خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه امام رضا (علی بن موسی الرضا)

دانلود مقاله زندگینامه امام رضا (علی بن موسی الرضا)

دانلود مقاله زندگینامه امام رضا (علی بن موسی الرضا) از سری مقالات زندگینامه با 81 صفحه و فرمت اجرایی PDF

امام علی بن موسی الرضا فرزند امام موسی بن امام جعفر صادق علیه السلام مکنی به ابوالحسن و ملقب به صابر و رضی و وفی و رضا به قولی در روز پنج شنبه یازدهم ذی الحجه سال 148 و به قول دیگر در سال 153 هجری در مدینه متولد شد. مادر آن حضرت را به اختلاف روایات ام ولد مسماۀ به شقرا و ملقب به نوبیه و همچنین نجمه و یکشم نوشته اند. مأمون با اعزاز و احترام تمام امام را از مدینه به مرو آورد و وی را به مقام ولایت عهدی انتخاب کرد (پنجشنبه پنجم رمضان 201) و نام او را در خطبه و سکه آورد و شعار سیاه عباسیان را به شعار سبز آل علی مبدل ساخت. اما چندی نگذشت که مأمون به اغوای اطرافیان خویش حضرت را به روایتی در ماه رمضان و به روایت دیگر در ماه صفر سال 203 هجری در طوس (مشهد امروزی) مسموم کرد. مرقد مطهر آن حضرت در سناباد واقع در محل نوقان طوس قرار دارد.

امام رضا علیه السلام که نام کامل ایشان علی بن موسی الرضا که ایشان امام هشتم شیعیان در دین اسلام می باشند که برای شناخت بیشتر با این امام زندگینامه ای کامل از حضرت رضا (ع) تدارک دیده ایم که در زیر شما می توانید مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را مشاهده نمایید :

  • در ابتدا زندگانی امام علی بن موسی الرضا (ع) شرح داده شده است.
  • در ادامه می توان القاب و کنیه های حضرت رضا علیه السلام را مطالعه کنید.
  • سپس در مورد اخلاق امام رضا ع چند صفحه ای نوشته شده است.
  • همچنین در مورد حرم امام رضا (ع) مطالبی به چشم دیده می شود.
  • و … .

تاریخچه زندگی حضرت امام رضا علیه السلام

در زیر خلاصه ای کوتاه اما مفید از زندگانی امام علی بن موسی الرضا را می توانید مطالعه کنید.

تاریخ ولادت امام رضا علیه السلام

در تعیین تاریخ ولادت با سعادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) محدثین و مورخین اختلاف دارند. جمعی از محدثین معروف مانند : مفید، کلینی، طبرسی و از علمای بزرگ چون شهید دردروس، سال تولد حضرتش را (148) هجری در شهر مدینه نوشته اند. عده دیگر ولدت آن حضرت را در سال 153 هجری دانسته اند. بعضی از دانشمندان معتقدند که حضرت رضا (ع) در سال (143) هجری متولد گردیده و در دائرۀ المعارف فرانسه (765) میلادی قید شده است.

اما مشهور و شاید هم صحیح تر همان است که امام رضا علیه السلام در روز یازدهم ماه ذیقعده سال 153 هجری یعنی پنج سال بعد از وفات حضرت صادق (جد بزرگوارش) توبد یافته اند.

نسب حضرت رضا علیه السلام

پدر بزرگوار امام رضا علیه السلام ابا الحسن موسی بن جعفر علیه السلام و لقب او کاظم است.

مادر آن بزرگوار تکتم نامیده شده و او اگرچه ام ولد است اما دارای نسب عالی و از بزرگ زادگان بوده است. داستان بخشیدن حمیده (مادر حضرت موسی بن جعفر علیه السلام) تکتم را به فرزند خود و خوابی که در این بارع دیده بود معروف است. بعضی هم نوشته اند که حضرت موسی بن جعفر او را از برده فروشان مغرب زمین خریداری فرموده اند. تکتم بنا به قول همه محدثین دارای کمالات صوری و معنوی بوده و معروف است که در آن زمان زنی داناتر و پرهیزگارتر از وی نبوده است.

باید دانست که حضرت موسی بن جعفر دارای فرزندان بسیار از پسر و دختر بوده و تعداد آنها را سی و هفت نفر ذکر نموده اند.

اولاد حضرت موسی بن جعفر (ع) همگی شایسته عالم و پرهیزکار و دارای کرامت بوده اند چنانکه احمد بن موسی معروف به شاه چراغ در شیراز، اسماعیل، ابراهیم و حمزه و از دخترهای آن حضرت فاطمه (معروف به معصومه) در قم همه دارای شهرت فراوان و امروز مزار هر یک از آنها مورد توجه خاص و عام است.

امامت امام رضا (ع)

تصریح درباره امام حضرت رضا علیه السلام از طرف پدر بزرگوار او مکرر بوده و در زمان طفولیت هم حضرت موسی بن جعفر اشاره به امامت فرزند خود (امام رضا ع) فرموده اند.

وصیتنامه امام موسی کاظم (ع) علاوه بر اخبار مفصل که از حضرت موسی بن جعفر و حضرت صادق علیه السلام درباره امامت امام رضا (ع) به وسیله محدثین بزرگ نقل شده است. در این وصیت اگر چه بعضی از برادران حضرت رضا را امام موسی کاظم علیه السلام ذکر فرموده و آنها را شرکت داده اند ولی باز اختیارات تامه برای آن حضرت بوده و حتی در مورد عدم رشد یا مخالفت، آنها را از وصیت خود خارج می نماید.

دانلود مقاله زندگینامه امام رضا (علی بن موسی الرضا)

دانلود مقاله زندگینامه امام رضا (علی بن موسی الرضا)

پس از رحلت حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) اگر چه بعضی از برادران و خویشان امام رضا با وی مخالفت کردند اما حضرت به کج رفتاری های آنها توجهی نفرموده و به علاوه متذکر می شدند که اگر احتیاج یا امور دیگر آنها را بر مخالفت وادار کرده است حاضر هستند تمام قروض آنها را تأدیه نموده و احتیاجات دیگرشان را برآورند. به هر حال حضرت امام رضا چون به منصب امامت رسیدند علناً شروع به نشر حقایق و احکام دین اسلام فرموده و صریحاً خود را امام مفترض الطاعه اعلام نمودند.

اخلاق حضرت علی بن موسی الرضا

اخلاق و طرز رفتار حضرت رضا نیز با همه طبقات مردم مخصوصا فقرا و مستمندان فوق العاده بوده است. اختیار لقب رضا برای آن حضرت از همین جهت است که دوست و دشمن از وی خشنود بوده اند.

وقتی از حضرت جواد الائمه علیه السلام پرسیده شد مردم می گویند این لقب (رضا) را مأمون برای پدر بزرگوارت انتخاب نموده فرمود : به خدا قسم دروغ گفته اند. این لقب از طرف خدا بوده است نه مردم.

بخشش و سخاوت امام رضا همانند سایر مکالات ظاهری و معنوی او مشهور بوده و از گذشت ها و بخشش هایی که از طرف آن حضرت به شعرا و بعضی از ارباب حاجت شده به خوبی آشکار است.

سن شریف امام رضا (ع)

عمر مبارک امام رضا علیه السلام چنانکه مورخین معتبر نوشته اند چهل و نه سال و اندی بوده که از این مدت، 29 سال و کسری از آن را در مدینه در دوران زندگی پدر بزرگوار به سر برده و بقیه را در روزگار چهار نفر از خلفای عباسی گذرانده اند.

امام رضا (ع) چهار سال از ایم امامت را در زمان خلافت هارون الرشید به سر برده و چون هارون در سال 193 در طوس وفات یافت محمد امین خود را خلیفه خواند. و چون او هم به دست لشکریان مأمون کشته شد خلافت برای برادر امین یعنی عبدالله مأمون مسلم گردید.

شهادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

حضرت علی بن موسی الرضا (ع) که اعقل و اعلم و اتقی از تمام خلق بود از دانش و علوم مختلفه خلق را برخوردار می فرمود و چراغ کم نور مأمون در قبال تجلیات انوار دانش رضوی (ع) فروغ و جلوه نداشت و می رفت که شیرازه سلطنت و قدرت خلیفه عباسی گسیخته گردد، چون مأمون چنین دید در صدد قتل امام رضا برآمد و با دستیاری دختر خود ام حبیبه به وسیله زهری که در انگور تعبیه شده بود آن بزرگوار را مسموم و شهید نمود و عالم اسلام را تا ابد داغدار و سوگوار ساخت.

مدفن امام هشتم شهر مشهد است که دارای درباری عظیم و با شکوه و جلال بی مانندی است و مسلمین و شیعیان حتی ملل متنوعه از اقطار عالم به قصد زیارت مرقد منورش مشرف می شوند و به فیوضات و خیرات بسیار نائل می گردند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. سلام.واقعا وبسایت خوبی دارید

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز