خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه امام هادی (علی النقی)

دانلود مقاله زندگینامه امام هادی (علی النقی)

دانلود مقاله زندگینامه امام هادی (علی النقی) از سری مقالات زندگینامه با 65 صفحه و فرمت اجرایی PDF

امام هادی علیه السلام که نام اصلی ایشان علی بن محمد بن علی بن موسی به عنوان امام دهم شیعیان از ایشان یاد می شود. از معروف ترین القاب ایشان می توان علی نقی (ع) و ابوالحسن را نام برد. مدت زمانی که ایشان امامت کردند 34 سال طول کشید. کل طول عمر ایشان بنا بر منابع معتبر 42 سال گفته شده است.

در همین راستا برای آشنایی بیشتر با دهمین امام مقاله ای از زندگینامه این امام (ع) تدارک دیده ایم که در ادامه می توانید این مقاله را دانلود نمایید. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا مختصری از زندگی امام نقی علیه السلام در چند خط نوشته شده است.
  • در ادامه خلفایی که در زمان ایشان حکومت می کردند نام برده شده است.
  • چگونگی زندانی شدن این امام به دست متوکل موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • همچنین معروف ترین شاگردان امام دهم شیعیان یکی از موضوعات دیگری است که مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • چند نمونه از اخلاق امام علی بن محمد بن علی بن موسی (ع) نیز توضیح داده شده است.
  • و … .

مختصری از زندگانی امام هادی علیه السلام

اسم آن حضرت علی و کنیۀ مشهور ایشان ابوالحسن و ابن الرضا (ع) می باشد. لقب مشهور آن حضرت نقی و هادی است. ابن شهر آشوب، القاب دیگری را ذکر می کند از جمله : عالم، فقیه، امین و طیب.

امام هادی (ع) در 15 ذی الحجه سال 212 هجری در صریا اطراف مدینه به دنیا آمد. مدت امامت آن بزرگوار 33 سال بود. پس از این که حضرت جواد (ع) از دنیا رفت امامت به ایشان منتقل شد. پدر حضرت هادی (ع)، حضرت ابا جعفر محمد بن علی جواد (ع) و مادرش امّ ولدی بود که در می زیست و از زنان صالحۀ روزگار بود و سمانه نام داشت. نقش خاتم آن حضرت الله ربّی و هو عصمتی من خلقه بود.

در عهد معتصم سال 220 بود که پدر بزرگوارش در بغداد مسموم و شهید گردید و به امر خدا وی که در مدینه بود به امامت رسید و به نشر تعالیم دینی پرداخت تا زمان متوکل رسید.

دانلود مقاله زندگینامه امام هادی (علی النقی)

دانلود مقاله زندگینامه امام هادی (علی النقی)

این خلیفۀ عباسی به یکی از امرای خود مأموریت داد تا آن حضرت را از مدینه به سامراء جلب کند و نامه ای مهرآمیز به آن حضرت نوشت و تقاضای حرکت و ملاقات نمود و پس از ورود آن حضرت به سامراء، متوکل آنچه می توانست در فراهم آوردن وسایل آزار و اذیت آن حضرت کوتاهی نکرد و بارها به منظور قتل یا هتک آن حضرت، ایشان را احضار کرده و به امر وی خانه اش را تفتیش می کردند.

متوکل همان بود که در سال 237 هجری دستور داد تا قبۀ ضریح امام حسین (ع) را در کربلا و همچنین خانه های بسیاری را که در اطراف آن ساخته بودند خراب و با زمین یکسان نمودند و آب به حرم امام بستند … .

سیمای علی بن محمد

چهرۀ مولود مبارک، مانند امام رضا (ع) و امام جواد گندمگون بود. صورتی زیبا، چشم هایی سیاه و فراخ، دندان هایی فاصله دار، دست هایی متناسب، تنومند، شانه های پهن، مفاصلی درشت و اندامی متوسط داشت.

داستان متوکل و امام هادی (ع)

از میان خلفای معاصر با امام هادی (ع)، متوکل در اذیت و آزار به امام، گوی سبقت را از خلفای دیگر ربوده بود، به طوری که مورخان و سیره نویسان نمونه های تکان دهنده ای از اذیت و آزار نسبت به امام هادی (ع) را ذکر کرده اند. احمد بن اسرائیل روایت کرده که روزی متوکل در حالی که بسیاری خشمناک بود لحظه به لحظه بر خشم او افزوده می شد، دستور داد که امام را نزد او بیاورند و چهار غلام را مأمور کرد که چون امام هادی (ع) داخل شد، آن حضرت را به قتل برسانند و گفت به خدا سوگند که بعد از کشتن، جسد او را هم خواهد سوزاند.

بعد از ساعتی که امام داخل شد، متوکل با روی خوش از امام استقبال کرد و در این هنگام غلامان نزد آن حضرت بر زمین افتاده و بر او تعظیم نمودند و چون امام بیرون رفت، متوکل علت را پرسید. آن ها گفتند که در اطراف آن حضرت بیش تر از صد شمشیر برهنه دیدیم و آن شمشیر داران را نمی توانستیم ببینیم و مشاهدۀ این حالت مانع ما از اجرای امر تو شد.

فعالیت سیاسی امام هادی (ع)

چنان که قبلاً اشاره شد، شرایط خلفای عباسی در دوران امامت امام دهم (ع)، متفاوت بود. این تفاوت موجب می شد که قیام های متعددی در این دوران صورت پذیرد، اما همۀ آن ها بنا به دلایلی با شکست مواجه شدند. از این رو شیعیان واقعی، مردم را به اطاعت از رهبری صالح (بدون نام بردن از شخصی) دعوت می کردند. چون اگر از امام نامی به میان می آمد، خلیفۀ عباسی امام را مورد شکنجه قرار می داد. متوکل ظلم و ستم به امام را به حد اعلا رسانده بود، بنابراین به همان نسبت امام نیز فعالیت های خود را پنهانی تر انجام داده و با شیعیان ارتباط برقرا می کرد.

شهادت به دستور معتز

معتمد عباسی (برادر معتز) امام علی النقی هادی (ع) را به شهادت رساند. امام حسن عسکری (ع) نزد آن حضرت بود و بر اساس برخی از روایات، آن امام در مرگ والد خود بسیار متأثر شد، به طوری که گریبان خود را چاک داد. در پاسخ اعتراض برخی از افراد، امام فرمود : معترضان، احکام دین خدا را نمی دانند. حضرت موسی پیامبر خدا (ع) هنگام مرگ برادرش هارون (ع)، گریبان خود را چاک داد.

امام در روز سوم ماه رجب یا دوشنبه 26 جمادی الاخر سال 254 به شهادت رسید و فرزند بزرگوارش بر آن حضرت نماز خواند و به غسل و کفن و دفن آن حضرت مبادرت ورزید و با آن که امام حسن عسکری (ع) بر جنازۀ پدرش نماز خوانده بود، بنا به نقلی، معتمد قاتل آن حضرت، برای عوام فریبی بر جنازۀ آن حضرت نماز خواند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز