خانه » مقالات ورزشی » دانلود مقاله در مورد دوپینگ در ورزش

دانلود مقاله در مورد دوپینگ در ورزش

دانلود مقاله دوپینگ در ورزش از سری مقالات ورزشی با 21 صفحه و فرمت اجرایی PDF

دوپینگ «Doping» در ورزشکاران قدمتی معادل طول عمر ورزش دارد و در تمامی قرون و اعصار، برخی از ورزشکاران به هر قیمتی در پی رسیدن به کامیابی ورزشی بودند و در این راه از هیچ تلاشی ولو غیراخلاقی و غیر جوانمردانه پروا نداشتند.

امروزه استفاده نادرست از دارو ها به معضل پیچیده ای تبدیل شده است. دوپینگ، تنها سوء مصرف مواد دارویی نیست بلکه جنبه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، اخلاقی و … ارتباط دارد. استفاده از مواد و روش های غیر مجاز، عملی غیر اخلاقی و مغایر با رقابت شرافتمندانه است و در عین حال که ارزش ها را بر هم می زند، ممکن است سلامت ورزشکاران را نیز به خطر اندازد.

متاسفانه در کشور عزیزمان به موازات رشد ورزش حرفه ای و آماتور و نیز بهبود چشمگیر جایگاه اجتماعی و اقتصادی ورزشکاران خبره، پدیده شوم دوپینگ به طور روزافزونی افزایش یافته و مشکلات زیادی برای ورزش کشور به بار آورده است.

تاکنون روش های مختلفی برای مقابله با دوپینگ اتخاذ شده است که از آن جمله می توان به انجام آزمون دوپینگ در مسابقات، انجام آزمایش های خارج از مسابقه و آموزش به گروه های هدف توسط سازمان های متولی اشاره کرد. به نظر می رسد آموزش یکی از موثرترین، کم هزینه ترین و کارامدترین روش های مقاله با دوپینگ باشد.

دانلود مقاله در مورد دوپینگ در ورزش

دانلود مقاله در مورد دوپینگ در ورزش

آشنایی بیشتر با دوپینگ در ورزش

کمیته بین المللی المپیک دوپینگ را چنین تعریف کرده است : استفاده از مواد یا روشی که برای سلامت مضر است و در عین حال موجب بهبود اجرا و عملکرد ورزشی می شود. متاسفانه اقتصادی و مادی شدن ورزش، رفتارهای غیراخلاقی ورزش را در ورزشکاران افزایش داده که یکی از این رفتارهای ناپسند رایج، پدیده ای به نام دوپینگ است.

استفاده از مواد نیروزا از دیرباز رایج بوده است و تا زمانی که این مواد به وفور در دسترس بوده و ورزشکاران بر این عقیده باشند که می توانند با مصرف این مواد بر قابلیت های ورزشی خود غلبه کنند، ادامه خواهد داشت.

ماده نیروزا، یک ماده یا درمان فیزیکی، مکانیکی، تغذیه ای، روانی یا دارویی است که متغیرهای فیزیولوژیکی وابسته به عملکرد ورزشی را به طور مستقیم گسترش می دهد. این مواد نیروزا به منظور افزایش عملکرد ورزشی به شیوه های مختلف به کار می روند، مانند افزایش فرایندهای سوخت و سازی آزادسازی در عضلات (مثلا مکمل های کوآنزیم Q10) و بهبود کنترل عصبی انقباضات عصبی – عضلانی (مثل مکمل های کولین).

در سه دهه اخیر، استفاده از داروهای افزایش دهنده سطح اجرای ورزشی توسط ورزشکاران افزایش یافته است. گزارش ها نشان می دهند که استفاده از دارو ها در وزنه برداران، دوچرخه سواران و دونده ها، در هر دو سطح حرفه ای و غیر حرفه ای و حتی در میان ورزشکاران دانشگاهی فزونی یافته است.

افزایش استفاده از مواد نیروزا نشان می دهد که سیاست های مبارزه با دوپینگ که از سال 1960 شروع شد، به طور کامل در پیشگیری از دوپینگ موثر نبوده است. اولین گروه داروهای افزایش دهنده سطح اجرا و عملکرد بدنی آمفتامین ها بودند که در جریان جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار گرفتند.

تستوسترون از گروه های استروئیدهای آنابولیک، دومین گروه مواد دوپینگی بودند که بعد از بازی های المپیک 1948 در ورزش پیدا شدند. مصرف دیانابول در آمریکا در سال 1958 و تورینابول در آلمان غربی در سال 1966، شیوع فراوانی پیدا کردند، به گونه ای که موجب بهبود اجرای ورزشی دو 100 متر به میزان 7% ثانیه در آلمان غربی شدند. نتایج مشابهی نیز در مورد عملکرد ورزشکاران رشته شنا بعد از مصرف این مواد دوپینگی به دست آمد.

دانلود تحقیق پیرامون دوپینگ

دانلود تحقیق پیرامون دوپینگ

در سال های اخیر استروئیدهای آنابولیک – آندروژنیک بیشترین نمونه های مثبت به دست آمده توسط کمیته بین المللی المپیک بوده است.

در تحقیقات مختلفی میزان شیوع دوپینگ و نوع مواد دوپینگی در کشورهای مختلف و در رشته های مختلف ورزشی ارزیابی شده است. گاندرسن و همکاران (2003) با تحقیق بر روی ورزشکاران اسکی حاضر در مسابقات جهانی متوجه شدند که 17 درصد آنها دارای مقادیر نیمرخ هماتولوژیک غیر عادی و مظنون با دوپینگ خون بودند.

سوماویلا و همکاران در نمونه های ادراری 5 نفر از فوتبالیست های لیگ برتر فوتبال ایتالیا، ماده ناندرلون را کشف کردند. یسالیس و همکاران ضمن آنکه بهترین راه مبارزه با مصرف داروهای نیروزا را بهبود آموزش در این زمینه عنوان می کنند، گزارش داده اند که بین 3 تا 12 درصد مردان و 1 تا 2 درصد ورزشکاران زن تحقیقی آنها از استروئیدهای آنابولیک – آندروژنیک استفاده کرده اند، این در حالی است که اسکارپینو و همکاران ضمن گزارش مناسب بودن آگهی ورزشکاران ایتالیایی از دوپینگ، مواد دوپینگی و عوارض آن، عنوان می کنند که 10 درصد ورزشکاران از آمفتامین ها، 7 درصد از دوپینگ خون و 12 درصد آنها از دیگر مواد نیروزا استفاده کرده اند.

در سال 1995 از مجموع 93938 نمونه آزمایش شده در آزمایشگاه های معتبر جهانی، 6/1 درصد آنها مثبت اعلام شد، در حالی که در سال 1998 این رقم به 7/1 درصد رسید که بدنسازان بیشترین مصرف کننده مواد دوپینگی بودند.

تحقیقات انجام شده علاوه بر اینکه افزایش روزافزون مصرف مواد ممنوعه دوپینگی ورزشکاران بزرگسال را نشان می دهد شیوع این عارضه غم انگیز را در سنین کمتر را نیز نشان می دهد. برای مثال، مصرف استروئیدهای آنابولیک از سال 1990 از 8 سالگی شیوع یافته و این روند در حال رشد است. به هر حال هر چند برخی محققان، کنترل های سختگیرانه دوپینگ را در پیشگیری از آن به صورت قوی موثر ندانسته اند، اما هنوز آن را بهترین راه پیشگیری از مصرف مواد نیروزا عنوان می کنند.

متاسفانه تحقیقات اندک و همچنین عدم ارائه اطلاعات در زمینه شیوع و نوع مواد دوپینگی از سوی بسیاری از کشورها، موجب شده که نه تنها اطلاعات کافی، جامع و قابل معتبر در دسترس نباشد، بلکه برنامه های پیشگیری کننده نیز چندان تأثیرگذار نباشد. از طرفی با توجه به اینکه تعیین میزان شیوع دوپینگ، بیشترین نوع مواد دوپینگی مصرفی و بیشترین ورزش های درگیر در این معضل شاید در تبیین راه های موثر برای جلوگیری از آن مفید واقع شود.

موضوع این مقاله از سایت downloadarticle.ir در مورد دوپینگ در ورزش می باشد. موضوعات مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  1. در ابتدا در این مقاله دوپینگ برای شما تعریف شده و در ادامه تاریخچه آن بیان شده است.
  2. در ادامه انواع دوپینگ نام برده شده و هر کدام توضیح داده شده است.
  3. سپس شما با انواع داروهای دوپینگ آشنا می شوید.
  4. و چندین موضوع دیگر که با دانلود این مقاله می توانید به آنها دسترسی پیدا کنید.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز