خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی مسیح

دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی مسیح

دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی مسیح از سری مقالات زندگینامه با 49 صفحه و فرمت اجرایی PDF

زندگینامه حضرت عیسی (ع) برای این پست از سایت دانلود مقاله آماده کرده ایم که این مقاله یکی از کامل ترین مقالات در مورد زندگانی حضرت مسیح علیه السلام می باشد. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 1. در ابتدا زندگی نامه حضرت عیسی به صورت خلاصه بیان شده است.
 2. در ادامه معجزات حضرت مسیح نام برده شده و توضیحاتی پیرامون آن داده شده است.
 3. داستان حضرت عیسی و ادیان دیگر موضوع بعدی است که درباره آن مطالبی نوشته شده است.
 4. در ادامه موضوع حضرت مسیح در قرآن کریم مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 5. و در آخر به حواریون حضرت عیسی اشاره شده است.

نام، لقب و نام مادر حضرت مسیح

نامش (عیسی)، لقبش (مسیح). علت داشتن این لقب این است که پاهای آن حضرت قوس نداشت همه کف پایش با زمین تماس داشت و بعضی گفته اند : که هنگام تولدش ملائکه ها بال های خود را به بدن او مالیدند تا از وسوسه شیطان مصون بمانند، و لقب دیگرش (کلمه الله) است. چون بدون پدر، فقط به واسطه کلمه (باش) خداوند به وجود آمده است.

مادرش مریم دختر عمران که نام مادر او هم حبه بوده است. چون ما در مریم هنگام حامله شدن به مریم، نذر کرده بود که او را خدمتکار بیت المقدس بکند. پس از اینکه مریم هفت ساله شد مادرش او را به نزد زکریا آورده و گفت : ای رسول خدا من این دختر را نذر کرده ام و حال هم به نزد تو آورده ام تا خدمت مسجد اقصی کند. زکریا محافظت او را شخصاً به عهده گرفت.

دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی

دانلود مقاله زندگینامه حضرت عیسی

جریان ولادت حضرت عیسی و تاریخ ولادت او

در اینکه حضرت مسیح پدر نداشت شک نیست و به طوری که آیات قرآن حکایت می کند که حضرت مریم غروب روز جمعه غسل کرده بود، ناگاه جبرئیل به شکل جوان برومندی بر وی ظاهر شد، مریم از مشاهده آن جوان در نزدیکش دچار ترس شدید شد و گفت : اگر تو شخص متقی باشی به خداوند پناه می برم.

جبرئیل گفت من رسول از جانب خدا هستم تا بر تو فرزندی پاکیزه بدهم. مریم گفت چگونه برایم پسر بود که من دخترم و دست هیچ مردی مرا لمس نکرده است. جبرئیل گفت درست است و این کار نزد خداوند آسان است که تو را بدون نزدیکی با مرد فرزند بدهد تا او را آیتی برای جهانیان قرار دهد. لذا بر حسب گفته برخی از مورخین جبرئیل در آستین پیراهن مریم نفسی بر او دمید ولی عده دیگر گفته اند که به دهان مریم دمید.

طولی نکشید که آثار حمل در مریم ظاهر شد، و او با خود فکر می کرد که در جهان هیچکس بدین نحو حامله نشده، او با اینکه خود را بی گناه می دانست، معهذا با خود می گفت در میان مردم رسوا شدم، او در مدت حاملگی از تماس با مردم پرهیز می کرد، و به هر نحوی که می توانست حمل خود را از دیگران پنهان می داشت و بر حسب نوشته مورخین حضرت عیسی در ماه هشتم حاملگی مریم متولد شده است.

مندرجات تاریخ و کتاب های دینی درباره تولید عیسی مسیح، دو عقیده مشخص و ممتاز از هم را ثابت می کنند :

 1. عده ای حضرت مسیح را متولد در عمان سال اول میلادی می دانند.
 2. عده دیگر او را متولد در سال چهارم میلادی می دانند. شادروان ابوالمعالی مولف کتاب (بیان الادیان) می نویسد قول ارجح این است که تولید مسیح را در سال چهارم میلادی بدانیم.

علت وجود این اختلاف این است که چون تولد حضرت مسیح به طور مخفیانه بوده لذا هیچ مدرکی برای تعیین روز تولد حضرت مسیح در دست نیست.

باز هم تاریخ علت این موضوع را که مسیحیان روز بیست و پنجم دسامبر را روز تولد اعلام داشته اند روشن کرده می گوید : چون در آن هنگام در برخی کشورهای اروپایی به خصوص روم آیین (مهر پرستی) رواج داشته و پیروان این آیین روز 25 دسامبر هر سال را جشن می گرفتند و معتقد بودند که میترا آن روز متولد شده است.

لذا کشیشان کلیسا، از این موقعیت استفاده کرده در سال 354 میلادی روز 25 دسامبر هر سال را روز تولد حضرت عیسی مسیح اعلام داشتند و این جشن از آن زمان در میان مسیحیان سنت شد.

حضرت مسیح در بیت (لحم) یکی از دهات نزدیک اورشلیم متولد شده است. و بر حسب مفاد آیاد قرآن : همین که آثار وضع حمل را در مورد احساس نمود، به وی الهام شد که از شهر بیرون رفته در صحرا به زیر درختی پناه برد. لذا حضرت مریم قبل از طلوع صبح از شهر خارج شده و به سوی بیت لحم حرکت کرد، در حالی که با خود می گفت : کاش مرگ مرا در می یافت و من گرفتار این رسوایی نمی شدم.

چون شکاف کوهی رسید در آنجا درخت خرمایی بود که از سال ها قبل خشک شده بود، مریم پشت به آن درخت نهاد، پس از چند لحظه حضرت مسیح را زایید و در همان آن، درخت خرما سبز شد و خرمایی تازه به بار آورد و جوی آبی هم از زیر آن درخت غلیان کرد، به طوری که بعضی از مورخین نوشته اند : خداوند چند حوری بهشتی فرستاد تا مراقب تولد حضرت مسیح شوند، آنها مسیح را گرفتند و شستند و در کهنه ای پیچیدند.

در همان حال ندا آمد ای مریم نگاه کن و ببین در زیر پای تو چیست؟ غم مخور، شاخه درخت را حرکت بده تا از آن خرما بیفتد آن را بخور و از آب چشمه هم بنوش و در همان لحظه هم مولد تازه تولد یافته به امر خداوند به زبان آمد و به مادرش چنین گفت :

«ای مادر در اینجا کسی نیست که برای تولد من به تو تبریک بگوید». از شنیدن صدای مولد شوق و علاقه مریم به مولد زیاد شد بعد هم از درخت خرما چید و آن را خورد و از آب چشمه هم سیراب شد.

پس از آن مولد گفت : «مادر غم مخور و نترس، وقتی قوم به سوی تو آمدند، از تو سوال کردند با آنها سخن مگو، با اشاره بگو من روزه صمت (خاموشی) دارم».

دانلود تحقیق درباره بیوگرافی حضرت عیسی

دانلود تحقیق درباره بیوگرافی حضرت عیسی

مبعوث شدن حضرت عیسی مسیح به پیامبری و معجزه های او

حضرت عیسی در سن بلوغ در میان مردم موعظه می کرد و از شعبه فرنسین، یهود بود، تا اینکه در سن 30 سالگی یا کمتر از طرف خداوند به وی وحی شد که قوم بنی اسرائیل را دعوت کند، این بود که حضرت مسیح بر طبق مفاد این آیه قرآن : هنگامی که عیسی بن مریم گفت، ای فرزندان اسرائیل به درستی که من فرستاده خداوند به سوی شما هستم.

نبوت خود را اعلام کرد، طبعاً مردم از و معجزه می خواستند، او هم بر طبق آیه قرآن گفت : به درستی که من با آیات روشن از جانب خداوند به سوی شما آمده ام.

بر حسب نوشته مورخین معجزات آن حضرت زیاد بوده که قرآن هم به بعضی از آن ها اشاره کرده است و عبارتند از :

 1. سخن گفتن وی در زمان تولدش که در آن هنگام هم گفت که خداوند مرا پیامبر به دنیا آورده است.
 2. شفا دادن لال ها و بیماری برصی و کوران که بر حسب نوشته مورخین تعداد آنها به پنجاه هزار نفر می رسد.
 3. از گل شکل مرغی را ساخت و به قدرت خداوند آن مرغ زنده شد که قرآن هم به این معجزه اشاره .
 4. زنده کردن چند مرده که بر حسب نوشته کتاب جنات الخلود، مرده سام بن نوح را زنده کرد، بدین معنا که قبر سام در کوه های بیت المقدس بود، حضرت عیسی با عده ای به همان جا رفتند و حضرت گفت : ای سام بن نوح من به حکم خداوند تو را صدا می کنم، در همان حال قبر شکافته شد و سام زنده گشت. حضرت به وی گفت می خواهی زنده بمانی؟ گفت عاقبت که باید بمیرم نمی خواهم و دوباره مرد.
 5. آنچه را که مردم در خانه داشتند و از آن می خوردند خبر می داد.

جریان رفتن حضرت عیسی به آسمان ها

گرچه مسیحیان معتقدند که حضرت مسیح (ع) مصلوب شد؛ پس از اینکه او را دفن کردند به امر خداوند ملائکه ها او را از قبر بیرون آورده به آسمان بردند و زنده شد.

ولی مسلمانان بر حسب فرموده قرآن معتقدند که حضرت مسیح به دار آویخته نشد، بلکه قبل از اینکه او را بگیرند خداوند به وسیله ملائکه ها او را زنده به آسمان برد، چنان که آیه قرآن هم می فرماید : مسیح را نکشتند، به دار نزدند، بلکه شخصی دیگر را به جای مسیح به دار آویختند.

مدت رسالت و چگونگی تبلیغ حضرت مسیح علیه السلام

به موجب نوشته مورخین، مدت رسالت رسمی آن حضرت بین چهار تا پنج سال بوده، البته چنان که قبلاً هم گفتم حضرت از ابتدای تولد خود را رسول خدا معرفی کرد، و تا زمان وفات حضرت یحیی مردم را موعظه و پند می داد البته نه با سمت پیامبری و به همین جهت بود که از این شهر به آن شهر از این دیار به آن دیار می رفت چون اگر مبعوث به پیامبری می شد، نمی توانست از مقابل دشمنان فرار کنند.

با اتکاء به معلومات مورخین که حضرت مسیح پیش از مبعوث شدن، پیرو فرقه اسین ها بود و پس از شهادت حضرت یحیی، حضرت عیسی جانشین رسمی وی شد.

بدین نحو که نخست پیروان حضرت یحیی (ع) به گرد او جمع شدند و حضرت عیسی هم رهبری آنها را به عهده گرفت، ولی بروز حوادث سبب شد که عیسی با یهودیان قطع رابطه کنند، تا درباره خود و رسالتش تجدید نظر نماید، لذا پیروانش که در ابتدا او را جانشین یحیی می شناختند.

کم کم معتقد شدند که مسیح همان نجات دهنده ای است که حضرت موسی و سایر پیامبران از آن خبر داده بودند و اینها انتظارش را می کشیدند، این تصور که با عقیده یهودیان وفق می داد سبب شد که همه مردم به وی ایمان آورند و او را نجات دهنده یهود بدانند.

کم کم ظهور معجزات خود حضرت عیسی را هم معتقد به این که کرد که او فرستاده خدا و همان مسیح موعود می باشد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز