خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله در مورد سلسله قاجار (قاجاریه)

دانلود مقاله در مورد سلسله قاجار (قاجاریه)

دانلود مقاله در مورد سلسله قاجار (قاجاریه) از سری مقالات تاریخی با 44 صفحه و فرمت اجرایی PDF

سلسله قاجار «Qajar dynasty» یکی دیگر از حکومت هایی است که قوم قاجاریه بر ایران فرمانروایی می کردند که پیرامون آن ها مقاله ای کامل را تدارک دیده ایم و مطالب جالب و خواندنی در مورد قاجاریان نوشته ایم. مطالب مهمی که در این مقاله دیده می شود به صورت زیر می باشد :

  • ابتدا در مورد تاریخچه قاجاریان قبل از حکومت بر این ایران نوشته شده است.
  • به نظر شما چه عواملی باعث شد تا قاجارها تشکیل سلسله بدهند؟ در این مقاله پیرامون آن مطالبی توضیح داده شده است.
  • نام پادشاهانی که در دوره قاجاریه حکومت می کردند ذکر شده و مختصری از زندگی آن ها بیان شده است.
  • در ادامه وضعیت دین و نوع حکومتی که قاجار ها از آن استفاده می کردند مورد بررسی قرار گرفته شده.
  • و … .

آشنایی با سلسله قاجار (قاجاریه) یا قاجاریان

به جز چند سلسله ی پادشاهی که بعد از اسلام و بعد از پادشاهان ایرانی سامانی، بر گستره ایران زمین حکومت کرده اند، بقیه از ترکان، ترکمنان، مغولان، تیموریان و نژاد زرد بوده اند. محل استقرار و زندگی قبیله های گوناگون این نژاد، نواحی آسیای میانه، ترکمنستان، قرقیزستان، نواحی شمال خاوری و خاور ایران در عصر پادشاهی ساسانیان بوده است. بازماندگان این قوم هم اکنون در این نواحی زندگی می کنند.

وقتی تاریخ ایران به حکومت ترکان اشاره می شود، منظور نژادی است که از قرن های دوم و سوم هجری هجوم های ویران گر خود را آغاز کرده و بیش تر از 500 سال سرتاسر ایران را در زیر سم اسبان خود ویران نموده اند.

پس از جنگ و گیرزهای سال های نخستین هجوم این قوم به ایران، آغاز کننده اصلی و مهاجم بزرگ که توانست سلسله ی قدرتمندی مانند خوارزمشاهیان را براندازد، شخصی بود به نام «تیموجین» و با «چنگیز» این سردار مغول با هجوم برق آسای خود در سال 616 هجری و با برانداختن خوارزمشاهیان پایه گذار حکومت های ترک نژادی شد که بیش تر از 500 سال سراسر ایران را تاراج کردند و تمام نشانه های فرهنگ و تمدن چندین هزار ساله ی این سرزمین را سوختند و نابودند کردند.

فرزندان و نوادگان و وابسته گان چنگیز تا آستانه ی انقلاب مشروطیت ایران و سرنگونی پادشاهان قاجار بر این حکومت می راندند. پادشاهان قاجار از قبیله ی ترکمان و از منسوبین «قاجارنویان» یکی از سرداران مغول هستند.

امیر تیمور گورکانی به هنگام لشکرکشی به روم در سال 803 هجری قمری، در راه بازگشت به ایران گروه زیادی از افاراد قبیله های قاجار روملو و شاملو را با خود آورد و آن ها را در ایران باقی گذاشت. گروهی از افراد قاجار که به همراه امیر تیمور گورکان به ایران آمده بودند به ترکستان بازگشتند و در نواحی قراباغ و اطراف شهرهای ایروان و گنجه ماندگار شدند.

افرادی از قبیله ی قاجار در هنگام قدرت صفویان در لباس قزل باش در خدمت پادشاهان صفوی بدند و در حکومت آنان به مقام های بالای حکومتی رسیدند. با آمدن شاه عباس این قبیله به فرمان وی به سه گروه تقسیم شدند و در نواحی سرو، شمال خراسان گرگان و در قراباغ و اطراف رود ارس، مستقر گردیدند.

افرادی از قبیله ی قاجار در بین افشاریان و زندیان نیز نفوذ کردند و صاحب قدرتی شدند و مشهورترین آنان آقا محمد خان بود که پس از مرگ کریم خان زند از شیراز گریخت و به تهران آمد. وی در این خود را پادشاه خواند و بدین ترتیب سلسله قاجاریه در سال 1193 تأسیس شد و در سال 1344 هجری برافتاد و پادشاهی پهلوی جایگزین قاجاریه گردید.

دانلود مقاله در مورد سلسله قاجار (قاجاریه)

دانلود مقاله در مورد سلسله قاجار (قاجاریه)

مسافرت اروپائیان به ایران که از عصر صفویه آغاز شده بود، در عهد قاجاریه به اوج خود رسید و تعداد بیشتری از مردم ایران راهی اروپا گردیدند. این رفت و آمد ها تأثیر مستقیمی در شیوه زندگی اجتماعی مردم ایران که در ژرفای فقر و عقب ماندگی به سر می بردند گذاشت و نسل جدیدی به نام نسل با سواد و روشن فکر به وجود آورد.

با حضور مأموران و شهروندان انگلیسی، روسی، فرانسوی، بلژیکی و آمریکایی در زندگی شهری و روستایی ایران و مشارکت آنان در زندگی اجتماعی و سیاسی ایران، پدیده های نوینی وارد زندگی مردم شد و سطح درخواست های عمومی بالا رفت. نتیجه ی آن مسافرت ها و این حضور ها چنین بود که نسلی تحصیل کرده و روشن فکر در ایران عصر قاجاریه به وجود آمد که برای نخستین با حاکمیت استبدادی را زیر فشار قرار دادند تا درخواست های سیاسی زن ها را بپذیرد.

دولت مردان ملی گرا و وطن پرستی از درون حاکمیت سر برآوردند که مشهورترین آن ها میرزا نقی خان امیر کبیر بود و درخواستی جز اصلاح ساختارهای اداری و اجرایی نداشت. وی به شدت اصلاحات سیاسی و اجتماعی بود و به همین دلیل مورد خشم درباریان قرار گرفت و سرانجام به فرمان پدر همسر خود «ناصرالدین شاه قاجار» محکوم به مرگ شد و در حمام فین کاشان شاه رگ زندگی وی را قطع کردند و ایران را از رسیدن به راه پیشرفت منحرف نمودند.

پادشاهان قاجار به دلایل تاریخی و نژادی، ایرانی نبودند و علاقه ای به حفظ تمامیت اراضی مملکت نداشتند و به همین سبب در معاهده های مختلف ب بیگانگان بخش های بزرگی از خاک این سرزمین را به دیگران بخشیدند. استقلال سیاسی و جغرافیایی ایران برای پادشاهان قاجار چندان اهمیتی نداشت. دو عهدنامه ی شوم و ننگین گلستان و ترکمنچای که در عصر این پادشاهان بی لیاقت بسته شد باعث گردید تا قسمت های بزرگی از خاک ایران واقع در شمال و شمال شرق ایران از مملکت ما جدا شده و به روس ها واگذار شود. عهدنامه های متعدد دیگری مانند : فین کن اشتاین با فرانسه، عهدنامه ی ایران و انگلیس در مورد هرات و افغانستان، معاهده پاریس بین ایران و انگلستان، قرار تقسیم ایران بین روسیه و انگلستان در سال 1907، قرارداد سال 1919 بین ایران و انگلیس هر کدام به نوبه ی خود امتیازهای فراوان مالی و ارضی را نصیب اروپائیان نمود و سرزمین ایران را روز به روز عقب افتاده تر و فقیر تر کرد.

اگر اوضاع جهانی و دگرگونی های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و دموکراتیک قرن های 19 و 20 نبود و اگر نسیم آزادی و حکومت دموکراتیک و دولت پارلمانی از اروپا به سوی ایران حرکت نمی کرد و مردم ایران با تأثیرپذیری از خردمندی و آزادی خواهان اروپاییان برای رسیدن به آزادی های مدنی حرکت و جنبشی از خود نشان نمی دادند، پادشاهان مستبد و وطن فروش قاجار هرگز در اندیشه ی خدمات فکری، فرهنگی و اجتماعی برای این سرزمین نبودند.

موج روشن فکری و باورهای آزادی خواهی و نگاه روشن فکرانه به دگرگونی های اجتماعی که همگی به تأثیر از فرهنگ انقلابی اروپا وارد ایران شده بود، ادبیات گفتاری و نشتاری نوینی را وارد جامعه ی عقب افتاده و به شدت فقیر ایران کرد که نشانه های آشکار آن در انقلاب اجتماعی و سیاسی مردم ایران در پیروزی مشروطیت نمایان شد.

بودن تردید و با جرأت می توان ادعا کرد که بیشتر دگرگونی ها و پایه ی تمام تحولات انقلابی و مطرح شدن باورهای فرهنگی و مدرنیسم و حرکت به سوی پیشرفت های دموکراتیک، حاصل درد و رنج طاقت فرسای میرزا تقی خان امیرکبیر بود که پاداش آن توسط ناصرالدین شاه به وی پرداخت شد!! و در حمام فین کاشان به قتل رسید.

به راستی آن چه را که یک زندگی مرفه و مدرن باید داشته باشد، امیرکبیر زمینه های پیشرفت آن را فراهم نمود. در تمام زمینه های فکری، فرهنگی، ادبی، صنعتی و اجتماع دگرگونی های مهمی ایجاد شد.

در ادبیات تغییرات چشمگیری حاصل شد و آن سخت نویسی و تکلف در شعر و نثر جای خود را به ساده نویسی داد. در دوره قاجاریه بسیاری از نوشته ها و آثار قدیمی بازنویسی گردید و کتاب های تاریخی زیادی به نگارش درآمدند. علم ترجمه رونق گرفت و کتاب هایی از زبان های انگلیسی، فرانسه و روسی به زبان پارسی ترجمه شد و این باعث شد که نگاه های تازه ای به ادبیات غنی، اما کهن ایران بیفتد و راه نوگرایی و نوجویی ادبی هموار گردد.

هنر و صنعت به دلیل بی توجهی پادشاهان قاجار در این عصر به عقب می رود. نقاشی، نگارگری، هنرهای دستی، هنر قالی بافی، بازرگانی، کشاورزی و ساختمان سازی پیشرفتی ندارد و بیشتر حرکت های اجتماعی متوجه تقلید از آثار گذشته است و نه ابتکار و اختراع جدید.

تنها هنری که در عصر قاجاریه به آن اهمیت داده می شد، هنر نقاشی بود که به سبک تقلید از دوره های گذشته و به ویژه متأثر از سبک نقاشی صفویه و سبک های اروپایی و به اجرا در می آمد. مزین الدوله، صنیع الملک، کمال الملک، محمدخان نقاش باشی، جعفرخان زنجانی و … از هنرمندان و هنر آفرینان نقاشی این دوره هستند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

  1. باسلام:
    امروز مقاله در مورد سلسله قاجاریه از سایتتون خرید کردم هزینه از حساب من کسر شد ولی مقاله رو دریافت نکردم
    لطفاً رسیدگی کنید

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز