خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله درباره سلسلۀ خوارزمشاهیان

دانلود مقاله درباره سلسلۀ خوارزمشاهیان

دانلود مقاله سلسلۀ خوارزمشاهیان از سری مقالات تاریخی با 45 صفحه و فرمت اجرایی PDF

خوارزمشاهیان «Khwarezmian» نام یکی از سلسله هایی است که نزدیک به 125 سال در ایران حکومت داشته اند. امپراتوری خوارزمشاهی بعد از سلسله سلجوقی و قبل از ایلخانان حکومت می کرده. از پایتخت های این سلسله خوارزمشاهی می توان کهنه گرگانج، سمرقند، غزنی و تبریز را نام برد. زبانی که مردم این امپراطوری با آن به صحبت می پرداختند زبان فارسی و ترکی قپچاقی بوده است. همچنین دینی که آدمیان آن زمان از آن تبعیت می کردند دین اسلام بوده که البته فرقه اهل سنت بیشتر در آن وجود داشته.

شما با خواندن مقاله درباره سلسلۀ خوارزمشاهیان می توانید با سلسله و پادشاهان خوارزمشاه آشنایی بیشتری پیدا کنید. مطالبی خواندنی و مفید را می توان در این مقاله دید که مهم ترین آن ها به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا نحوه به وجود آمدن دولت خوارزمشاهی توضیح داده شده است.
  • در ادامه شاهان و پادشاهان سلسله خوارزمشاهیان نام برده شده است و چند خطی از هر کدام نوشته شده است.
  • همینطور توضیحاتی در مورد پایتخت های امپراتوری خوارزمشاهی بیان شده است.
  • سلطان محمد یکی از معروف ترین پادشاهان این سلسله است، در همین راستا مطالب در مورد نحوه حکومت کردن او ذکر شده است.
  • و در آخر پایان حکومت خوارزمشاهیان مورد بررسی قرار گرفته است.

تاریخ سلسله خوارزمشاهیان (خوارزمشاهی)

عنوان «خوارزمشاه» در دوره های قبل از اسلام از طرف حاکمان این سرزمین بکار برده شده است. بارتولد خوارزمشاهیان را در طول تاریخ به چهار طبقه تقسیم می کند :

  1. خوارزمشاهیان قبل از اسلام تا سال 385 هـ.ق./995 م. یا اولاد افریق (Afrig-ogullari) که در آثار الباقیه ابوریحان بیرونی درباره آنان اطلاعات اساسی وجود دارد.
  2. خوارزمشاهیان اولاد مامون، در فاصله سال های 4-385 هـ.ق./ 1-995 م.
  3. خوارزمشاهیان بعد از تصرف خوارزم در سال 7o4 هـ.ق./17o1م. توسط سلطان محمود غزنوی و تعیین آلتین تاش به سمت والی این ناحیه.
  4. آخرین خوارزمشاهیان که از سال 49 هـ.ق./97o1 م. به تدریج قلمروشان گسترش پیدا کرده و به صورت امپراتوری وسیعی درآمد، یعنی اولاد انوشتکین.
نقشه حکومت سلسلۀ خوارزمشاهیان

نقشه حکومت سلسلۀ خوارزمشاهیان

در دوره اولین خوارزمشاهیان، شهر کاث در مشرق جیحون پایتخت بود و منطقه سمت راست خوارزم اهمیت پیدا کرد. مامون حاکم گرگنج (گرگانج) و یا جرجانیه بزرگترین شهر و مرکز ساحل چپ جیحون، در سال 386 هـ.ق. / 996 م. کاث و حوالی آنرا به قلمرو و خود ضمیمه نموده و اهمیت و موقعیت آن به خوارزم سمت چپ منتقل گردید.

نژاد خوارزمشاهیان

در ترک نژاد بودن خوارزمشاهیان تردیدی وجود ندارد، این واقعیت را تاریخ جهانگشای که یکی از منابع اصلی تاریخ خوارزمشاهیان است تصریح و سه منبع دیگر نیز آنرا تایید می نماید. مطلبی که به درستی روشن نیست این است که آنان به کدام یک از طوایف ترک منسوب اند. بنابر نوشته ابن اثیر و جوینی که مطالبشان فقط یکی دو کلمه با یکدیگر متفاوت است، انوشتکین غلامی بود که بیلگه بیک (بیلگه تکین) از ارکان دولت سلجوقی از یک فرد اهل غرجستان خریداری کرده بود، و بدین علت به انوستکین غرجه و یا بنا بر نوشته جامع التواریخ به انوشتکین غرجانی مشهور گردیده است. به علاوه، جوینی ترک بودن این غلام را نیز ابراز می کند و رشیدالدین با منسوب دانستن وی به تیره بکدیلی قوم اوغوز، کمبود مهمی را کامل ساخته است. اما با وجود اینکه در موارد اساسی مربوط به بحث خوارزمشاهیان رشیدالدین متکی برجوینی است، این مطلبی اخیر که به وسیله رشیدالدین علاوه گردیده چندان مورد توجه و نظر اعتبار بارتولد قرار نگرفته است.

اوضاع داخلی سلسله خوارزمشاهیان

پیروزی های نظامی پی در پی سلطان محمد خوارزمشاه، روح او را که مجذوب تفاخر بود، بیش از پیش تحت تاثیر قرار داد. او که خویشتن را مافوق تمام مخلوقات می پنداشت و می خواست چنین مورد قبول واقع شود، بدین ترتیب دچار غرور فوق العاده ای شد.

خوارزمشاه که ممالک مختلف را زیر و رو کرده و حکمرانان آن مناطق را مجبور به تابعیت و پرداخت خراج کرده بود، دیگر رئیس هیچ دولتی را با خود برابر نمی دانست. بنابراین، تشریفات و مراسمی که در دربار وی اجراء می شد می بایست باشکوهتر و معظم تر از دیگر دربارها باشد.

سقوط امپراتوری خوارزمشاهیان

سلطان محمد خوارزمشاه، هنگامی که سپاه مغول در سرتاسر سواحل راست سیر دریا (سیحون) مستقر گردیده و شروع به تهدید شهرها و قلاعی مبادرت کردند و چنگیزخان نیز شخصاً به طرف بخارا عزیمت نمود.

سه فرزند سلطان محمد یعنی جلال الدین، آق شاه و ولیعهد اوزلاغ شاه همراه پدرشان بودند. سلطان بیمار، در روزهای قبل از فوت یکی از تصمیم های مستقل زندگی خود را گرفت. در حضور تمامی همراهان، پسرش جلال الدین را که لایق حفاظت از سلطنت در حال تزلزل و محکم کردن بندهای حکومت در حال گسستن بوده و قابلیت اصلاح امور را داشت به عنوان ولیعهد جدید تعیین کرده و از همه خواست که در زیر پرچم وی متحد شوند و شمشیر خود را نیز به کمر جلال الدین بست و کمی بعد از آن در شوال 617 هـ.ق در گذشت.

با مرگ سلطان محمد خوارزمشاه و اسارت ترکان خاتون و سقوط ماوراءالنهر و خوارزم، آخرین دولت خوارزمشاهیان به تاریخ پیوست.

سقوط امپراتوری خوارزمشاهیان، برای ترکان و به تبعیت از آنان برای جهان اسلام ضایعات زیادی به بار آورد. در نیمۀ دوم قرن دوازدهم میلادی، از سرحدات مرزش خوارزم به طرف داخل آسیا راه های جدید به روی اسلام گشوده شده بود.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز