خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله دوست و دوست یابی

دانلود مقاله دوست و دوست یابی

دانلود مقاله دوست و دوست یابی با 80 صفحه و فرمت اجرایی PDF

دوست که البته به آن رفیق هم گفته می شود، کلمه ای است که نمی توان تعریفی برای آن گفت که قابل فهم و درک همه باشد. فقط همین را بگوییم که دوست همه چیز از نظر ما می تواند باشد. مثلاً یکی، کتاب رو دوست خود معرفی می کند. شخصی دیگر با یک حیوان خانگی رابطه بهتری دارد و او را بهترین شخص در زندگی می داند. و به قول برخی دیگر با خانواده شان مانند دوستان صمیمی رابطه برقرار می کنند و ده ها مثال دیگر … . خب به نظر شما چه تعریفی برای دوست باید توصیف کنیم؟ البته دوست یا همان رفیق (یار) می تواند برای ما ضرر داشته باشد. بیایید این گونه بگوییم که کلاً ما می توانیم 2 نوع دوست داشته باشیم، یکی دوست خوب و دیگری بد. اولی کسی است که غمخوار ما است و ما را به خاطر خودمان می خواهد، ولی دومی برعکس قبلی ما را فقط به خاطر نیاز های خود می خواهد و قصد سوء استفاده از ما را دارد.

به شما توصیه می کنیم این مطالب را تا آخر بخوانید و اگر می توانید مقاله کامل آن را نیز دانلود کنید تا بیشتر با این مبحث به طور مفصل آشنا شوید. مطالبی که در این مقاله آمده : دوست کیست؟ سخنان بزرگان و آیات در مورد دوستی، انواع دوستی، روش های دوستیابی، راه های حفظ دوستان، ویژگی های یک رفیق خوب، اسرار موفقیت در دوستی ها، آدای دوست یابی و … می توان نام برد.

آیین دوست یابی

ما در این جا در مورد دوستی زیاد سخن نمی گوییم و فقط آموزش هایی به شما می دهیم که چگونه یک دوست خوب باشید و با دیگران بهتر رابطه برقرار کنید.

بزرگترین رمز دوست بودن با مردم

در زیر این آسمان بزرگ تنها یک راه موجود است تا بتوان کسی را وادار به انجام عملی کرد. آیا تاکنون به آن اندیشیده اید؟ آن فقط یک راه دارد. و آن عبارت است از تولید میل در وجود شخص (دوست) برای انجام آن کار. بیاد داشته باشید که راه دیگری موجود نیست.

البته شما می توانید شخصی را وادار نمائید تا به زور اسلحه در رهگذری ساعت خود را به شما بدهد و همچنین می توانید کارگری را وادار به تشریک مساعی نمائید این تا وقتی است که پشت به او نکرده اید و او را تهدید به شلیک کردن می کنید. شما می توانید با تازیانه کودکی را مجبور کنید تا آنچه را که می خواهید انجام دهد ولی این شیوه های ناهنجار نتایجی بس خطرناک و ناگوار خواهد داشت. تنها راهی که من می توانم بدست آورم تا شما کار ار انجام دهید بوسیله دادن چیزیست که شما می خواهید. شما چه می خواهید؟

هرچه که خود دوست داری را برای دیگران همین گونه بدان

هر تابستان من برای ماهی گیری به کنار دریاچه نزدیک محل زندگی خود می روم. من شخصاً علاقۀ فراوانی به خوردن توت فرنگی با خامه دارد.

اما به عللی دریافته ام که ماهی ها خوردن کرم را ترجیح می دهند، بنابراین هرگاه که برای سید ماهی می روم راجع به آن چه که خودم دوست دارم فکر نمی کنم بلکه متوجه چیزی هستم که ماهی ها دوست دارند. من هرگز توت فرنگی آغشته به خامه بر سر قلاب خود نمی گذارم بلکه کرمی فربه یا ملخی درشت را انتخاب کرده و در مقابل ماهی ها گرفته و می گویم «آیا میل نمی فرمائید؟».

پیدا کردن یک دوست خوب

پیدا کردن یک دوست خوب

چرا همین روش و شیوه را برای جلب قلوب مردم به کار نبریم؟

به خاطر داشته باشید که فردا هنگامی که سعی و کوشش می کنید تا کسی را به خود جلب کنید مثلاً اگر شما مایل نیستید دوستتان سیگار بکشد برای او موعظه نکنید بلکه به او نشان دهید و ثابت کنید که نیکوتین اعصاب او را تخدیر کرده و امکان دارد او را از پیشرفت در مسابقه فوتبال باز دارد.

واقعی باشید تا مورد استقبال دیگران قرار گیرید

اگر می خواهید قلوب دیگران را جلب نمائید روشی درست اختیار کنید «دوست داشتنی باشید. خود را فراموش کنید و در فکر دیگران باشید و آن ها را دوست بدارید.» شما باید بدانید که اگر کسی واقعاً به دیگران علاقه مند شود در ظرف دو ماه چندان دوست پیدا می کند که اگر دو سال می کوشید تا سایرین را به خود علاقه مند ساز به این اندازه موفق نمی شد.

با وجود این چه بسیار مردمانی را می شناسم که یک عمر در اشتباه به سر می برند و چون شاهراه را تشخیص نمی دهند در دیار گمراهی قدم می زنند! هیچ کس به فکر شما نیست، هیچ فرد به فکر من نیست، هر کس به فکر خویش است، صبح و ظهر و شب پیوسته دربارۀ خود می اندیشند.

اگر خیال می کنید که مردم به شما مهر می ورزند جواب این پرسش را بدهید : «اگر امشب بمیرید چند تن به تشییع جنازه شما خواهند آمد؟ چرا دیگران به شما علاقه پیدا کنند در حالی که شما به آنان مهری ندارید؟»

تأثیر لبخند

اعمال و حرکات گویا تر از لغات و کلمات هستند و هر لبخندی بیان کنندۀ آن است که : «شما محبوب و مطلوب من هستید. از دیدار شما خوشحالم و حضور شما نشاط مرا می انگیزد». در این جا مقصور من لبخند های صمیمانه و بی ریا و طبیعی است که شخص را مجذوب و دل را مفتون می سازد، نه تبسم های ممنوع و پرآلایش و مزور، زیرا که این نوع لبخند ها هرگز دیگران را نمی فریبد و به جای دلپذیر ساختن و محبوب نمودن شخص را منفور می نماید.

همین طور اگر می خواهیم دیگران از صحبت ما مسرور شده و به آن علاقه مند شوند، ما نیز باید به گفتار و سخنان آن ها علاقه مند باشیم. این اندرز را یکی از موفق ترین کسان به بسیاری از تجار و اشخاص دیگر داده است «یک هفته کوشش کنید تا به روی اشخاصی که در محل کار خود ملاقات می کنید تبسم بزنید».

ارزش یک تبسم

«تبسم خرجی ندارد و لیکن سود بسیار می دهد».

«لحظه ای پیش پایدار نیست و خاطره آن در سراسر عمر باقی می ماند».

«تبسم را نه می توان خرید و نه گدائی کرد و نه وام ستاند و نه دزدید».

«لبخند به هیچ کار نمی آید مگر آن که عطا شود چه فوائد آن در ظاهر ساختن آن است».

«هر گاه در مدن عمر کسی را دیدید که از شدت خستگی قادر به تبسم کردن نیست شما لبخند خود را نثار او کنید، زیرا هیچ کس به تبسم نیازمند تر از کسی نیست که از بخشیدن آن محروم و عاجز شده است».

بنابراین اگر مایلید که مردم شا را دوست بدارند قاعده این است که «بر لب تبسم داشته باشید».

سخنگویی دلپذیر شوید

کاسب چه باید بکند تا مشتری جلب شود و به گفتارش متقاعد گردد؟ چگونه می توان معامله را به صورت خوشی انجام داد؟ طبق گفته یکی از دانشمندان، در این کار هیچ سری نهفته نیست. برای جلب محبت و مساعد کردن اشخاص بیش از هر چیز باید به دقت هر چه تمام تر گوش به گفتار آن ها داد. هیچ چیز جالب تر از این عمل نیست.لیغات می نمایند

با وجود این من و شما بسیاری از بازرگانان را می شناسیم که مغازه های پر قیمت و خانه خراب کن اجاره می نمایند، اجناس زیبا و گران بها تهیه می کنند و پشت شیشه های مغازه را به بهترین زینت می دهند و پول های گزافی خرج تبلیغات می نمایند ولی شاگرد ها و کارگرانی استخدام می نمایند که ابداً به کار خود آشنایی ندارند و رمز گوش دادن را نمی دانند. سخن مشتری را قطع می کنند و با او ستیزه می نمایند و او را به خشم می آورند، خلاصه تمام قوای خود را صرف می کنند تا مشتری را از مغازه برانند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

 1. خوب است …ممنونم.

 2. سلامممممم نفسممممممممممم
  خوبی عزیزممممممممم
  وبت خیلی خوب بووووووووود خیلی
  میخواستم بیای به وب منم سایت سر
  بزنی و با هم تبادل لینک داشته باشیم
  می بینمت

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز