خانه » مقالات روانشناسی » دانلود مقاله علم روانشناسی (مطالعه افراد)

دانلود مقاله علم روانشناسی (مطالعه افراد)

دانلود مقاله علم روانشناسی (مطالعه افراد) با 52 صفحه و فرمت اجرایی PDF به صورت کامل

مریض شدن فقط به معنی اینکه جسم آدم دچار مشکل شده باشد نیست، در بعضی از موارد به معنای مشکل بوجود آمدن در روح نیز می باشد. بعضی از افراد را دیده اید که خیلی زود عصبی می شوند و یا همیشه اندوهگین بوده و اصلاً حتی فکر یک لبخند کوچک را نمی کنند و خیلی رفتار های دیگر از افراد مختلف در همه رده سنی دیده می شود. برای مشورت کردن و یا مشاوره و کمک گرفتن در مورد این گونه اختلالات علم روانشناسی که به انگلیسی (Psychology) به ما معرفی شده است که البته خیلی ها باورهای اشتباهی در مورد این علم دارند چون فکر می کنند هر کسی که به پیش یک فرد که علم روانشناسی می داند که او روانشناس می گویند بروند، آن ها را دیوانه خطاب خواهند کرد ولی اصلاً این طور نیست. برای همین طرز فکر اشتباه تصمیم بر این گرفتیم که مقاله علم روانشناسی که مطالعه بر روی افراد است را آماده کنیم و امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات لازم را در مورد این علم و دانش و این افراد به شما عزیزان بدهد. در ابتدای این مقاله تعریف روانشناسی و تاریخچه آن را داده شده است. حوزه ها و قلمرو آن را نیز مورد بحث قرار داده است. زیر شاخه های روانشناسی را ذکر کردیم و در آخر به موضوع رویکردهای آن را پرداخته ایم.

دقیقاً روانشناسی یعنی چه؟

کلمه روانشناسی ترکیب از 2 کلمه است. شناخت (اولوژی) و روح (روان) که این مطالعه روی روح و ذهن انسان انجام می شود.

این یک سئوال اساسی است که روانشناسی چیست؟ این سئوال یکی از رایج ترین سوالات پرسیده شده توسط دانش آموزان جدید که رو به مطالعه روانشناسی آورندن، است. در اولین سخنرانی یک معلم در یک کلاس روانشناسی مقدماتی، مربی سعی می کند که از خود دانش آموزان تعریفی جویا شود تا تقریباً یک شناخت از طرز فکر آن ها داشته باشد. در اولین کلاس روانشناسی ، بعضی دانش آموزان با تکان دادن انگشتان دست خود را بر سر یکی دیگر از دانشجویان و تظاهر به خواندن افکار او می کند. متاسفانه این تصورات غلط در مورد روانشناسی بسیار است و بخشی از سردرگمی ناشی از تصاویر کلیشه ای از روانشناسان در رسانه های عمومی و همچنین فرصت های شغلی است.

تفاوت علم پزشکی با علم روانشناسی

پزشکی شغل دوست داشتنی است و به شخصه آن را بسیار دوست دارم چه در عین حال که آدمی همت به حفظ سلامن عموم می گمارد از همان راه نیز امرار معاش می کند و چون فردی را قابل ترحم تر از بیمار نمی توان یافت اگر پزشک آن قدر احساس داشته باشد که منظورش رفاع و سلامت بیمارانش باشد یقیناً در انجام این خدمت موفق می شود.

مطالعات اضافی طی تجربه چندین ساله ثابت کرده که دانش پزشکی اگر با روانشناسی توأم شود نتیجه درمانی بهتری خواهد دارد. یعنی در حقیقت خوب است پزشک حکیم باشد تا لااقل جسم و جان خود را از گزند حوادث و بلایا محفوظ دارد. چه راستی به درمان و تداوی پزشکی که خود به زخم معده یا ازدیاد فشار خون مبتلا است اعتقاد ندارم و می گویم اگر می توانست از ابتلای خود به زخم معده یا ازدیاد فشار خون جلوگیری می کرد.

دانش روانشناسی اگر با پزشکی توأم شود خیلی از مطالب را برای ما روشن می سازد و علت العلل و راه پیشگیری اغلب بیماری ها را به ما نشان می دهد و به خصوص از بروز بیماری های زیادی جلوگیری به عمل می آورد.

عکس علم روانشناسی

عکس علم روانشناسی

این دسته از بیماری ها که امروزه رشته مهم پزشکی را تشکیل می دهد اغلب به علت وجود استرس یا فشار روانی بروز می کنند و سبب ایجاد عوارض مختلف در دستگاه های مختلف بدن انسان می شوند که اگر عمر طبیعی شخص را تقلیل ندهند لااقل هر روزه او را به نوعی بیماری و معلول می سازند.

ازدیاد فشار خون، زخم های معده و اثنی عشر، کولیت و سر درد های مزمن، نا بسمامانی های روانی، عصبانیت ها و تند خوئی ها، اظطراب ها و ترس های واهی، غم و اندور بی مورد و خیلی دیگر از عوارض جسمی و روانی همه به علت وجود استرس و عقده های درون ایجاد می شود جوری که اگر حکیم بتواند از بروز عقده های روانی افراد جلوگیری به عمل آورده است.

برای جلوگیری از بروز عقده های روانی عقیده فروید مبنی بر اقناع آن ها در دوران کودکی به کلی مردود است چه در حقیقت اقناع هیچ غریزه در دوران کوتاه عمر امکان ندارد و این که آدمی تصور می کند با اعمال خود غریزه مخصوص را اقناع کرده است اشتباهی است که در طرز قضاوتش پیدا می شود. بدین معنی که آن غریزه به تدریج با تغییر محیط و تغییر سن جای خود را به غریزه دیگر می دهد و فراموش می شود نه این که حقیقتاً اقناع شود.

از طرف دیگر اگر قرار شود به دستور فروید هر کس در هر سن و سال برای جلوگیری از ابتلای به عقده های روانی در اقناع کامل کلیه غرائز خود کوشش کند پیداست چه هرج و مرجی در دنیا حکم فرما خواهد شد و چگونه تمدن بشر دستخوش بی نظمی قرار خواهد گرفت.

پس راه جلوگیری از پیدایش عقده های روانی تنها اقناع آن ها نخواهد بود بلکه بهتر است برای این منظور شخصیت آدمی را آنقدر آراست که غرائز بدون این که تحریف شوند به تدریج خود به خود به حدود متعارف ارضاء شوند و زیادیشان به سوی مطلوب های والاتری به نفع بشریت به کار افتند یعنی به قول روانشناسان نصعید شوند.

و این مطلبی است که روانشناسی عملی را به فرد فرد مردم دنیا می آموزد و نشان می دهد که زبور اخلاقی یعنی آن چه که شخصیت حقیقی آدمی را می سازد چگونه با اصول روانشناسی ارتباط پیدا می کند و اگر فردی حقیقتاً اصول اخلاقی را قبول داشته باشد و به آن عمل کند صدها بار بهتر و کامل تر از شر ابتلای به عقده های روانی و در نتیجه بیماری های روانی بر کنار خواهد بود.

اصول روانشناسی با اخلاق حقیقی و انسانیت کاملاً انطباق دارد و آن کس که به سلامت جسمی و روانی خود علاقه مند است بهتر است قبل از این که به پرورش جسم خود بپردازد شخصیت خود را به طرز شایسته به زیور و اخلاق و کمال بیاراید.

اگر آدمی روزی از یک بیمارستان مصدومین جنگ بازدید کنده عده زیادی از مردان فلج و کور و کر و گنگ را مشاهده خواهد کرد که از سردرد و یا دردهای دیگری رنج می برند. اگر چه اغلب آن ها از دردهای جسمانی و قابل اهمیت رنج می برند ولی علت اصلی دردشان فقط در جسمشان نیست یلکه در روانشان است. یعنی در حقیقت عواملی سبب عدم توازن احساسات و تأثرات آنن شده و بیمارشان ساخته است.

امکان دارد آدمی در همین حال بیمارستان دیگر را بازدید کند که بیمارانش به همین ترتیب شل و کور و گنگ باشند ولی بیماری شان با دسته اول به کلی متفاوت باشد یعنی فقط جسماً بیمار باشند نه روحاً.

عوامل ارثی : امروزه مسلم شده که قوانین ارث نه تنها در تشکیل نوزاد اثر دارد بلکه روی حالات روانی او نیز به طور قطع مؤثر است و فرزندان، اخلاق و روحیات و حالات عصبی خود را از والدینشان ارث برده اند و البته محیط نیز اثراتی روی آن داشته است.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز