خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه امام حسین (ع) (امام سوم شیعیان)

دانلود مقاله زندگینامه امام حسین (ع) (امام سوم شیعیان)

دانلود مقاله زندگینامه امام حسین (ع) (امام سوم شیعیان) از سری مقالات زندگینامه با 65 صفحه و فرمت اجرایی PDF

حضرت امام حسین علیه السلام فرزند مولای متقیان علی علیه السلام به روایتی در اواخر ماه ربیع الاول و به روایت دیگر در سیزدهم رمضان المبارک سال سوم و به قولی در روز سوم شعبان سال چهارم هجری متولد شد و مکنی به ابوعبدالله و ملقب به القاب سیدالشهداء، رشید و طیب و وفی و زکی بود و بعد از برادر بزرگوار خویش امام حسن مجتبی علیه السلام به امامت منصوب گردید. معاویه در ماه رجب سال 60 هجری مرد و به همین مناسبت مردم عراق در صدد برآمدند آن حضرت را به خلافت بردارند و دست امویان را از کار حکومت کوتاه سازند. حضرت عموزادۀ خود مسلم بن عقیل را به کوفه فرستاد و وی توانست بیست هزار تن از مردم آن شهر را به بیعت امام حسین علیه السلام در آورد و پس از انجام این کار حضرت را به کوفه طلب کرد. در این میان عبیدالله زیاد با سپاه فراوان از طرف یزید که به خلافت رسیده بود مأمور کوفه شد و او مسلم بن عقیل را کشت و مردم کوفه با عبیدالله بر ضد امام حسین علیه السلام همدست آن شدد و در محل کربلا آن حضرت را به روایتی با هفتاد و دو و به روایت دیگر با هشتاد و دو تن از اتباع وی شهید کردند. این واقعه هائله در دهم محرم سال 61 هجری اتفاق افتاد. جسد مطهر امام حسین (ع) را در محل حایر واقع در دشت کربلا مدفون ساختند. عمر حضرت در موقع شهادت پنجاه و شش سال و پنجاه و هشت روز بود. ایشان دارای چهار پس و دو دختر که جمعاً شش فرزند می شوند بودند. همینطور تعداد همسران امام سوم به پنج همسر می رسید.

اگر به دنبال آن هستید تا با زندگی امام سوم شیعیان بیشتر آشنا شوید ما مقاله زندگانی امام حسین علیه السلام را پیشنهاد می کنیم. برای مطالبی که در این مقاله آمده اند می توان : زندگی نامه امام حسین (ع) را به طور کامل مورد بررسی قرار می دهد، در ادامه القاب و کنایات داده شده به ایشان نام برده می شود، همچنین ویژگی های اخلاقی اباعبدالله را مورد بحث قرار می دهد، در ادامه این مقاله نظر دیگران درباره حسین بن علی بن ابی طالب را به آن اشاره کرده ایم و در آخر نیز متن وصیت نامه امام حسین را آورده ایم.

خلاصه زندگینامه امام حسین علیه السلام

مطالب زیر از چندین منبع معتبر نوشته شده است و امیدواریم مورد قبول رضایت شما محققین عزیز قرار گیرد.

نام و القاب

نام شریف آن حضرت حسین، و مشهورترین لقب هایشان سیدالشهداء و کنیه آن بزرگوار ابی عبدالله است. امام حسین (ع) به خاطر انتسابش به خانواده والا مقام رسول خدا و علی و فاطمه زهرا از شرافت و مقام ویژه ای برخوردار است لذا بالاترین مقام و مرتبه را در بین انبیاء و اولیا دارد.

تاریخ ولادت

در بین علمای امامیه مشهور است که، آن حضرت در سوم شعبان سال چهارم هجری در مدینه منوره متولد شد و بعضی دیگر پنجم ماه شعبان را گفته اند. و به نقل یکی دیگر از بزرگان ولادت آن حضرت در آخر ماه ربیع الاول در سال سوم هجری بوده است و این خلاف مشهور است. بنابراین، آن حضرت در وقت رحلت حضرت محمد (ص) شش سال و شش ماه و بیست و پنج روزه و در وقت رحلت صدیقه طاهره شش سال و نه ماه و در وقت شهادت حضرت امیرالمؤمنین سی و شش سال و چهل و هشت روزه و در رحلت حضرت حسن مجتبی چهل و پنج سال و شش ماه و بیست و هفت روز داشته است.

فرزندان امام حسین (ع)

آن حضرت شش فرزند، چهار پسر و دو دختر داشت.

جناب علی بن الحسین (امام سجاد علیه السلام) که با کنیه ابومحمد و اباالحسن معروف است و بعد از امام حسین علیه السلام تنها ایشان صاحب نسل و فرزند گردید. جناب علی بن الحسین الاصغر که کنیه او ابوالحسین بوده و در کربلا شهید شد. و جناب جعفربن الحسین و عبدالله بن الحسین و دختران آن حضرت فاطمه خاتون و سکینه خاتون هستند که فاطمه خاتون را به خاطر زیبایی بیش از حدش به حورالعین تشبیه می کردند. و دختر دیگر آن حضرت سکینه خاتون است که از فاطمه کوچکتر بود و در حبیب السیر است که او را عقیله قریش می گفتند و آن بانو از ملکه فصاحت و بلاغت سهم عظیمی داشته است.

اصحاب امام حسین علیه السلام

معروف است که شهدای کربلا هفتاد و دو تن بوده اند، ولی مسلماً بیشتر بوده اند. در بعضی روایات آمده : امام حسین قبل از وداع، به قتلگاه نگاه کرد پیکر به خون تپیده هفتاد و دو نفر از اصحاب و دوستان و هجده نفر از بستگان را دید. به نقل از مرحوم علامه سید محسن امین تعداد شهدای بنی هاشم سی نفر هستند و شهدای کربلا غیر از بنی هاشم صد و شش نفر. نتیجه اینکه مجموع شهدای کربلا و کوفه از بنی هاشم سی نفر و غیر از بنی هاشم در تعداد شهدا اختلاف است.

شهادت امام حسین (ع)

پس از آنکه یاران و بستگان امام به شهادت رسیدند و او تنها ماند برای وداع با اهل بیت به سوی خیمه ها رفت. این وداع سخت ترین و دلخراش ترین لحظه ای بود که، در روز عاشورا اهل بیت با آن مواجه شدند.

بنابر روایت ها امام حسین آنچنان جنگید که به روایتی 1800 مرد جنگی دشمن را کشت و به نقل دیگر غیر از مجروحان 1950 نفر را کشت. در این هنگام چهار هزار کماندار آن حضرت را هدف تیر خود قرار دادند. آن حضرت همانطوری که می جنگید و بر اثر شدت تشنگی آب طلب می کرد آنقدر تیر به بدنش رسیده بود که گفته اند مانند جوجه تیغی شده بود.

حرم امام حسین علیه السلام

حرم امام حسین علیه السلام

شمر بن ذی الجوشن، کسی بود که با جدا کردن سر امام حسین از تن، برای همیشه لعنت خدا و بندگان خدا را به خود روا داشت.

چنانچه در کافی و ارشاد و تهذیب آمده است شهادت آن بزرگوار در دهم محرم الحرام سال شصت و یکم هجری است. و اما در مورد ایام هفته اختلاف است و چهار قول معتبر است که روز جمعه و یا چهارشنبه، یا شنبه و یا دو شنبه بوده است.

پیکر مطهر سیدالشهداء ، در کربلای معلی در گنبد منوره مدفون است.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز