خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله در مورد دموکراسی (مردم سالاری)

دانلود مقاله در مورد دموکراسی (مردم سالاری)

دانلود مقاله دموکراسی (مردم سالاری) با 59 صفحه از سری مقالات سیاسی با فرمت اجرایی PDF

دموکراسی موضوعی است که می خواهیم در این مقاله شما را با آن بیشتر آشنا کنیم. ابتدای مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را به صورت لیست وارد می نویسیم و بعد از آن توضیح مختصری از موضوع مورد نظر برای شما نوشته شده است.

  • در ابتدای مقاله دموکراسی تعریف، سپس تاریخچه آن اشاره شده است.
  • در ادامه ارکان دموکراسی نام برده شده و پیرامون هر کدام توضیحاتی داده شده است.
  • سپس دیدگاه های مربوط به دموکراسی از نظر مخالفان و از نظر موافقان بیان شده است.
  • یکی دیگر از موضوعاتی که در این مقاله دیده می شود دموکراسی در اسلام می باشد.
  • و مطالب دیگری که شما با دانلود این مقاله می توانید به همه آنها دسترسی پیدا کنید.

دموکراسی چیست؟

واژه دموکراسی از یونان باستان ریشه می گیرد. حدود دو هزار و پانصد سال پیش در آن دیار، این واژه به معنای حکومت مردم یا قدرت مشروع همگانی به کار می رفت. در دولت شهر آتن که به عنوان گهواره دموکراسی معروف شده، کلیه شهروندان، آزادانه و مستقیم در تصمیم گیری ها برای ادارۀ امور عمومی شرکت می کردند.

ولی بعدها به ندرت دیده می شود که افراد به طور مستقیم در تصمیم گیری ها مشارکت کنند، که ظاهراً به دلیل بزرگ تر شدن جوامع، امکان این نوع مشارکت از افراد سلب گردیده است. لذا در بسیاری جاها «دموکراسی نمایندگی» جای الگوی سرمشق را گرفته، رفته رفته انتخابات و اعمال نظارت و کنترل به واسطۀ نمایندگان مردم به صورت ابزار و شیوۀ عمل دموکراسی در آمده است و مشروعیت، ناشی از حمایت همگان شناخته شده که توسط انتخابات معین می شود.

با این همه حتی در پر مدعا ترین دموکراسی نمایندگی در جهان امروز، عمل با نظریه خیلی نمی خواند. چنان که در انتخابات ریاست جمهوری 1988 ایالات متحده فقط 57 درصد از آمریکائیان واجد شرایط رأی دهی شرکت کردند که این درصد بنا به اصطلاح متخصصین جامعه شناسی سیاسی، موجودیت اکثریت خاموش چشمگیری را نشان می دهد.

دانلود مقاله در مورد دموکراسی

دانلود مقاله در مورد دموکراسی

امروزه سیستم های دموکراتیک اغلب در جوامع صنعتی رواج یافته اند که با کاربرد مقیاس های جهانی ثروتمند محسوب می شوند. این گونه جوامع دارای اقتصادی به شدت تخصصی شده و مردمی با سواد هستند. این ویژگی ها فراهم آورندۀ مشارکت وسیع مردم در سیستم سیاسی به شمار می روند.

انواع دموکراسی

البته دموکراسی منحصر به سیستم سیاسی موجود در آمریکا نیست، بلکه انواع گوناگونی از آن مورد عمل و تجربۀ کشورهای ریز و درشت است. از این میان سه نوع سیستم سیاسی دموکراتیک متفاوت می توان تشخیص داد :

  1. در نوع اول که با نام دموکراسی خلقی یا دموکراسی سوسیالیسی معروف شده، حکومتی دموکراتیک گفته می شود که تصمیمات و اقدامات آن در خدمت منافع راستین مردم جامعه باشد. حال ممکن است برگزاری انتخابات و مراجعه به آراء عمومی، نمایشگر مشارکت مردم نباشد با به کار گرفتن چنین تعریفی از دموکراسی حکومت کنونی چین، ویتنام و کوبا با حکومت های اتحاد جماهیر سوسیالیستی شوروی سایق و آلمان شرقی سایق حکومت دموکراتیک نامیده شده اند.  حکومت شوروی سابق ادعا می کرد با استقرار دستگاه سانترالیسم – دموکراتیک منافع راستین توده کشف، شناسایی و مورد پیگیری و احقاق قرار می گیرد.
  2. دومین نوع دموکراسی در واقع بدیلی برای نوع سوم آن است که توسط «جوزف شومپیتر» به طور آگاهانه به این نحو مفهوم بندی شده : «… شیوه دموکراتیک عبارت است از استقرار ترتیبات نهادی برای نیل به تصمیمات سیاسی که در آن ها افراد از جمله رهبران قدرت تصمیم گیری را با مبارزه و رقابت در کسب آراء مردم، بدست می آورند». گاه این نوع از سیستم سیاسی را دموکراسی نمایندگی و گاه آن را دموکراسی نخبه گرایانه می خوانند. این مدل کم و بیش نمایانگر سیستم سیاسی موجود در ایالات متحده آمریکا و مورد پذیرش رسمی و کاربرد آموزشی در کتاب های دانشگاهی و علمی آن کشور است.
  3. در نوع سوم، واژه دموکراسی رژیم هایی را تعریف می کند که تا حد ممکن به تعریف آرمانی ارسطو از این واژه، یعنی «حکومت اکثریت» نزدیک می شوند. حکومتی دموکراتیک به شمار می رود که در آن اکثر شهروندان به طور مستقیم در اداره امور یا تصمیم گیری ها مشارکت داشته باشند. این نوع سیستم سیاسی دموکراسی مستقیم یا دموکراسی مشارکتی خوانده می شود و برخی بر آنند که حتی در یک جامعه نوین و پیچیده هم باید استقرار یابد. هواداران این نوع دموکراسـی معتقدند یگانه راه تأمین و تضمین آزادی های سیاسی و اجتماعی عبارت از این است که خواسته های مردم به کرسی بنشینند. این مهم زمانی برآورده می شود که آزادی و رفاه برای شمار هر چه بیشتری از اعضای جامعه فراهم آمده، رفته رفته تعمیم یابد. می توان برخی از جوامع موجود در شمال اروپا، مانند انگلیس و سوییس را به عنوان مثال و مصداق این نوع از سیستم سیاسی نام برد. طی سال های اخیر برخی از اندیشمندان سیاسی با نظریه پردازی در مورد این نوع از دموکـراسی، نه تنها آن را از نو مفهوم بندی کرده اند، بلکه تلاش چشمگیری در جهت آرمانی کردن آن به عمل آوردند.
دانلود تحقیق درباره مردم سالاری

دانلود تحقیق درباره مردم سالاری

آسیب شناسی دموکراسی

تجربه های عملی نشان می دهند در جوامعی که آزادی عرف اعلی شمرده می شود و جایگاه فرهنگی جا افتاده و والایی دارد، گروه های گوناگون اجتماعی دارای منافع متفاوت و گاه حتی متضاد، تشکیل می یابند.

از این رو آزادی زمینه ساز پیدایی گروه های ذینفع و در مواردی موجد فعالیت و بیش از حد فعال شدن گروه های فشار می شود. چشم و هم چشمی و مبارزه این گروه ها است که حتی تهدیدهای بر دو پایه اصلی دموکراسی، آزادی و مشارکت جمهور مردم، عارض می کنند.

چاره ای که ملل گوناگون در دارزنای تاریخ برای حل مسئله اخیر جسته و به کار بسته اند دیوانسالارانه کردن اداراه امور عمومی است. ولی با به کار بستن این راه حل، کار و بار حکومت یا تشکیلات اداری بیشتر و سنگین تر می گردد. همین رویداد تناقض قضیه را آشکار می سازد. چه، پیاده شدن دموکراسی ضرورتاً سیستم سیاسی را به وجود نمی آورد که جامعۀ مدنی همخوان باشد.

چون با برداشت های اندیشمندان از جامعۀ مدنی تفاوت های آشکاری دارد که با ملاحظ و بررسی آنها، رابطه های منفی یا شکاف های موجود بین دموکراسی و جامعه مدنی نمایانده می شوند. استادان معاصر دانشگاه پاریس بر این عقیده اند که : «… دولت یا حکومت هر چه کوچک تر و سبک تر باشد، جامعۀ مدنی سهل تر و بهتر پیاده می شود».

با چنین برداشتی از جامعۀ مدنی، این نوع جامعه با نوع اول و دوم دموکراسی (خلقی و نمایندگی) رابطۀ منفی و متناقض دارد. ولی با نوع سوم آن مشارکتی رابطۀ مثبتی داشته، همخوان است. در دمـوکراسی هایی که دیوانسالاری گسترده و بار سنگین دخالت بیشتر حکومت در اداره امور عمومی پذیرفته می شود، جای برای تحقق بخشیدن به آرمان های مدنی باقی نمی ماند. از این رو است که استادان یاد شده معتقدند : «از آنجایی که بریتانیای کبیر دارای کوچک ترین حکومت است، باید برترین نمونۀ حکومت در جامعۀ مدنی شمرده شود».

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز