خانه » مقالات زندگینامه » دانلود مقاله در مورد زندگینامه امام جعفر صادق

دانلود مقاله در مورد زندگینامه امام جعفر صادق

دانلود مقاله در مورد زندگینامه امام جعفر صادق از سری مقالات زندگینامه با 35 صفحه و فرمت اجرایی PDF

امام جعفر صادق علیه السلام فرزند امام محد باقر (ع) بود. کنیۀ او را ابوعبدالله و ابواسمعیل و لقب وی را صابر و ظاهر و فاضل و صادق نوشته اند. ولادت حضرت در روز دوشنبه هفدهم ربیع الاول سال 83 در مدینۀ شریفه اتفاق افتاد. دوران امامت آن حضرت سی و چهار سال و عمر شریفش 65 سال بود و در ماه شوال به روایتی و به روایت دیگر در نیمۀ رجب سال 148 رحلت فرمود. مدفن او در بقیع واقع است. حضرت را ده فرزند بود که ارشد آن ها اسمعیل نام داشت.

اسمعیل که پدرش به وی محبت تمام می ورزید و اطرافیان امام به ولایت عهدی و امامت او معتقد بودند در ایام حیات جضرت فوت و در بقیع مدفون شد. اما پس از مرگ اسمعیل آنهایی که جزء خواص امام جعفر صادق (ع) بودند و می دانستند پس از وی به امامت باید برسد از عقیدۀ خود برگشتند و جمعی دیگر که در خدمت حضرت به سر نمی بردند به حیات اسمعیل قائل گردیدند و پس از فوت امام جعفر صادق (ع) به دو دسته تقسیم شدند.

مقاله ای که در این پست از سایت دانلود مقاله آماده کرده ایم، زندگینامه امام جعفر صادق (ع) ششمین امام شیعیان نام دارد. مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا ولادت امام جعفر صادق توضیح داده شده است.
  • اتفاقات مهم در زندگی امام صادق علیه السلام موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • و چند مطلب دیگر … .

خلاصه ی زندگینامه امام جعفر صادق (ع)

در زیر فقط چند خط کوتاه و مختصر از زندگانی امام صادق بیان شده است ولی در صورت دانلود مقاله، مطالب زیادی در آن پیدا می شود.

ولادت امام جعفر صادق علیه السلام

در هفدهمین روز از ماه ربیع اول در سال هشتاد و دو هجری قمری کودکی متولد شد. این کودک در خانه که در مدینه واقع شده بود و خانه ی امام سجاد (ع) بود پا به جهان گذاشت. این کودک بعد ها به نام جعفر صادق شهرت یافت. پدر ایشان امام محمد باقر علیه السلام بودند.

زندگینامه امام جعفر صادق (ع)

زندگینامه امام جعفر صادق (ع)

زمانی که کودک به دنیا آمد مشاهده کردند که بسیار لاغر و ریز اندام است و زن قابله به زنده ماندن این کودک زیاد امید نداشت، اما با این حال به نزد پدرش آمد که از او مژدگانی دریافت کند، ولی پدر او را پیدا نکرد و به همین دلیل به نزد پدربزرگش امام سجاد علیه السلام رفت و از او مژدگانی گرفت.

شهادت امام صادق

امام جعفر صادق (ع) در سال صد و چهل و هشت و در ماه شوال از این سال توسط منصور به شهادت رسید. منصور انگوری را که زهرآلود کرده بود به خورد آن حضرت داد. در آن زمان امام علیه السلام که شصت و پنج سال سن داشت و روز دقیق شهادت ایشان مشخص نیست و بین چند روز بین مورخین شک و شبهه وجود دارد.

مذهب جعفری

همه ما می دانیم که مکتب شیعه به اسم امام صادق (ع) است و این امام را بنیانگذار مکتب شیعه می دانند و به نام مذهب جعفری مشهور است، اما دلیل این نام گذاری این است که امام صادق (ع) نسبت به دیگر امامان مدت بیشتری را امامت کرده است و در این مدت که حدود 34 سال طول کشید امام صادق فرصت بسیار مناسبی را در اختیار داشت تا بتوانند سطح علمی مسلمانان را بالا ببرند و حقایق دین را آشکار کنند.

به همین منظور امام علیه السلام کلاس های درس بسیاری را تشکیل دادند که در این کلاس ها همۀ مردم از همه سن و همه ی گروه ها حضور داشتند و همه در این کلاس ها برای ابراز نظر ها و انتقادات آزاد بودند. مردم در این کلاس به دلیل عظمت و شکوه امام علیه السلام با احترام و روی خوش با حضرت برخورد می کردند. به دلیل این که امام (ع) منبع بزرگ و تمام نشدنی فیض بودند مردم از تمام کشورهای اسلامی در کلاس های ایشان شرکت می کردند تا از صحبت های امام استفاده کنند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز