درباره شورای نگهبان

دانلود مقاله درباره شورای نگهبان

دانلود مقاله شورای نگهبان از سری مقالات سیاسی با 53 صفحه و فرمت اجرایی PDF

یکی از نهادهای اساسی حاکمیت در نظام جمهوری اسلامی شورای نگهبان است که ضامن دو اصل قانون مندی و اسلامیت نظام است. وجود چنین نهادی در کشور مبتنی بر شرع و قانون ضروری است و صرف وضع قانون با شورا و مشورت کافی نیست. این نهاد در ایران دارای پیشینه بوده و «اصل تراز» در مشروطیت که به موجب آن پنج نفر مجتهد طراز اول مصوبات مجلس را بررسی می کنند، ناظر به شورای نگهبان است.

با توجه به وجود سلسله مراتب قوای سه گانه، بین مصوبات آنها نیز سلسله مراتبی است و چون از بعد حقوقی قوه مؤسس (مجلس خبرگان قانون اساسی) بالاترین مقام کشور است مصوبات آن (قانون اساسی) نیز بر مصوبات سایر قوا برتری دارد و هیچ مصوبه ای نباید مغایر آن باشد. چون قوه ی مقننه مانند هر قوه ی دیگر کشور، ممکن است از حدود قانون اساسی تجاوز کند، زیرا اقتضای اصل حاکمیت قانون این است که در صورتی که قوانین عادی با قانون اساسی در تعارض باشد، قانون اساسی مقدم است.

از آنجا که، قانون اساسی مبتنی بر شرع است، هیچ اصلی در آن پذیرفته نیست مگر مستندات به قرآن کریم یا سیره و سنت پیامبر اکرم (ص) و امامان معصوم علیهم السلام باشد. همچنین کلمه قانون در هر جای قانون اساسی به معنای قانون خدا و احکام الهی است.

فلسفه وجود شورای نگهبان

 1. اسلامی بودن قوانین : با توجه به اسلامی بودن نظام سیاس حاکم بر ایران، قوانینی که در جمهوری اسلامی تصویب می شود و به اجرا در می آید باید اسلامی باشد، بدین منظور، نهادی به نام شورای نگهبان در نظر گرفته شده است.
 2. حاکمیت ولایت فقیه : مشروعیت حکومت اسلامی به ولایت فقیه است و نمایندگان مجلس، منتخب ملت هستند و ملت نمی تواند به آنها مشروعیت دینی بخشد، بنابراین وجود نهادی جهت مشروعیت بخشی دینی در قوه قانون گذاری ضروری است که دست کم عده ای از اعضای آن مستقیماً منصوب رهبری باشند.
 3. حراست از قانون اساسی : کامل ترین نحوه اجرای قانون اساسی به ویژه در بخش مربوط به حاکمیت قوای حکومتی، عمل به موازین آن توسط خود نهادهای حکومتی است و از مهمترین بخش های قوای حاکمیت، قوه قانون گذاری است که باید مطابق قانون اساسی باشد. به همین دلیل در تمام نظام های سیاسی حراست از قانون اساسی به عهده بخشی از حکومت است. در جمهوری اسلامی ایران شورای نگهبان این امر را به عهده دارد.
دانلود مقاله درباره شورای نگهبان

دانلود مقاله درباره شورای نگهبان

عنوان فقهی کار شورای نگهبان

از آنجا که شورای نگهبان ناظر بر مصوبات مجلس و لوایحی است که از تصویب نمایندگان می گذرد تا مخالف قانون اساسی و شرع مقدس نباشد و از سویی مشروعیت سیاسی، الهی وظایف امور حکومتی باید با یکی از عناوین موضوعه در شریعت اسلامی انطباق داشته باشد، بررسی این سؤال ضروری است که نظارت شورای نگهبان از چه باب است؟ آیا از باب قاضی منصوب از سوی رهبر؟ وکیل و نایب منصوب از سوی رهبر، یا کارشناس و خبره منصوب از سوی رهبر؟ ثمره بحث زمان بروز یک مسأله اختلافی بین فقها ظاهر می شود که معیار در فرض اول و دوم فتوای رهبری و در فرض سوم نظر کارشناسی اعضای خبرگان است. البته مسلم است مشروعیت رأی فقهای شورای نگهبان به دلیل انتساب به مقام ولایت است.

 • الف – قاضی منصوب از سوی رهبر : بدین معنی که رهبری نظام فقهای شورای نگهبان را به عنوان قضاتی تعیین کرده است که در انطباق و عدم انطباق قوانین موضوعه با شرع و قانون حکم نمایند. البته این فرض بر مبنای نظارت استصوابی قابل تصور نیست.
 • ب – وکیل و نایب از سوی رهبر : قانون گذاری حق حاکم اسلامی است بنابراین او عنوان حاکم اسلامی به وضع احکام و مقررات مبادرت می نماید و نیز قوانین مصوب با تنفیذ و نظارت او مشروعیت می یابد، بنابراین رهبری نظام با توجه به گستردگی حدود وظایف و اختیاراتش، فقهای شورای نگهبان را به عنوان وکیل و نایب خود در این امر منصوب می نماید.
 • ج – خبره و کارشناس ناظر منصوب از سوی رهبر : با توجه به اصل نود و یکم قانون اساسی قراینی به شرح زیر وجود دارد که بیانگر نظارت استقلالی و نه نیابتی شورای نگهبان است :
 1. عبارت شش نفر که شرط تعدد قرینه ای بر استقلال آنها در مقام اظهار نظر است.
 2. شرط فقاهت که در صورت نیابت از رهبری و فتوای فقهی رهبری، فقاهت فقهای شورای نگهبان لازم نمی شود زیرا در این صورت نایب از منوب عنه خود تبعیت کند و رأی و نظر فقهی او را در نظر بگیرد و لازم نیست خود فقیه باشد.
 3. آگاهی به مقتضیات زمان و مسایل روز، زیرا آنان باید در آرای خود مقتضیات زمان و مصالح جامعه را در نظر بگیرند. چون افراد متفاوت از مقتضیات و مصالح جامعه، تفسیرهای متفاوت دارند، بنابراین لازم است که آنها نظر کارشناسی خود را ارائه کنند نه نظر رهبر را.

مقاله شورای نگهبان موضوعی است که در این پست از سایت downloadarticle.ir می خواهیم به آن بپردازیم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. در ابتدای مقاله شما با شورای نگهبان در قالب یک متن پیشگفتار آشنایی پیدا می کنید.
 2. در ادامه وظایف و اختیارات شورای نگهبان (نظارت بر قانون گذاری، تفسیر قانون اساسی، نظارت بر انتخابات، سایر وظایف شورای نگهبان) نام برده شده و هر کدام از آن ها به صورت مفصل توضیح داده شده است.
 3. در آخر ساختار شورای نگهبان (اعضای شورای نگهبان، تشکیلات اداری، نحوه تشکیل جلسات) به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته شده است.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز