خانه » مقالات مکانیک » دانلود مقاله درباره ربات های صنعتی جوشکار

دانلود مقاله درباره ربات های صنعتی جوشکار

دانلود مقاله درباره ربات های صنعتی جوشکار از سری مقالات مکانیک با 132 صفحه و فرمت اجرایی Word

ربات های صنعتی جوشکار «Industrial robot welders» در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد و شما بیشتر با این نو رباتها آشنا می شوید. این مقاله که شامل 5 فصل می باشد که در زیر عناوین این پنج فصل را ذکر می کنیم و در ادامه توضیحاتی در مورد آن ها می دهیم :

 • در اولین فصل جایگاه ربات ها و کاربرد آن ها در صنعت مورد بررسی قرار گرفته شده است.
 • در فصل دوم مشخصات ربات های صنعتی نام برده شده است و توضیحات تکمیلی در مورد آن ها داده شده است.
 • ربات های صنعتی جوشکار موضوع فصل سوم در این مقاله می باشد.
 • فصل چهارم به جوشکاری با کامپیوتر (CWS) که نوعی از ربات های مورد نظر ما هستند مورد بحث قرار گرفته.
 • و در آخرین فصل به موضوع طراحی مکانیزم و اجزا و سیستم های عمل کننده هیدرولیکی ربات های صنعتی پرداخته شده است.

آشنایی با ربات های صنعتی جوشکار

به منظور بررسی اقتصادی عملکرد ربات های صنعتی جوشکار لازم است تا مجموع هزینه های انجام شده و نتایج حاصل از صرفه جویی در هزینه را بدانیم، وقتی در مورد هزینه ربات صحبت می شود باید مطمئن شد که تمام هزینه ها در نظر گرفته شده است. علاوه بر هزینه اصلی خود ربات، هزینه های زیر نیز وجود دارند :

 • مکانیزم پنجه ربات (Gripper)
 • حساسه (Sensors) برای حصول اطمینان از قرار گرفتن قطعه در محل مورد نظر
 • تغییر در ربات و وسایل جانبی همانند کمپرسور هوای فشرده، واحد برق
 • تغذیه کننده ها و وسایل مورد نیاز برای گذاشتن قطعه در مکانی مشخص
 • هزینه نگهداری سالیانه

مواردی که با استفاده از ربات های صنعتی در هزینه ها صرفه جویی می شود به قرار زیر است :

 • جایگزینی کارگر، شامل هزینه ایست که بعنوان پرداخت مستقیم به یک یا چندین کارگر که توسط ربات جایگزین شده اند، می شود.
 • افزایش کیفیت : مطلوب است این افزایش کیفیت کمی شود تا با ضرب حاصل کمی شدن در اثر افزایش کیفیت در تعداد قطعات تولید شده در یک سال بتوان نتیجه حاصل از افزایش کیفیت را بدست آورد.
 • ماشین می تواند سرعت سیکل تولید را افزایش دهد. استفاده از ربات باعث افزایش تولید به میزان 25 درصد شود.
 • صرفه جویی غیر مستقیم، یک ربات می تواند بصورت غیر مستقیم باعث صرفه جویی در هزینه شود مثل صرفه جویی درمواد اولیه، کاهش دوباره کاری، کاهش هزینه در اثر مجروح شدن کارگر.

معرفی ربات های صنعتی جوشکار

ربات های صنعتی در سال 1986 میلادی وارد بازار صنعتی شد مطابق آمار ارائه شده توسط انجمن ربات بریتانیا B.R.A تا سال 1089 تعداد 853 ربات جوش نقطه ای و 842 جوشکار قوسی در انگلستان نصب شده است که از نظر تعداد به ترتیب دارای دومین و سومین مقام از دیدگاه  تعداد رباتهای راه ­اندازی شده است.

مقاله درباره ربات های صنعتی جوشکار

مقاله درباره ربات های صنعتی جوشکار

هم اکنون مراکزی که از ربات های صنعتی جوشکار استفاده می­ کنند بسیار وسیع­ اند. کاربرد این رباتها را می ­توان به دو قسمت عمده تقسیم کرد :

الف) به کاری گیری در صنایع تولیدی خودکار و انعطاف­ پذیر :

بیشتر کاربران در هنگام نامبرده شدن از ربات کاربرد آنها در سیستم های تولیدی خودکار به یاد می ­آورند. با استفاده از رباتها در خطوط تولید با توجه به مزایای نسبی آن ها می­ توان به تولید و راندمان بیشتر دست یافت یکی از خطوط تولیدی که در آن به صورت گسترده از ربات استفاده می­ شود خط تولید و مونتاژ خودرو است در حال حاضر بسیاری از کارخانجات مشهور اتومبیل سازی جهانی از قبیل تویوتا،رنو، در خط مونتاژ کارخانجات خود از ربات های جوشکار نقطه ای و قوسی بهره می ­برند.

ب) به کارگیری در جوشکاری های با دقت بالا :

استفاده از ربات ها تنها منحصر به استفاده در خطوط تولید جهت دستیابی به راندمان بیشتر نمی­ باشد بلکه با توجه به خصوصیات ربات ها (دقت،سرعت، کنترل­پذیری) قسمت عمده ای از کاربرد آنها متوجه صنایعی است که به نوعی نیاز به جوشکاری با کیفیت بالا را دارند و با توجه به این مطلب که تعداد افراد ماهر که قادر به جوشکاری با کیفیت مطلوب و حساسیت بالا باشند کم است نیاز زیادی بوسیله ای که توانایی انجام جوشکاری را داشته باشد احساس می­ شود.

علاوه بر این با توجه به اینکه تمام پارامترهای مؤثر بر کیفیت یا فرآیند جوشکاری مانند سرعت مشعل جوشکاری‌، سرعت سیم تغذیه، اختلاف ولتاژ، شدت آمپر توسط ربات قابل کنترل دقیق می ­باشند. این سیستم صنعتی جهت انجام جوشکاری حساس بسیار مناسب است. در حالیکه با توجه به خصوصیات انسانی دسترسی به کیفیت بالا مقدور نیست با استفاده از ربات می­توان شرایط مطلوب برای دستیابی به جوش مناسب ایجاد کرد.

با توجه به این موضوع ربات های صنعتی جوشکار وسیله مناسبی جهت بررسی تأثیر پارامترهای متفاوت بر روی جوشکاری هستند چون می­توان هر پارامتر را به صورت نسبتاً دقیق تغییر داد و یا ثابت نگه داشت .

ربات های جوشکار از چهار قسمت اصلی تشکیل شده اند:

 1. بازوی مکانیکی موصوم به ربات (Manipulator)
 2. سیستم کنترل
 3. سیستم جوش
 4. موقعیت دهنده (positioner)
5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز