خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله در مورد سیمان (Cement)

دانلود مقاله در مورد سیمان (Cement)

دانلود مقاله سیمان (Cement) از سری مقالات معماری و عمران با 31 صفحه و فرمت اجرایی Word

سیمان به عنوان یک ماده ساختمانی، از دیرباز به نوعی توسط ایرانی ها، مصری ها، یونانی ها، رومی ها و چینی ها به کار رفته است. واژه «Cement» به معنای سیمان در یونان قدیم تحت عنوان Caemente و در روم باستان تحت عنوان Cementum به کار رفته است. سیمان های عصر باستان، همان آهک های پخته شده و ملات های ساروج بوده اند.

بعدها سیمان را از پختن ترکیب سنگ آهک و خاک رس، با نسبت معینی، به دست آوردند تا این که بشر متوجه شد برای تولید محصولی مرغوب تر باید مواد اولیه در درجه حرارت بالا تا رسیدن به نقطه ذوب حرارت داده شوند و بدین ترتیب سیمان های پرتلند به شکل امروزی در اواسط قرن نوزدهم میلادی ساخته شدند.

میزان سیمانی که امروزه به طور سالیانه در جهان مصرف می شود در حدود 3/7 میلیارد تن می باشد. سیمان در مفهوم عام ممکن است به هر ماده چسباننده ای اتلاق شود، اما در صنعت ساختمان منظور از سیمان، محصولی است که از حرارت دادن و پختن ترکیب سنگ آهک و خاک رس با نسبت معینی و در درجه حرارت مشخصی به دست می آید و نقش چسباننده سنگدانه های بتن یا ملات را بر عهده دارد و به عنوان ماده چسباننده یا یکپارچه کننده بتن یا ملات محسوب می شود.

البته لازم به ذکر است که سیمان به تنهایی خاصیت چسبانندگی ندارد بلکه در اثر عمل هیدراسیون (واکنش های شیمیایی بین سیمان و آب) خاصیت چسبانندگی پیدا می کند. سیمان به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده بتن، حدود 7 تا 15 درصد از حجم بتن را تشکیل می دهد. سیمانهای مصرفی در بتن عبارت از سیمانهای پرتلند و یا سیمانهای ویژه می باشند.

دانلود مقاله در مورد سیمان (Cement)

دانلود مقاله در مورد سیمان (Cement)

تاریخچه سیمان

تصور این که اولین ایده روش ساخت ملات های شبه سیمانی چگونه به ذهن بشر رسیده، چندان مشکل نیست. احتمالاً پس از کشف آتش، زمانی که بشر اولیه در اتراقگاه های خود برای گرم شدن و یا پختن غذا آتش بر پا می کرده، در مواردی که این آتش روی تخته سنگ آهکی یا گچی برافروخته می شده باعث پخته شدن این سنگ ها می شده و بارش باران باعث می شده تا پودر این سنگ های پخته شده به صورت دوغاب درآمده و خرده سنگ های اطراف خود را به یکدیگر چسبانده و به مرور زمان سخت شود.

دقت در این پدیده، احتمالاً اولین ایده روش ساخت ملات های شبه سیمانی بوده است. بنابراین قدمت ایده ساخت ملات های چسباننده را شاید بتوان به حدود ده هزار سال پیش از میلاد مسیح نسبت داد؛ زیرا در آن زمان با وقوع انقلاب کشاورزی، انگیزه سکونت دائمی و ایجاد خانه برای بشر ایجاده شده بود و این کار بدون استفاده از ملات های چسباننده امکان پذیر نبود.

برخی از محققین عنوان می کنند که پختن آهک را رومی ها و یونانی ها از ایرانی ها فرا گرفتند، زیرا قدیمی ترین ملات آهکی در ایران کشف شده است. اقوام ساکن در مناطق شمالی خلیج فارس از زمان ایلامی ها قادر به تهیه ملات هایی بوده اند که با آب سخت می شده است. فینیقی ها، آشوری ها و بابلی ها نیز در ساخت بناهای خود از چنین ملات هایی استفاده می کرده اند.

فرآیند تولید سیمان

به طور کلی، سیمان پرتلند از حرارت دادن و پختن مخلوط سنگ آهک و خاک رس با نسبت معینی به دست می آید. از آنجایی که کیفیت آن در ساخت یک بتن خوب، بسیار مؤثر می باشد، لذا لازم است در تولید سیمان، کنترل های دقیقی به عمل آید.

کارخانه های سیمان معمولاً در نقاطی احداث می شوند که به معادن سنگ آهک و خاک رس و ترجیحاً به معادن مارل نزدیک باشند. در معادن، سنگ آهک را به وسیله کمپرسور و یا دینامیت از معدن جا می کنند. خاک رس نیز با لودر از معدن بارگیری می شود. اگر فاصله کارخانه با معدن دور باشد، مصابح را با کامیون و واگن زمینی به کارخانه حمل می کنند ولی اگر کارخانه به معدن نزدیک باشد، مصالح را با تسمه نقاله یا واگن هوایی به کارخانه انتقال می دهند.

مصالح پودر شده به طور کلی به دو روش تر و خشک می توانند برای ورود به کوره سیمان پزی آماده شوند. اگر درصد رطوبت موجود در مصالح از مقدار معینی بیشتر باشد (حدود 25 درصد) و همچنین تجهیزات کارخانه اجازه بدهد از روش تر استفاده می کنند. در این روش در حین پودر کردن مصالح با افزودن آب، رطوبت مواد را به حدود 40 درصد وزن آن ها می رسانند و با این مقدار آب، مواد را به صورت لجن در می آورند.

قبل از آن که مواد اولیۀ آماده شده (خوراک کوره)، به کوره های اصلی هدایت شوند آنها را در کوره های پیش گرمکن تا دمایی در حدود 300 درجه سانتیگراد حرارت می دهند. علیت این امر آن است که اولاً رطوبت در کار پخت سیمان اخلال ایجاد نکند و ثانیاً در مصرف سوخت صرفه جویی شود زیرا حرارت کوره های پیش گرمکن از همان گازهای کوره های اصلی تأمین می شود.

دانلود تحقیق درباره سیمان (Cement)

انواع سیمان

امروزه با پیشرفت تکنولوژی، آگاهی و شناخت نسبتاً جامعی از ساختار، خواص فیزیکی و ترکیبات شیمیایی و معدنی سیمان حاصل گردیده است. بدین ترتیب با تغییر در این خواص و ترکیبات یا با مخلوط کردن مواد خاصی با سیمان پرتلند و یا با استفاده از هر دو روش، تولید انواع سیمان برای کاربردهای مختلف میسر شده است.

در استاندارد ASTM C150 و AASHTO M85، انواع سیمانهای پرتلند مطرح شده اند که در ادامه تشریح می گردند. در استاندارد ملی ایران به شماره 389 نیز انواع سیمانهای پرتلند و ویژگی های آن ها آورده شده است.

  • سیمانهای پرتلند نوع 1 (معمولی)
  • سیمانهای پرتلند نوع 2 (متوسط)
  • سیمانهای پرتلند نوع 3 (زود سخت شونده)
  • سیمانهای پرتلند نوع 5 (مقاوم در برابر سولفات)

اگر با توضیحاتی که در بالا داده شده، هنوز به جمع بندی نرسیده اید و یا نیاز به اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع دارید، پیشنهاد میکنیم که مقاله سیمان را به صورت کامل دانلود کنید و نهایت استفاده را از آن ببرید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدا بعد از خواندن مقدمه با تاریخچه سیمان آشنا می شوید.
  2. در ادامه مواد تشکیل دهنده سیمانهای پرتلند نام برده شده و توضیحاتی داده شده است.
  3. سپس پیرامون تولید سیمان مطالبی بیان شده است.
  4. کاربرد های سیمان یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  5. همچنین انواع سیمانهای استاندارد نام برده شده و پیرامون هر کدام توضیحاتی داده شده است.
  6. و چندین عنوان دیگر … .
3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز