خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

دانلود مقاله درباره سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

دانلود مقاله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سری مقالات سیاسی با 171 صفحه و فرمت اجرایی PDF

این حقیقت، فرازی از اصل یکصد و پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است که نقش سپاه پاسداران را در پاسداری از انقلاب اسلامی و مقابله با تهدیدها و توطئه های دشمنان قسم خورده انقلاب به روشنی تبیین کرده است و علت پابرجا ماندن سپاه را، نگهبانی از انقلاب ارزشمند اسلامی و دستاوردهای آن دانسته است.

با مطالعه تاریخ پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی، به ویژه مقطع پر حادثه هشت سال دفاع مقدس، به خوبی می توان به علت تاسیس سپاه و حقیقت کلام نورانی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) پی برد و به این حقیقت توجه یافت که تاسیس و شکل گیری سپاه پاسداران در آغازین روزهای پیروزی انقلاب، نه یک تدبیر و تصمیم انسانی و بشری، بلکه هدیه الهی بود که با مجموعه ای از انسان های الهی و جوانان مخلص و پاکباخته ظهور کرد و در اندک مدتی، تشکل سازمانی به خود گرفت و در پاسداری از انقلاب اسلامی روز به روز قوی تر و بالنده تر شد و در تمام عرصه های سیاسی، نظامی، فرهنگی، اجتماعی و سازندگی به خوبی درخشید و در مقابل دشمنان انقلاب و میهن اسلامی، با سازماندهی بسیج مردمی و توان لایزال امت خداجوی و همیشه در صحنه، به رهبری امام خمینی، به پیروزی رسی و در نگهبانی از انقلاب و دستاوردهای آن، با تمام توان کوشید.

دانلود مقاله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

دانلود مقاله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

چگونگی شکل گیری سپاه پاسداران

پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن 1357 تحولات اساسی در کشور پدید آورد. تصمیم گیری ملت ایران برای دگرگونی ساختار حکومت و سرنگونی رژیم شاهنشاهی و پی ریزی حکومت مبتنی بر اسلام، استقلال، آزادی و عدالت خواهی بود.

همراه بودن این امر با رهبری و هدایت حضرت امام خمینی سبب به وجود آمدن پدیده ای نو در عرصه نظام جهانی گردید. پیشینه و نحوه شکل گیری انقلاب در یک چارچوب داخلی و اعتقادات و تمایلات درونی و به دور از الگوهای خارجی بود. اجتماعات سیاسی مذهبی پند میلیونی، وحدت کلمه و خواست عمومی، شکل جدیدی از حکومت، سیاست، قدرت و مسئولیت را به تصویر کشید.

پس از پیروزی انقلاب، مشارکت مردم به اشکال مختلف تداوم یافت و گروه ها و نهادهایی به صورت خودجوش برای برقراری نظم و امنیت عمومی و مقابله با بازمانده های حکومت پهلوی و عوامل ضد انقلاب شکل گرفت.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نهاد برخاسته از انقلاب اسلامی بود که اندکی پس از سرنگونی حکومت پهلوی و به دست گرفتن قدرت از سوی مذهبیون، در جامعه آشفته و انقلاب کرده آن روز تشکیل شد، زیرا ارتش و یا هر نیروی نظامی باقی مانده از حکومت پیشین قبل از تصفیه و بازسازی برای انقلابیون و رهبرانی که سال ها برای ثمر رساندن نهضت اسلامی کوشش کرده بودند، قابل اعتماد نبود.

از طرفی با تغییر و دگرگونی در اوضاع جامعه بر اثر انقلاب، می بایست تدابیر لازم برای حفظ، تداوم و ثبات و نیز دستاوردهای آن اتخاذ می شد. همه فعالان سیاسی و مذهبی بلافاصله پس از پیروزی انقلاب اسلامی و چه بسا بسیاری از آنها در دوره اوج پیروزی در اندیشه یافتن راهکاری برای حفظ و تداوم انقلاب بودند و بسیاری از تشکل ها و سازمان هایی که با مشی مسلحانه با مبارزه با رژیم شاه پرداخته بودند، پس از آنکه نتیجه سال ها تلاش و مقامت شان را به عینه لمس کردند، به تکاپو افتادند و همچون گذشته به از خودگذشتگی و جان فشانی، این بار نه برای رسیدن به پیروزی بلکه برای حفظ انقلاب و دستاوردهای آن ادامه دادند. زیرا سرنگونی نظام منفور و مطورد گذشته به هر دلیل و شیوه و با هر نیرو و امکاناتی که بود به مراتب سهل تر از اداره جامعه بعد از پیروزی انقلاب و پی ریزی نظام جدید بود.

رهایی طبقات مختلف جامعه از ظلم و ستم شاهنشاهی، فقدان قدرت مرکزی منسجم، بروز و تشدید تضادهای درونی جامعه، جامعه انقلاب کرده را دچار بحران های سیاسی و اجتماعی کرده بود.

دانلود تحقیق در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

دانلود تحقیق در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

نام گذاری برای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

اولین تشکل نظامی از طرف دولت موقت بود. دولت موقت که مسئول برقراری نظم و امنیت در جامعه بود، عده ای را مامور کرد یک نیروی نظامی برای حفظ انقلاب تشکیل دهند. حجت الاسلام حسن لاهوتی به عنوان نماینده امام خمینی سرپرست این گروه شد و با استقرار در پادگان عباس آباد تهران همراه عده ای همچون هاشم صباغیان، محسن سازگارا و تهرانچی فعالیت هایی را آغاز کردند.

گروه دوم به رهبری محمد منتظری که در دوران مبارزه علیه رژیم مشقات طاقت فرسایی را متحمل شده و پس از متمرکز کردن مبارزاتش در خارج از کشور دوره سپاه صلح را در فلسطین و لبنان دیده بود، شکل گرفت.

او اولین کسی بود که واژه سپاه را مطرح کرد و با نیروهایی که از فلسطین همراه خودش آورده بود، در ساختمان گارد شهربانی تهران مستقر شد و با تهیه و تدارک نیرو و امکانات به صورت نیروی نظامی انقلاب به فعالیت پرداخت.

انقلاب اسلامی هر روز با مسائل جدیدی رو به رو بود و در کنار تهدیدها و آسیب های بسیار از سوی گروه های مخالف به ویژه سازمان مجاهدین خلق و چریک های فدایی خلق همچنان به سوی ثبات و استواری و انسجام گام بر می داشت.

تشکل های یاد شده در آن شرایط بحرانی حدود دو ماه فعالیت کردند و پس از آن طرح ادغام هر چهام تشکل برای تشکیل یک نیروی نظامی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مطرح گردید.

امروزه سپاه بیش از آنکه یک سازمان صرفا نظامی باشد نهادی است که در کنار حفاظت از تمامیت ارضی ایران و صیانت از جمهوری اسلامی و دستاوردهای آن، در ارتقای فرهنگ و عمران و آبادانی ایران می کوشد.

پاسدار

پاسدار

می خواهیم امروز در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مقاله ای را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا تشکیل سپاه به فرمان امام خمینی (ره) بیان شده است.
  • در ادامه وظایف سپاه ذکر شده و توضیحاتی پیرامون آن داده شده است.
  • سپس نقش سپاه در مبارزه با ضد انقلاب نوشته شده است.
  • ویژگی های پاسداران برجسته انقلاب اسلامی بررسی شده است.
  • و چندین مطلب و موضوع دیگر …

خاطر نشان میشود این مقاله کامل ترین در مورد موضوع سپاه پاسداران می باشد که توسط تیم اختصاصی ما در سایت Downloadarticle.ir قرار گرفته است.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز