خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه امام موسی کاظم (موسی بن جعفر)

دانلود مقاله زندگینامه امام موسی کاظم (موسی بن جعفر)

دانلود مقاله زندگینامه امام موسی کاظم (موسی بن جعفر) از سری مقالات زندگینامه با 94 صفحه و فرمت اجرایی PDF

امام موسی کاظم (موسی بن جعفر) علیه السلام هفتمین امام مذهب شیعه در دین اسلام می باشند که در اینجا قرار است زندگینامه کامل ایشان را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا پیرامون ولادت، همچنین القاب و کنیه های ایشان چند خطی نوشته شده است.
  • در ادامه چگونگی به امامت رسید امام کاظم (ع) مطالبی ذکر شده است.
  • اخلاق این امام معصوم مطلب بعدی است که در این مقاله آمده است.
  • رفتار حاکمان سیاسی با این امام و همچنین زندانی کردن ایشان و نحوه شهادت موسی بن جعفر از دیگر مطالبی است که دیده می شود.
  • و مطالب فراوان دیگری که از حوصله و وقت ما خارج است و شما با دانلود مقاله، به کلیه این مطالب دسترسی پیدا خواهید کرد … .

زندگی نامه امام موسی کاظم ؛هفتمین امام شیعیان

در زیر فقط مطالبی خلاصه وار از این مقاله آمده است.

به امامت رسیدن امام موسی کاظم

حضرت امام موسی کاظم از پدری که امام جعفر صادق علیه السلام بود و مادر که حمیده نام داشت متولد شد. در زمان زندگی امام صادق بیشتر مردم بر این عقیده بودند که پس از ایشان اسماعیل امام بعدی شیعیان خواهد بود. اسماعیل در زمانی که پدرش هنوز زنده بود از دنیا دفت و با مرگ اسماعیل عده ای همچنان او را امام می دانستند. پس از اینکه امام صادق به شهادت رسیدند، این عده که دیگر باورشان شده بود اسماعیل در این دنیا نیست تصمیم گرفتند پسر اسماعیل را که محمد بن اسماعیل نام داشت به امامت قبول کنند و این گونه بود که فرقه اسماعیلیه تشکیل شد.

زندگی نامه امام موسی کاظم

زندگی نامه امام موسی کاظم

پسر بزرگ امام صادق عبدالله نام داشت اما از نظر اعتقادی با پدرش مخالف بود اما به دلیل بزرگی ادعای امامت کرد و پیروانش وقتی ضعف او را در دین و دانش دیدند از پیروی او دست کشیدند. امام کاظم برادر دیگری داشتند که اسحاق نام داشت، اسحاق اعتقاد به امامت برادرش امام کاظم داشت. امام کاظم برادر دیگری نیز به نام محمد جعفر داشتند اما مردم که مکارم وسیع اخلاقی و دانش و قدر و منزلت امام کاظم را می دیدند به ایشان پیوستند و ایشان را به عنوان امام پذیرفتند.

شخصیت اخلاقی امام کاظم

امام موسی کاظم در تمام زمینه ها از جمله علم، اخلاق، بخشندگی و … زبان زد بود. امام با اخلاق خوب خود و با صبر و احسان افراد بد اندیش را به انسان های دین دار تبدیل می کرد. امام کاظم نیمه های شب در میان کوچه های شهر مدینه می گشتند و به فقرا کمک می کردند. حضرت درون کیسه ها مبلغی پول می گذاشتند و به نیازمندان می دادند که این کیسه ها به نام امام کاظم معروف شده بود.

همسر موسی بن جعفر

همسر امام کاظم نجمه نام دارد که ایشان مادر امام رضا (علیه السلام) نیز هستند. مادر امام کاظم او را به عنوان کنیزی خریده بود. در این مدت نجمه بسیار به حمیده و خانواده امام صادق احترام می گذاشت تا اینکه شبی حمیده خاتون حضرت محمد (ص) را در خواب دید و پیامبر از او خواستند که نجمه را به عقد امام کاظم درآورد. حمیده این پیام را به پسرش رساند و از فضایل نجمه برای او گفت و این دو با هم ازدواج کردند. و ثمره ی این ازدواج فرزندی از سلاله ی پاک امامان شد که نام او را رضا گذاشتند.

حق گرایی و مبارزه با باطل

امام موسی کاظم (ع) نیز مانند دیگر امامان تمام زندگیشان نمونه ای عینی و کامل از جلوه ی الهی بوذ. همانگونه که می دانیم هر کدام از امامان به القابی مشهور هستند. امام موسی کاظم نیز به دلیل مصیبت های زیادی که در زندگی تحمل کرد و با وجود این مشکلات کظم غیض نمود و همواره صبر نمود به نام کاظم نام نهاده شد. این امام بزرگوار نمونه کاملی از ایستادگی و مقاومت در برابر ظالمان و ستمگران را به همگان نشان داد.

امام کاظم سال های طولانی را در برابر فشارها و اذیت های حکومت های ستمگر عباسی ایستادگی کرد و لحظه ای از مبارزه دست نکشید و سال ها در زندان های مخوف و ترسناک زندانی بود اما به این حال همچنان به مبارزه ادامه می داد و در پی جنگ با باطل و روشن کردن حق بود.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز