خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله در مورد کودتای 28 مرداد سال 1332

دانلود مقاله در مورد کودتای 28 مرداد سال 1332

دانلود مقاله در مورد کودتای 28 مرداد سال 1332 از سری مقالات سیاسی با 42 صفحه و فرمت اجرایی PDF

کودتای 28 مرداد مهمترین اقدامی بود که می توانست منافع خودخواهانه ی دولت های بریتانیا و آمریکا را در ایران تأمین کند. در این دوران مشکلات و بی برنامگی در دولت دکتر مصدق زیاد شده بود و این امر کار جاسوسان را تسهیل می کرد. از اول مرداد ماه بود که مقدمات برای کودتا آرام و بی صدا برنامه ریزی می شد. قرار بود که فرمانده گارد سلطنتی که شخصی به نام نصیری بود در 24 مرداد ماه حکم عزل دکتر مصدق و وزارایش را بنا به فرمان شاه به دکتر تسلیم و او را دستگیر کند اما این اقدام آنها با شکست مواجه شد و این خبر به گوش همه رسید. وقتی شاه این خبر را شنید همراه ثریا هراسان به بغداد گریخت و دو روز در آنجا ماند و بعد از آن به رم رفت. در 28 مرداد 1332 در عین حیرت و شگفتی اعلام شد که کودتا دولت مصدق را از هم پاشیده است. شاه که در این مدت در ترس و دلهره به سر می برد با شنیدن این خبر در 1 شهریور 1332 به ایران بازگشت.

بقیه داستان و ماجرا را می توانید در مقاله ای که ما راجع به کودتای 28 مرداد در سال 1332 آماده کرده ایم مطالعه کنید و اطلاعات کافی در این زمینه را بدست آورید. اگر علاقه مند هستید تا بدانید چه مطالبی در مقاله کودتای 28 مرداد آمده است در زیر می توانید مطالب مهم آن را که به صورت فهرست بار ذکر شده بخوانید.

  • در ابتدای نقش انگلیس در به وجود آمدن کودتای 28 مرداد بیان شده است.
  • در ادامه از این مقاله موضوع کودتای 28 مرداد و بازکشت شاه به ایران مورد بحث قرار گرفته شده است.
  • همچنین آیت الله کاشانی بعد از این کودتا مورد بررسی قرار گرفته شده.
  • اسدالله علم و نقش آن در 28 مرداد 1332 موضوع بعدی است که توضیح داده شده است.
  • سپس عبرت ها و نتیجه های کودتای 28 مرداد از مطالبی است که در این مقاله است.
  • و چندین موضوع دیگر.

شرح کودتای 28 مرداد در سال 1332 به زبان ساده

در زیر چندین خط درباره این کودتا گفته شده است :

در حالی که 150 سال می گذشت که دولت بریتانیا در ایران نفوذ کرده بود و مأموران آن دولت شناخته شده بودند علاوه بر این مأموران مخفی دولت بریتانیا نیز در ایران زیاد شده بودند. با ملی شدن صنعت نفت این مأموران فعالیت خود را بیشتر کرده بودند زیرا دولت بریتانیا احساس کرده یود که منافعش به خطر افتاده است. سفارت بریتانیا مهمترین حامی جاسوسان انگلیسی بود وقتی ایران در مهر ماه 1331 رابطه ی سیاسی اش را با انگلیس قطع کرد سفارت بریتانیا نیز کارکردش را از دست داد. از آن به بعد سفارت های فرانسه و آلمان حامی جاسوسان انگلیسی بودند در عین حال جاسوسان انگلیسی نیز هر طور شده سعی در ناکامی نهضت ملی داشتند.

بعضی از این جاسوسان شناسایی و از دولت اخراج می شدند اما با این وجود بازهم جاسوسانی بودند که در ایران فعالیت می کردند و با ایجاد تفرقه و جنگ روانی و نا امنی بستز را برای سرکوبی نهضت ملی آماده می کردند. کودتایی که در 28 مرداد 1332 رخ داد نیز حاصل فعالیت این جاسوسان بود.

وقایع روز 28 مرداد و سقوط دکتر مصدق

روز چهارشنبه 28 مرداد ناگهان در تهران دسته هایی از شاه پرستان گوشه ای از خیابان ها، بر روی اتوبوس ها، داخل کامیون ها و اتومبیل های سواری فریاد می کشیدند جاوید باد شاه. به تدریج بر تعداد جمعیت در کوچه و خیابان ها افزوده می شد و اولین بار پاسبان ها در حالی که اسلحه های خود را در جیب گذارده و فریاد می زدند (جاوید شاه) به مردم ملحق شدند.

وقتی مردم همراهی و همکاری افسران و افراد شهربانی و افراد ارتش را دیدند کامیون ها و وسایل آن ها را در اختیار گرفته، پرچم سه رنگ ایران را بر روی کامیون ها نصب کرده و عکس های بزرگ شاه را در دست گرفته، فریاد (زنده باد شاه و سرلشکر زاهدی نخست وزیر قانونی ایران) تهران به لزره درآورده بود به طوری که زن و مرد در گوشه خیابان ها ایستاده از شدت احساسات گریه می کردند. مقارن ساعت 10:20 دقیقه صبح روز قبل یک عده 7000 نفری که مجهز به چوب برای زد و خرد احتمالی بودند از طرف خیابان استانبول به طرف بهارستان حرکت کردند و با وجود این که حکومت نظامی بود سربازان و پاسبانان هیچ مانعی را برای جمعیت مزبور به وجود نمی آوردند.

تصویری از کودتای 28 مرداد

تصویری از کودتای 28 مرداد

جمعیت به حذب ایران حمله کردند و کلیه لوازم مصدق را که در آنجا بود را از بین بردند و با عده ای از اعضای حزب ایران وارد نبرد شدند ولی بلافاصله شدیداً مجروح و فرار کردند.

در این وقت چندین کامیون پاسبان و سرباز مسلح از طرف دکتر مصدق برای متفرق نمودن مردم به توپخانه آمد ولی سربازان و پاسبانان مستقیماً وارد جمعیت شده و بر له شاه و علیه مصدق و فاطمی که شاه را فراری خوانده بود تظاهراتی کردند و به اتفاق متظاهرین به طرف خیابان ناصر خسرو و بازار حرکت کردند و مردم و کسبه را دعوت به مبارزه با مصدق می کردند.

در ساعت شش بعد از ظهر تمام خیابان های تهران در تصرف متظاهرین بود و ساکنین خیابان ها با آنها هم صدا شده فریاد مرگ بر مصدق می کشیدند و زنده باد شاهنشاه می گفتند.

در میدان بهارستان احساسات مردم فوق العاده تهییج شده بود عکاسی مهتاب عکس های شاهنشاه و حضرت آیت الله کاشانی و دکتر بقائی و مکی را بر فراز بالکن قرار داده بود و مردم به نفع پادشاه و کاشانی و بقائی و مکی ابراز احساسات شدید می کردند. عکس های زیرک زاده، مصدق، سنجابی و شایگان و نریمان را پاره پاره کردند.

در این گیر و دار جلو منزل دکتر مصدق سرهنگ ممتاز و سروان داورپناه به کشتار مردم مشغول بودند ناچار سرگرد اسکوئی افسر غیور شاهدوست هدایت یک تانک را شخصاً بر عهده گرفت و به خانه 109 حمله برد و سرهنگ ممتاز را مغلوب و آنجا را به تصرف در آورد.

شلیک تیر در خیابان های اطراف منزل دکتر مصدق از ساعت 12 شروع شد.

هر چند دقیقه یک بار که جمعیت قصد یورش به طرف خیابان کاخ را می کرد چند تیر به طرف هوا و گاهی نیز به طرف مردم خالی میشد و جمعیت موقتاً متفرق می گردید.

در سر خیابان کاخ که خیابان شاه را قطع می کند ساختمان نوسازی قرار دارد و در طبقه چهارم این ساختمان از طرف گارد منزل دکتر مصدق سنگر بندی شده بود و سرهنگ ممتاز خود فرماندهی حفاظت خیابان کاه را از این محل به عهده داشت.

در اولین یورش جمعیت شلیک تیر شروع شد و عده ای نقش بر زمین شدند جمعیت پا به فرار گذارد.

در این موقع تانک هائی که آماده حمله به خانه دکتر مصدق بودند با شلیک رگبارهای مسلسل خود به طرف ساختمان مزبور به تیراندازی اول جواب دادند و با شلیک های پی در پی قسمتی از سنگر بالا را خراب کردند این جریان مدت زیادی ادامه داشت در این مدت عده زیادی سرباز و شخصی و یکی دو نفر از کسانی که روی تانک ها قرار گرفته بودند هدف گلوله شدند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز