خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله در مورد سیستم عصبی

دانلود مقاله در مورد سیستم عصبی

دانلود مقاله سیستم عصبی از سری مقالات پزشکی با 110 صفحه و فرمت اجرایی word

سیستم عصبی «nervous system» که مرکز کنترل بدن انسان است از مغز و نخاع تشکیل شده است. پیام های ورودی از عضلات، اندام های غیر ارادی و حواس از طریق نورون های سیستم اعصاب محیطی به سیستم اعصاب مرکزی منتقل شده و در آنجا تقسیر می شوند.

سیگنال ها ممکن است در مغز به نواحی عملکردی جداگانه ای منتقل شوند. فرمان ها سپس برای حرکت یا تنظیمات غیر ارادی به خارج از سیستم عصبی فرستاده می شوند. سیستم اعصاب برای عملکرد کل بدن حیاتی است، به همین دلیل آسیب ها و بیماری های آن کیفیت زندگی فرد را مختل می کند.

فقط در ایالات متحده در حدود 265000 نفر به آسیب های نخاعی مبتلا هستند و هر ساله بروز 10000 آسیب جدید تخمین زده شده است. علاوه بر این، آسیب های ترومای مغز برای بیش از 1/7 میلیون نفر در هر سال اتفاق می افتد. در کمتر از 1% افراد مبتلا به SIC که پاراپلژی یا تتراپلژی را تجربه می کنند، بازسازی کامل نورولوژیک بعد از دوره کامل درمان بدست می آید. بنابراین ارائه راه حل برای بازیابی عملکرد نورولوژیک برای تمام آسیب های سیستم عصبی مورد نیاز است.

دانلود مقاله در مورد سیستم عصبی

دانلود مقاله در مورد سیستم عصبی

مهندسی بافت در سیستم عصبی به علت محدودیت های ذاتی و پیچیدگی بافت CNS بسیار مشکل است. به طور کلی، رویکردهای چند مولفه ای برای بازگردانی عملکرد مغز و نخاع استفاده می شود. در درجه نخست، درک تشکیل و عملکرد بافت و همچنین پاسخ های بافتی به آسیب به منظور طراحی درمان برای اصلاح آسیب های وارد شده و همچنین بیماری های CNS مورد نیاز است.

برای بسیاری از اختلالات سیستم عصبی و به منظور غلبه بر موانع فیزیکی و شیمیایی موجود در CNS، داشتن یک سازه مهندسی بافت پیچیده که شامل عوامل چندگانه فیزیکی و شیمیایی باشد مورد نیاز است.

بلوک های ساختمانی عمومی این سازه های عبارتند از : داربست های فیزیکی از زیست مواد، سلول های اگزوژن یا اندوژن و عوامل تحریکی شیمیایی، مکانیکی و الکتریکی در سازه یا در سطح آن.

آناتومی سیستم عصبی

خارج از سیستم عصبی، جسم سلولی نورون ها با یکدیگر تشکیل گانگلیا (عقده عصبی) را می دهند. یک مثال از این تشکیلات، گانگلیون پشتی نخاع (DRG) است که از جسم سلول های عصبی تشکیل شده و در خارج از ستون نخاع در سیستم عصبی محیطی قرار دارد. داخل مغز، جسم سلول های عصبی با یکدیگر تشکیل ساختاری به نام هسته را می دهند.

توده مغز به شکل لایه های کورتکس سازمان یافته و شامل بخش اعظم مخ و مخچه است. مخ، دیانسفال، مخچه و ساقه مغز تشکیل قسمت هایی از مغز را می دهند که درون جمجمه قرار گرفته است. عملکرد کورتکس مغز بی اندازه پیچیده بوده و دارای اعمال گوناگونی است که تنها به کنترل سیستم حسی – حرکتی، سخن گفتن، دریافت و فهم مطالب ختم نمی شود.

طناب نخاعی به شکل یک ستون به طرف قسمت تحتانی ساقه مغز رفته و در طی مسیر خود توسط ستون مهره ها محافظت می شود. قسمت داخل بخش مرکزی نخاع به شکل پروانه بوده و شامل ماده خاکستری است در حالی که آکسون های احاطه کننده بخش مرکزی از جنس ماده خاکستری است.

ماده سفید از ستون های قدامی، خلفی و طرفی ساخته شده است. ماده خاکستری کاملا غیر میلینه بوده در حالی که ماده سفید همان طور که از نام و رنگش پیداست میلینه است. رشته های عصبی از خلال سوراخ های مهره ای که فورامن نامیده می شود به نخاع وارد و از آن خارج شده و سبب می شوند پیام های عصبی به نخاع رسیده و یا از نخاع به PNS مخابره شوند.

دانلود تحقیق درباره سیستم عصبی

دانلود تحقیق درباره سیستم عصبی

اعصاب نخاعی شامل 4 گروه از الیاف عصبی است که از سطوح مختلف طناب نخاعی خارج می شوند. آن دسته که به عنوان دسته جات اعصای نزولی نامیده می شوند در طول ستون مهره ها پایین آمده و شامل اعصاب گردنی، اعصاب سینه ای (فوقانی پشتی)، اعصاب کمری (تحتانی پشتی) و اعصاب ساکرال (پایه) هستند.

در حالی که PNS از دسته جاتی از آکسون ها که عصب نامیده می شوند، تشکیل شده است. در CNS آکسون ها در دسته جاتی قرار دارند که راه عصبی نامیده می شود و از طریق زوائد آستروسیتی که پاهای انتهایی نامیده می شوند به یکدیگر متصل می شوند.

مسیرهای نزولی (وابران) شامل راه های هرمی و خارج هرمی است و راه های صعودی (آوران) شامل راه های نخاعی – تالاموسی و نخاعی – مخچه ای مانند فاسیکولاهای کونئاتوس و گراسیلیس است. عملکرد صحیح بدن وابسته به انتقال درست اطلاعات در این مسیر ها بین مغز و محیط است.

همانطور که از توضیحات بالا متوجه شدید موضوع اصلی این مطلب سیستم عصبی می باشد. قرار است شما در این مقاله با سیستم عصبی به طور کامل آشنا شوید. مطالبی که این مقاله را تشکیل داده اند از 7 فصل تشکیل شده است. عنوان این هفت فصل را در زیر می توانید مشاهده نمایید :

  1. در فصل اول شما دستگاه عصبی آشنا می شوید.
  2. در فصل دوم ضایعات اعصاب محیطی مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  3. فرایند ترمیم در اعصای محیطی عنوان فصل سوم می باشد.
  4. ویژگی های گیاه دم اسب موضوع فصل چهارم از این مقاله می باشد.
  5. در فصل پنجم مواد و روش ها بیان شده است.
  6. در ششمین فصل از این مقاله نتایج این مقاله ذکر شده است.
  7. و در آخرین فصل یعنی فصل هفتم به موضوع بحث و نتیجه گیری پرداخته شده است.
5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز