خانه » مقالات کامپیوتری » دانلود مقاله در مورد شبکه های کامپیوتری

دانلود مقاله در مورد شبکه های کامپیوتری

دانلود مقاله شبکه های کامپیوتری «Computer Networks» از سری مقالات کامپیوتری با 254 صفحه و فرمت اجرایی word

مجموعه دو و یا چند کامپیوتر یا رایانه که برای استفاده از امکانات و منابع دیگر سیستم ها به هم متصل می شوند را شبکه کامپیوتری می گویند. به عنوان مثال همه رایانه های متصل به یک شبکه می توانند از یک چاپگر مشترک در شبکه استفاده کنند و یا کافی است که تنها یکی از رایانه های عضو شبکه به اینترنت متصل شود، در این حالت سایر رایانه های موجود در شبکه نیز می توانند به اینترنت دسترسی داشته باشند.

مزایای شبکه های کامپیوتری

استفاده از شبکه های کامپیوتری به علت مزایای فراوانی که دارند بسیار گسترش یافته است. برای آشنایی بیشتر با این مزایا در زیر برخی از آن ها تشریح شده اند :

استفاده از منابع مشترک (اطلاعات، نرم افزار و سخت افزار ها) : تجهیزات جانبی یا منابع سخت افزاری نظیر چاپگر، مودم، دیسک سخت و تجهیزات ورود داده ها نظیر پویشگر، جزئی از شبکه های کامپیوتری هستند. تجهیزاتی جانبی از طریق رایانه مرکزی در دسترس تمام رایانه های واقع در شبکه قرار می گیرند. کاربر می تواند بدون آن که چاپگری مستقیماً به رایانه شخصی اش متصل باشد، از اسناد خود چاپ بگیرد. در عمل چاپگر از طریق رایانه مرکزی شبکه به تمامی رایانه های موجود در شبکه شما متصل است.

جلوگیری از تکرار اطلاعات در رایانه های مختلف : معمولاً کاربران شبکه به اطلاعات یکسانی نیاز دارند. با وجود یک شبکه نیازی به تکرار داده ها روی تک تک سیستم ها نبوده و کافی است داده ها تنها روی یکی از سیستم ها قرار گیرد تا تمامی کاربران بدون محدودیت بوانند از آن استفاده کنند.

تبادل سریعتر و دقیق تر داده ها : شبکه ها به کاربران خود امکان می دهند در آن واحد با سایرین به تبادل داده ها بپردازند. امری که بدون وجود شبکه ممکن بود ساعت ها و حتی روزها به درازا بکشد.

سهولت در برقراری ارتباط و تبادل داده : بدون وجود شبکه مبادله داده ها از یک رایانه به رایانه دیگر با استفاده از ابزارهایی مانند دیسکت و حافظه های جانبی امکان پذیر است. شبکه ها علاوه بر این که مبادله داده ها بین رایانه ها را از طریق کابل های شبکه ای فراهم می کنند، به کاربران امکان می دهند با استفاده از نرم افزارهای مناسب با سایر کاربران نیز از طریق شبکه ارتباط برقرار کند.

کاهش هزینه ها : در تمامی حوزه ها، استفاده از شبکه های کامپیوتری سبب کاهش هزینه می شود، مانند جابه جایی پول و خرید و فروش الکترونیکی، یا استفاده از پست الکترونیکی که هزینه آنها بسیار پایین است.

دانلود مقاله در مورد شبکه های کامپیوتری

دانلود مقاله در مورد شبکه های کامپیوتری

انواع شبکه ها

شبکه های کامپیوتری با توجه به وسعت جغرافیایی تحت پوشش، دارای انواع مختلفی هستند. برخی از این موارد عبارتند از :

 • شبکه محلی
 • شبکه گسترده
 • شبکه شهری

شبکه محل : شبکه ای که تعداد محدودی از رایانه های موجود در یک دفتر یا کارگاه را به هم متصل می کند، یک شبکه محلی نام دارد که گاهی اوقات به آن شبکه LAN هم می گویند. یک شبکه محلی امکان برقراری ارتباط و تبادل داده ها با سرعت بالا (100 مگابایت در ثانیه) را فراهم می کند. شبکه مدرسه یا شبکه ادارات نمونه ای از این شیکه ها است.

شبکه گسترده : شبکه ای در سطح شهر یا یک کشور که تعداد زیادی از رایانه ها و شبکه های محلی را به هم متصل می کند، شبکه گسترده و یا WAN نامیده می شود. این شبکه برای مبادله داده ها بین فواصل بسیار دور به کار می رود و ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر می گیرد. شبکه بانک ها و شبکه آژانس های هواپیمایی نمونه هایی از شبکه گسترده است.

شبکه شهری : شبکه شهری یا MAN در مقایسه با شبکه های محلی از مقیاس بزرگ تر و نسبت به شبکه های گسترده، کوچک تر است. این شبکه ها معمولاً برای اتصال دفاتری یک سازمان در یک شهر، کاربرد دارند و می توانند خصوصی یا عمومی باشند.

شبکه اینترنت : بزرگ ترین شبکه رایانه ای جهانی است که از اتصال شبکه های کوچک تر در کل دنیا تشکیل شده است.

دانلود تحقیق درباره شبکه های کامپیوتری

دانلود تحقیق درباره شبکه های کامپیوتری

اصطلاحات رایج شبکه های کامپیوتری

برای کار با یک شبکه لازم است برخی از اصطلاحات را بدانید در اینجا تعدادی از این اصطلاحات به طور خلاصه توضیح داده می شود.

 1. سرور : رایانه ای است که در شبکه به سایرین رایانه ها نیز سرویس می دهد. به عنوان مثال رایانه ای که پرونده های اصلی شبکه روی آن قرار دارد یا رایانه ای که برای اتصال به شبکه از آن استفاده می شود. معمولاً قدرتمندترین رایانه در شبکه به عنوان سرور انتخاب می شود.
 2. کلاینت : هر رایانه ای که به شبکه متصل شده است و از شبکه استفاده می کند به عنوان یک کلاینت منظور می شود.
 3. وسیله تبادل داده ها : اطلاعات در رایانه فرستنده به صورت سیگنال های دیجیتالی، تولید می شود. این سیگنال ها را نمی توان به سافت های طولانی فرستاد، زیرا آن قدر قوی نیستند که بتوانند در طول کانال های ارتباطی شبکه، جابه جا شوند، برای این منظور وسیله ای لازم است تا توان سیگنال های دیجیتالی را افزایش دهد. این وسیله در شبکه هایی که رایانه ها از طریق کابل به هم وصل اند و در فاصله کمتری از همدیگر قرار دارند و در رابطه با رایانه هایی که در فاصله دوری از یکدیگر قرار دارند به ترتیب کارت شبکه و مودم است.
 4. خط ارتباطی : به مسیری که داده ها در یک شبکه طی می کنند کانال یا خط ارتباطی می گویند. برای ایجاد این کانال ارتباطی بر اساس نوع شبکه از ابزاری همانند کابل ویژه و یا خطوط تلفن استفاده می شود.

شبکه های کامپیوتری عنوان این مقاله از سایت DownloadArticle.ir می باشد که به این مقاله یکی از کامل ترین مقالات درباره Computer Networks می باشد. 4 فصل کل مطالب این مقاله را تشکیل داده است. در زیر ما فقط عنوان این چهار فصل را بیان کرده ایم :

 1. در فصل اول شبکه های کامپیوتری به طول مفصل معرفی شده است.
 2. در فصل دوم سخت افزار شبکه های کامپیوتری نام برده شده و پیرامون هر کدام توضیحاتی داده شده است.
 3. سومین فصل نرم افزار شبکه کامپیوتری مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 4. و در آخرین فصل به موضوع امنیت شبکه های کامپیوتری پرداخته شده است.
5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز