خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله درباره روز معلم

دانلود مقاله درباره روز معلم

دانلود مقاله درباره روز معلم از سری مقالات فرهنگی با 31 صفحه و فرمت اجرایی PDF

12 اردیبهشت ماه هر سال روز‌ معلم‌ نامیده شده است. در این روز همۀ مردم‌ کشورمان‌ مقام معلم را گرامی می ‌دارند و بر معلم و کوشش های‌ سازندۀ او ارج می‌ گذارند.

تاریخ ما نشان می‌ دهد که ما،در‌ آن‌ روزگاران‌ که کشورمان در شمار پیشرفته‌ ترین کشورهای جهان بود، همواره معلمان‌ را بزرگ‌ می‌ شمرده‌ ایم و گرامی می‌ داشته‌ ایم. مقام معلم در نظر مردم کشور ما آن‌ قدر والا بود که همه کس‌ را‌ شایستۀ چنین مقامی نمی‌ دانستیم. تا پیش از اینکه اسلام بیاوریم، معلمان را‌ از‌ میان بزرگان و برجستگانی‌ بر می‌ گزیدیم که به پاکی و راستی و درستی و دانش و پرهیزگاری زبانزد بودند. چنین معلمانی را‌ همۀ مردم‌ بزرگ و گرامی می‌ شمردند. پس از آنکه اسلام آوردیم، مقام معلم را گرامی تر‌ داشتیم‌، زیرا‌ اسلام دین‌ دانش و پرهیزگاری است و نادانی و ناپاکی در نظر مسلمان مردود و منفور است.

از‌ میان‌ قشرهای‌ مختلف جامعه، معلمان در تعیین سرنوشت ملت‌ خویش نقش مهمتری بر عهده دارند. زیرا معلمان‌ کسوت‌ رهبری عقول‌ و افکار نوباوگان را بر تن دارند و همین نوباوگان اند که زنان و مردان‌‌ آتیۀ کشور‌ خواهند شد. بنابراین، معلم می‌ تواند با تعلیمات و تلقینات‌ خویش مدینه‌ ای فاضله، با مردمی آراسته‌ به‌ فضایل اخلاقی و سجایای‌ عالی، پدید آورد. از این روست که هیچ شغلی را‌ با‌ شغل‌ معلمی مقایسه‌ نتوان کرد و هیچ وظیفه‌ ای سنگین تر از وظیفه معلم نیست.

وظایف معلم

وظیفۀ مهم معلم در‌ انجام‌ دادن دو خدمت خلاصه می‌ شود : آموزش و پرورش.

معلم، در آموزش، تجارب و کشفیات‌ و نتیجۀ تحقیقات‌ و تبعات و کاوش ها و پژوهش های اسلاف را به نسل بعد منتقل‌ می‌ کند، تا نسل بعد نیز چیزی‌ بر‌ آن مزید کند و به نسل پس از خود بسپارد. در واقع، اگر معلمان‌ نمی‌ بودند‌، قافلۀ تمدن از رفتار باز می ایستاد و بشر بدین درجه از تعالی و پیشرفت نمی‌ رسید.

اما پرورش‌، دشوارتر‌ از آموزش است و کاری است در حد کار انبیا و اولیا و منجیان‌ عالم‌ بشریت‌. اگر معلم آموزش را با پرورش توأم‌ کند‌، و همچنان‌که‌‌ از کشف مـجهولات سخن می‌ گوید به تهذیب‌ اخلاق‌ و تصفیۀ روح و تنقیح‌ اعمال و صفات شاگردان خویش همت گمارد، به نتیجۀ مطلوب خواهد‌ رسید‌.

دانلود مقاله درباره روز معلم

دانلود مقاله درباره روز معلم

برای بزرگداشت چنین معلمی است که روز معلم را برگزیده‌ ایم‌ تا تعظیم و تکریم جامعه از مقام‌ معلم‌ را در چنین روزی به اوج برسانیم. معلمان سراسر کشور نیز این روز بزرگ را گرامی خواهند داشت.

میلیون ها دانش‌ آموز نیز در بزرگداشت‌ معلمان‌ خویش، در مراسمی که در‌ این‌ روز برگزار خواهد شد، شرکت خواهند جست، و از آنجا که هر دانش‌ آموز متعلق به خانواده‌ ای است، روز معلم به میلیون ها خانوادۀ ایرانی راه خواهد‌ یافت‌، و نیز بدان سبب که‌ هر کس‌ نوشت و خواندی آموخته از معلمی آموخته است و باید به آموزگار خویش ادای‌ دین کند، پس، روز دوازدهم اردیبهشت حق گزاری همۀ ملت ایران از معلم است. بنابراین، اگر بگوییم که روز معلم روزی است که در آن روز سرتاسر این ملک به تعظیم و تجلیل از مقام معلم بر می‌ خیزد سخنی‌ به گزاف نگفته‌ ایم. اگر در آغاز سخن از روز معلم به‌ عنوان یک جشن‌ ملی‌‌ یاد کردیم‌، در خور چنین عنایتی است.

تاریخچه روز معلم

حرفه معلمی و تدریس در صد سال اخیر بیشتر از هر حرفۀ دیگر دستخوش تغییر و تحول گردیده و از حرفه ای کوچک و محدود و بسیار تخصصی که با اقلیت مردم ارتباط داشته به شعبه ای عظیم و مهم از خدمات عمومی تبدیل شده است.

معلمی سابقه ای دراز و بس شریف دارد که از آغاز تاریخ تا ازمنۀ اخیر ادامه داشته است. اما در جهان کنونی، معلمی که از عقائد و آرمانهای اسلاف خود ملهم می گردد، احتمالاً به این نتیجه می رسد که وظیفۀ وی آن نیست که آنچه را که فکر می کند، تعلیم دهد؛ بلکه وظیفه اش تلقین عقاید و عام داوری هایی است که کارفرمایانش مفید و ثمربخش می شمرند.

در روزگار گذشته کسی را معلم می دانستند که دانش و حکمت فوق العاده داشته و مردم نیز سعی وافی مبذول می داشته اند تا در حلقۀ درس او حاضر شده به گفته های در بارش گوش فرا دهند. در زمان قدیم معلمان گروه متشکلی نبودند و کسی بر کار آنها و آنچه تعلیم می دادند نظارت نداشت. اما این موضوع درست است که معلمان مکرر به جهت عقائدی که اظهار می داشتند مرود تنبیه قرار می گرفتند. سقراط به مرگ محکوم شد و افلاطون به زندان افتاد، لیکن این وقایع مانع اشاعۀ عقاید آنان نگردید، انسانی که ذاتاً و بالقوه معلم باشد، دوست دارد از طریق کتاب هایش زنده بماند و به بقای جسمانی علاقه ای ندارد.

به خاطر آموزگاران عزیز مقاله ای تحت عنوان روز معلم آماده کرده ایم که در زیر می توانید مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را مشاهده نمایید :

  1. در ابتدای مقاله به اهمیت علم، تعلیم و تربیت اشاره شده است.
  2. در ادامه ارزش و مقام معلم مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  3. سپس چندین صفحه پیرامون ویژگی های معلم موفق نوشته شده است.
  4. وظایف معلم یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  5. همچنین وظایف شاگرد در قبال استاد یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله به چشم می خورد.
  6. و مطالبی دیگر که شما عزیزان با دانلود این مقاله به صورت کامل به تمامی مطالب آن دسترسی پیدا خواهید کرد.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز