خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله زندگینامه امام جواد (جواد الائمه)

دانلود مقاله زندگینامه امام جواد (جواد الائمه)

دانلود مقاله زندگینامه امام جواد (جواد الائمه) از سری مقالات زندگینامه با 60 صفحه و فرمت اجرایی PDF

امام جواد علیه السلام که نام اصلی او محمد بن علی بن موسی می باشد، ایشان به عنوان نهمین امام شیعیان شناخته شده اند. زادروز این امام دهم ماه رجب 195 قمری در شهر مدینه می باشد. طول عمر این بزرگوار 25 سال بیشتر نبوده که بارگاه این عزیز در شهر کاظمین می باشد. پدر جواد الائمه، امام رضا علیه السلام و نام مادر او نیز خیزران (سبیکه) بوده است.

در این پست از سایت دانلود مقاله، می خواهیم زندگی نامه کامل امام جواد (ع) را در اختیار شما عزیزان بگذاریم که در زیر عنوان های مهمی که در این مقاله آمده است نوشته شده است و در ادامه، خلاصه زندگی امام جواد الائمه نوشته شده است.

  • در ابتدا زندگی جوادالائمه نوشته شده و شما به طور کامل با زندگانی ایشان آشنا می شوید.
  • کنیه ها و القاب امام جواد نیز نام برده شده است و پیرامون هر کدام توضیحاتی داده شده است.
  • کرامات و اخلاق امام نهم (ع) یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  • درباره سیاست و نحوه حکومت امام جواد علیه السلام نیز چندین صفحه نوشته شده است.
  • و چندین عنوان دیگر که با دانلود مقاله به طور کامل به آنان دستیابی پیدا می کنید.

خلاصه ای از زندگانی امام جواد علیه السلام

مختصری از زندگی نامه امام نهم به صورت زیر می باشد :

ولادت امام جواد

امام نهم در سال 195 هجری ولادت یافت. در مورد روز ولادت آن حضرت، اتفاق نظری وجود ندارد. این عیاش تاریخ ولادت آن حضرت را دهم رجب ذکر  کرده است. عده ای روز ولادت وجود مقدس امام نهم را پانزدهم، تعدادی نوزدهم و گروهی بیست و یکم ماه مبارک رمضان دانسته اند. نام اصلی آن حضرت محمد، کینه او ابوجعفر، و مشهورترین القاب وی تقی و جواد است. مختار منتخب، مرتضی، قانع و عالم القاب دیگر وی هستند.

دانلود مقاله زندگینامه امام جواد (جواد الائمه)

دانلود مقاله زندگینامه امام جواد (جواد الائمه)

آن حضرت به جواد لقب یافت، زیرا بخشندگی وی در همۀ زمان ها، مورد توجه دیگران قرار گرفته بود. در روایت مفصلی که از قول پدر بزرگوارش نقل شده است، حضرت ضمن توصیه نکاتی به فرزندش می نویسد :

«… هر وقت سوار می شوی، درهم و دینار همراه خود داشته باش که احدی از تو سئوال ننماید، مگر آنکه به او عطایی نمایی …»

ملقب شدن آن جناب به مختار، از آن روست که مانند حضرت عیسی بن مریم و یحیی بن زکریا برای امامت برگزیده شده بود.

پدر بزرگوارش امام هشتم، علی بن موسی الرضا (علیه السلام) و مادر پاکدامنش، ام ولدی بوده است که به او سبیکه یا خیزران می گفتند و از خاندان ماریه قبطیه، همسر پیامبر اکرم (ص) بوده است. وی 8 سال از 25 سال زندگی پر افتخار خود را با پدر بزرگوارش سپری کرد. بنابراین در 8 سالگی به امامت رسید.

بازسازی اندیشه امامت توسط امام جواد (ع)

نقش امام و امامت در میان شیعیان نقشی بسیار حیاتی و مهم است و همچنین امامت از مفاهیم والا و بزرگی برخوردار است. طبق تفکر قرآنی امامت قسمتی از رسالت دینی را کامل می کند و امام بعدی رسالت امام قبل از خود را ادامه می دهد. همه ی انسان ها دارای این ویژگی و استعداد هستند که بتوانند به خلافت برسند اما در هر مقطع زمانی فقط عده ی کمی یا حتی تنها یک نفر است که از دیگر انسان ها بالاتر است و به مقام کامل انسانیت رسیده است و همان انسان برتر و افضل تر به عنوان امام و خلیفه انسان ها برگزیده می شود.

تا قبل از به امامت رسیدن امام جواد (ع) در میان شیعیان این مطلب رایج بود که فقط افراد بالغ می توانند امام شوند اما با به امامت رسیدن امام جواد (ع) که در دوران کودکی این امام که در سن هفت یا نه سالگی امام رخ داد، دیگر تفکر بالغ بودن از میان شیعیان پاک شد.

امام جواد (ع) الگویی برای تمام دانشمندان جوان

امام جواد (ع) اولین امامی است که در سن بسیار کم به امامت رسید. در این میان این سوال طرح می شود که ایا یک کودک هفت ساله می تواند به عنوان رهبر یک جامعه انتخاب شود؟ همه ی ما می دانیم که خداوند هر کسی را که شاسیته رهبری باشد برمی گزیند چه آن فرد کودک باشد و چه بالغ. امام نهم ما شیعیان چنان از علم و دانش بالایی برخوردار بود که باعث تعجب و شگفتی همگان شده بود.

در عصر زندگانی امام نهم ایشان به عنوان بهترین و اعلم ترین و آگاه ترین دانشمند شناخته شده بودند و مردم از نقاط مختلف برای یافتن سوالات خود و کسب دانش نزد ایشان می آمدند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز