خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه حضرت زینب کبری (س)

دانلود مقاله زندگینامه حضرت زینب کبری (س)

دانلود مقاله زندگینامه حضرت زینب کبری (س) از سری مقالات زندگینامه با 42 صفحه و فرمت اجرایی PDF

حضرت زینب «Zaynab Holiness» یکی از شخصیت های معروف و محبوب در میان مسلمانان مخصوصاً شیعیان می باشد. زینب کبری نوه پیامبر اسلام، همچنین فرزند و دختر امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا (س) و همینطور خواهر امام حسن (ع) و امام حسین علیه السلام می باشند. حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم در مورد ایشان گفته اند که همه ایشان را مورد احترام قرار دهند چون او شباهت زیادی به همسر ایشان یعنی حضرت خدیجه (س) می باشد. در واقعه کربلا ظلم و ستم زیادی به دختر امام علی وارد شد و بعد از به شهادت رسیدن برادرش نقش بسیار مهمی در زنده نگه داشتن دین اسلام داشت.

به همین منظور قصد داریم زندگانی حضرت زینب سلام الله علیها به صورت کامل در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مطالب مفید و خواندنی در این مقاله آمده است که در زیر می توانید بعضی از این عناوین را مشاهده کنید :

  • مانند همیشه و در ابتدا در مورد ولادت ایشان توضیحاتی داده شده است.
  • در ادامه درباره علم و دانشن حضرت زینب مطالب بیان شده است.
  • سپس پیرامون ازدواج و همسر ایشان چند خطی نوشته شده است.
  • چندین روایت نقل شده از این حضرت موضوع بعدی است که در این مقاله آمده است.
  • و …

زندگی نامه کامل حضرت زینب کبری

شما می توانید در زیر زندگانی حضرت زینب را به طور خلاصه وار مطالعه کنید.

ولادت حضرت زینب

در مورد ولادت زینب (ع) بین مورخان اختلاف است، لیکن تاریخ دقیقی که اکثریت، بر آن اتفاق نظر دارند، این است که زینب (س) در سال شش هجری دیده به جهان گشود. مادر گرامی اش فاطمه زهرا (س) او را نزد حضرت علی (ع) می برد تا بر او نام بگذارد، حضرت فرمود ، صبر کن تا پدرت از سفر برگردد و نامی برای او انتخاب کند. بعد از سه روز حضرت محمد (ص) از سفر برگشت، فاطمه (س) دختر را نزد پیامبر (ص) برد که نام او را بگذارد، در این هنگام جبرئیل بر پیامبر (ص) نازل شد و عرضه داشت : نام دختر را زینب و نیز پیامبر (ص) را از مصیبتی که این دختر در پیش دارد با خبر ساخت. پیامبر نوزاد را در آغوش گرفت و بر گونه های او بوسه زد و فرمود: فاطمه جان نام این نوزاد زینب می گذارم.

القابی که تاریخ برای زینب (ع) بازگو می کند عبارتند از : محدثه (راوی حدیث)، عقیله بنی هاشم،موثقه، عارفه، عالمه ی غیر معلمه، فاضله کامله، عابده آل رسول و … می باشد.

دوران کودکی حضرت زینب (س)

زینب پس از ایام شیرخوارگی و مکیدن پستان عفت و عصمت و شیره جان پر مهر و وفای مادرش صدیقه طاهره تا پنج سالگی در پرتو نور درخشان نبوی پرورش یافت و زیر تاج ولایت علی مزین به صفات علم و حلم و مناعت طبع بی نظیر گردید. در آستانه سنین پنج سالگی بود که در آخر ماه صفر سال دهم هجرت قلب نازنینش با رحلت پیامبر خدا در هم فشرده شد. هنوز این منظره غم انگیز از جلوی چشمش پاک نشده بود که شاهد ناله های جانسوز مادر مهربانش گردید. او شاهد ظلم ها و حق کشی های ناروا بر علیه پدرش بود که پدرش را خانه نشین کرده بود. حضرت زینب (س) در مدت 25 سال خانه نشینی پدرش همواره حامی و پشتیبان پدرش بود و همواره از برادران و خواهرش پرستاری می کرد.

ازدواج حضرت زینب (س)

حضرت زینب (س) وقتی به سن بلوغ رسید خواستگاران فراوان داشت و از جمله آن ها پسر عموی او عبدالله جعفر بود که این آرزو را در دل می پرورانید، لیکن از اظهار آن در حضور عمویش شرم داشت، سرانجام قاصدی را نزد حضرت علی (ع) فرستاد. وقتی قاصد به خانه علی (ع) آمد عرضه داشت : یا علی شما می دانید که پیامبر اسلام (ص) به فرزندان جعفر چقدر علاقه داشت. در ادامه قاصد گفت بسیار مناسب است که دخترت زینب را به همسری عبدالله جعفر درآوری و مهر او را نیز مثل مهر مادرش فاطمه معین نمایی. حضرت علی (ع) لحظه ای فکر کرد و از بین همه خواستگاران عبدالله را شایسته تر یافت. گرچه عبدالله فردی با شخصیت و سخاوتمند بود، لکن همیشه در برابر مقام علمی و معنوی همسرش زینب (س) خاضع بوده و همزیستی در جوار خاندانی با تقوا و شایسته را برای خود سعادتی بزرگ می دانست. بر اساس توافقی همه جانبه زینب (ع) به خانه ی شوهر می رود و بنای کانونی گرم و با صفا راپی ریزی می کند.

فرزندان حضرت زینب (س)

درباره تعداد فرزندان حضرت زینب (س) و عبدالله جعفر محققان متفاوت نوشته اند، اما مورخان متفق القولند که محمد و عون دو پسرحضرت زینب (س) در کربلا به شهادت رسیدند. پس از بررسی اسناد تاریخی مورخان براین باورند که حاصل این زناشویی میمون و مبارک چهار پسر به نام های : علی، محمد، عون و عباس و دختری به نام ام کلثوم بوده است.

صبر زینب کبری

هیچ اندیشه و قلمی به حق نمی تواند استقامت و تحملی که زینب (س) دختر والای علی مرتضی از پس حادثه کربلا شاهد و دمساز آن ها بود را توصیف کند و هیچ شیر مرد پهلوان و پرحوصله ای تاب شنیدن و دیدن آن سختی ها را نخواهد داشت چه برسد که آن ها را تحمل کند. اما زینب که محیط صبر و شکیبایی است علاوه از اینکه از سنین پنج سالگی شاهد مصیبت و فقدان جد مهربانش پیغمبر و شهادت پدر مظلومش علی و ستم هایی که در مدت 75 روز به مادرش زهرا رسید و مرگ جانگداز مادر را دید و هم تسلی دهنده برادر مسموم و حلیم خود امام مجتبی و ناظر شهادت جوانان و برادران و برادرزادگان و دو فرزند خود در روز عاشورا بود. گذشته از مصیبت های پیشین که هر کدام جهانی پراز غم در پی داشت از عصر روز عاشورای سال 61 هجری باچنان ایمان مطمئن و تحمل و شکیبایی های بی مانند به رویدادهای تازه بسیار مشکلی پی در پی گرفتار شد که هیچ انسان توانایی تجسم آن ها را هم ندارد.

پایان زندگی حضرت زینب (س)

هلال نو ماه شعبان سال 61 هجرت بود گروه زیادی از نجبا و مؤمنین و دانشمندان و اشراف مصرتا چند فرسنگی قاهره به استقلال حضرت زینب دختر بزرگوار و بزرگ منش علی (ع) آمده و منتظر نزول اجلال موکب عقیله بنی هاشم و قهرمان فاتح کربلا بودند. پس از رسیدن حضرت زینب (س) با احترام خاصی تا منزل دختر مسلمه بن مخلدانصاری بدرقه شد.

حرم حضرت زینب کبری (س)

حرم حضرت زینب کبری (س)

پس از گذشتن یازده ماه و چهارده روز اقامت در مصر شب یکشنبه 14 ماه رجب سال 62 هجری قمری در سن 55 سالگی دیده گانش را فرو بست و روح مقدسش به فردوس برین پرواز کرد و اندام محنت کشیده اش مانند ماه نو ضعیف و خمیده شده بود در همان خانه میزبانش مدفون گردید. البته مورخان در مورد محل دفن و مقبره آن حضرت اختلاف دارند. آنچه که امروز مشهور است اینست که آرامگاه آن حضرت در شام واقع است.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز