خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله درباره سلسله زندیه (زندیان)

دانلود مقاله درباره سلسله زندیه (زندیان)

دانلود مقاله درباره سلسله زندیه (زندیان) از سری مقالات تاریخی با 39 صفحه و فرمت اجرایی PDF

سلسله زندیه «Zand dynasty» که البته آن ها را با نامه زندیان نیز می شناسند، موضوعی است برای شما علاقه مندان به مبحث تاریخ آماده کردیم. در زیر می توانید مطالبی که در این مقاله آمده است را مشاهده کنید :

  • در ابتدا چگونگی تشکیل دوره زندیه بیان شده است.
  • در ادامه فرمانروایانی که در این سلسله حکومت کرده اند، نام برده شده و مطالبی در مورد آن ها گفته شده است.
  • و در آخر در مورد منقرض شدن سلسله زندیان و سرنوشت آن ها بعد از کریم خان نوشته شده است.

آشنایی با سلسله زندیان

طایفۀ زند از طوایف لر هستند که پیش از ظهور کریم خان چندان اسم و رسمی در تاریخ نداشته اند. ایل زند که اصلاً در یکی از مضافات ملایر اقامت داشتند در ایام تسلط عثمانی ها بر مغرب ایران در عهد افاغنه گاهی بر ترکان می تاختند و زمانی بر افغانان. نادر پس از بیرون کردن این دو طایفه از ایران زندیه را سرکوبی نمود و جمع کثیری از ایشان را به خاک دره گز خراسان کوچ داد و آنان را در مقابل مساکن ترکمانان حوالی ابیورد نشاند.

در زمان عادل شاه زندیه به خیال مراجعت به اوطان اصلی اختیار خود را به دست یکی از سپاهیان قدیم نادری که کریم توشمال نام داشت سپردند. کریم به یاری برادر خود صادق زندیه را با وجود تعرضات اردوی علی شاه به خاک ملایر برگرداند و از این ایام ریاست ایل زند به عهدۀ کریم نهاده شد.

سلطنت کریم خان زند

از بعد از قتل محمد حسن خان قاجار کریم خانو که در 1163 ظهور کرده بود تقریباً با استقلال بر تمام ایران به استثنای خراسان حکومت یافت و تا سال مرگ خود پیوسته این حال برقرار بود. کریم خان به پاس حق نعمت هیچ وقت متعرض خراسان که در دست شاهرخ میرزا نابینا بود نشد و شاهرخ تا آخر حسات با اسمی از سلطنت در آن جا حکمرانی می کرد.

بعد از محمد حسن خان کسی که با مخالفت با کریم خان برخاست فتحعلی خان افشار از اتباع آزاد خان افغان بود. کریم خان و شیخ علی خان به دفع او به ارومیه رفتند. شیخ علی خان از معرکه گریخت، ولی کریم خان مقاومت به خرج داد و فتح علی خان پس از عذرخواهی عفو شد و کمی بعد در نتیجۀ سوء رفتاری بدست یکی از کسان خان به قتل رسید و در همین اوقات بود که کریم خان درست معلوم نیست به چه علتی شیخ علی خان زند را کور کرد و ظاهراً این سردار که به فتوحات خود مغرور شده بود، در توطئه ای که برای قتل کریم خان در حین محاصرۀ ارومیه شد دخالتی داشته است.

نقشه حکومت زندیه

نقشه حکومت زندیه

پس از دفع فتح علی خان افشار و مسلم شدن آذربایجان، زندیه کرمان و یزد و جنوب خراسان را هم تحت امر خان خود آوردند و کریم خان از این تاریخ تا سال آخر عمر خویس به لشکرکشی مهمی مبادرت نورزید، بلکه بیشتر اوقات خود را در شیراز که آن جا را به پایتختی اختیار نموده بود، صرف خوشگذرانی و ترفیه حال مردم و آبادی نمود و کوششی که به خصوص در تیه اسباب عیش و راحت مردم دو دفع ظلم و تعدی از ایشان داشته است بیش از هر چیز کریم خان را محبوب معاصرین و در نزد همه سربلند و نیک نام ساخته است.

مرگ کریم خان در 13 صفر 1193

کریم خان در اواخر عمر به مرض سل مبتلی گردید و چون سن او در این تاریخ قریب به هشتاد بود روز به روز ضعف و انکسار بر مزاج او راه یافت. واقعۀ قتل علی محمدخان و شورش اعراب و بعضی انقلابات دیگر که در پارده ای از ولایات بر اثر انتشار خبر دروغی مرگ او بروز کرده بود، کریم خان را روز به روز نحیف تر و افسرده تر می کرد تا آن که در سیزدهم صفر قولنجی سخت بر او دست داد و خان بلند نظر زند از همین مرض در تاریخ مذکور در شیراز فوت نمود. مدت کرّ و فرّ و حکومت کریم خان مجموعاً بالغ بر سی سال و هشت ماه بود.

پادشاهی لطفعالی خان و پایان سلسله زندیه

لطفعلی خان که آخرین پادشاه خاندان زند و پسر جعفر خان یعنی نوادۀ برادری کریم خان است در قلیل مدتی که پادشاهی کرد با وجود کمی سن به فتوحات مهم نایل آمد و از خود رشادت ها و شجاعت های بسیار بروز داد و تا زنده بود، آقا محمدخان قاجار از دست او بر جان و دولت خود اطمینانی نداشت، اما بدبختانه لطفعالی خان به علت جوانی و بی تجربگی از سیاست و مردم داری خالی بود و تدبیر ملک رانی نداشت و به علت غرور و جهل به نصیحت خیراندیشان گوش فرا نمی داد و همین معایب نگذاشت که او از فتوحات خود نتیجۀ ثابتی بردارد. به زودی از پا درآمد و دولت زندیه به قتل او انقراض یافت.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز