خانه » مقالات ورزشی » دانلود مقاله در مورد ورزش هندبال

دانلود مقاله در مورد ورزش هندبال

دانلود مقاله در مورد ورزش هندبال با 52 صفحه و فرمت اجرایی PDF

هندبال «Handball» یک بازی است که ترکیبی از ورزش های فوتبال و بسکتبال می باشد. این بازی به دلیل تحرک زیاد به روش تیمی یا گروهی انجام می شود که با داشتن استعداد، هوش و قدرت بدنی مخصوصاً دستانی قوی، می توان در این ورزش موفق بود.

یک مقاله ی کامل و بدون نقص درباره هندبال را برای شما آماده کرده ایم و می دانیم که با خواندن آن نظر شما را جلب خواهیم کرد، پس هم چنان با ما باشید. آیا شما می دانید هندبال چیست؟ و یا تعریف این ورزش را می دانید؟ اگر چیز زیادی از آن نمی دانید پس این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. آیا می دانید هندبال در چه تاریخی و به دست چه کسانی ابداع شده است و اول این بازی چگونه بوده است؟ درست است که ورزش کردن فواید زیادی برای بدن ما دارد، ولی ورزش های پر تحرک احتمالاً آسیب هایی را به بدن انسان وارد می کنند، پس اگر در مورد آسیب های ورزش هندبال اطلاعی ندارید، پیشنهاد ما خواندن همین تحقیق است. هر کاری یه قانونی دارد، حتی ورزش ها قوانین مخصوص خود را دارند. همه این مطالب که در این پاراگراف ذکر شده در کنار هم مقاله جامعی درباره هندبال را تشکیل داده اند و می توانید همه آن ها را مطالعه کنید.

آشنایی کامل با ورزش هندبال

تقریباً در همه توضیحات یک مطلب اول از همه یک تعریف کلی از موضوع می شود و در ادامه کم کم بحث تخصصی تر. پس ما اول از همه هندبال را تعریف می کنیم و بعد تاریخچه آن و در نهایت چند قانون از این بازی را بازگو می کنیم. ولی اگر شما به مطالب بیشتری نیاز دارید حتماً مقاله را دریافت کنید.

بازی هندبال چیست؟

ورزش هندبال مانند اکثر ورزش های توپی، رشد خردسالان و نوجوانان را از نظر بدنی، روانی، مهارتی، فکری و اجتماعی سهولت می بخشد. برای جوانان، وسیله ای مؤثر در تقویت بدن و افزایش آمادگی های جسمانی و حرکتی و برای بزرگترها راهی مناسب برای حفظ و نگهداری توانایی ها و کیفیت های بدنی است. برای نمونه تأثیر گذاری قابل توجه هندبال در ایجاد، حفظ و افزایش آمادگی های عمومی بدن اشاره می کنیم و آن این که سال هاست در اکثر کشورهای جهان برای تقویت بدنی نیروهای مسلح از هندبال 11 نفره استفاده می شود. هندبال تیمی 7 نفره هم، با توجه به درگیری های بدنی و سرعت زیاد بازی، انضباط شدید و استقامت در مقابل فرسودگی و خستگی، کم و بیش همین مزایا را برای بازیکنان دارد.

در بازی هندبال دو تیم هر کدام مرکب از هفت نفر بازی کن، که شش نفر داخل زمین و یک نفر دروازه بان است، در دو نیمۀ 30 دقیقه ای، با 10 دقیقه استراحت بین نیمه ها، برای بزرگ سالان، در مقابل هم قرار می گیرند و مسابقه می دهند. زمین بازی به ابعاد 40X20 متر است که در انتهای هر نیمه یک دروازه به ابعاد 3X2 متر قرار دارد. هر دروازه با یک حریم شش متری محافظت می شود که مهاجمین و مدافعین حق لمس کردن این محوطه را ندارند. بازی با یک توپ در اندازه های 1 و 2 و 3. به نسبت شرایط سنی بازیکنان، تلاش می کند با استفاده از توانایی هایی که دارد بیشترین تعداد گل را وارد دروازه حریف کند و نهایتاً تیمی برنده خواهد شد که بیشترین تعداد گل را زده باشد.

بازیکنی در هندبال موفق خواهد شد که با توجه به شرایط بسیار متغیر بازی به طور لحظه به لحظه و در رابطه با هدف اصلی زدن گل، اندازه ها و شرایط زمین، روش های ویژۀ پرتاب و دریافت توپ، حرکت ها و عکس العمل های بازیکنان خودی و طرف مقابل در چهارچوب مقرران و قوانین بازی و روحیه ورزشی، که با دقت توسط داور کنترل می شود، آمادگی و مهارت های زیر را در خود تقویت کرده باشد :

  • هماهنگی در انواع روش های حمله، دفاع نظام دار یا ابتکاری، که یا از قبل طراحی و تمرین شده یا به اقتضای موقعیتی که به وجود آمده است (در تصمیمات فوری و لحظه ای).
  • داشتن آمادگی و مهارت های بالای جسمانی، روانی و حرکتی مناسب، مانند قد، وزن، استقامت در تکرار، زمان و سرعت، قدرت، نیرو، چابکی عمومی و تخصصی و سجایای فکری، عاطفی و اجتماعی، که لازمۀ بازی هندبال برای یک ورزشکار زبده است.
  • دارا بودن عقل، هوش، درایت و تیزبینی در طراحی و اجرای حرکات خود به گونه های مؤثر و مقتصدانه و بالاخره، داشتن استعدادهای ویژه ای که در همه وجود ندارد.

تاریخچه هندبال

بازی هندبال، به گونه ای که امروزه دیده می شود، از تحولات تاریخی متنوعی در طول زمان گذر کرده است. توجه به این واقعیت که انسان در استفاده از دست ها توانایی و راحتی بیشتری به نسبت پاها، دارد این تفکر را که شکل های اولیۀ هندبال از قدمت بیشتری به نسبت فوتبال برخوردار است تقویت می کند. بازی هایی را که می توان به نوعی سر سلسلۀ هندبال امروز دانست، از نظر ساختار و مقررات بازی، به گونه ای قابل توجه، با آن تفاوت داشته اند.

بازی هارپاستون که رومیان بازی می کرده اند و کلادیوس گالنوس بین سال های 130 تا 200 قبل از میلاد مسیح آن را توصیف کرده است، و یا بازی فانگ بال اسپیل، که شبیه بازی دست رشته بوده است، از آن جمله اند.

هندبال میدانی، یا 11 نفره، که در هر تیم یازده بازیکن به مقابله با یکدیگر می پردازند یکی دیگر از شکل های قدیمی تر هندبال امروزی است که البته جدیدترین آن ها نیز در نوع و زمان خود به حساب می آید. این بازی در زمینی به ابعاد زمین فوتبال و با استفاده از تعداد بازیکن و مقررات مربوط به همین ورزش مانند پرتاب های اوت، پنالتی، تعداد بازیکن و شکل و ابعاد زمین، ولی با استفاده از دست ها، انجام می شد. پیدایش هندبال میدانی مربوط به اواخر قرن 19 و در کشورهای شمالی مانند دانمارک و سوئد است، ولی کنراد کوخ یک معلم آلمانی (1846-1911)، با تدوین قوانین جامع آن را به منزلۀ یک ورزش رسمی و مستقل پایه گذاری کرد. هندبال میدانی تا سال 1936، که برای اولین و آخرین مرتبه در بازی های المپیک برلین برای خانم ها و آقایان برگزار شد، عمومیت داشت و به بعضی کشورهای دیگر نیز گسترش پیدا کرد. اولین و آخرین مسابقات قهرمانی جهانی هندبال میدانی نیز در سال 1938 در آلمان برگزار گردید.

فدراسیون بین المللی غیر حرفه ای هندبال در جریان برگزاری بازی های المپیک سال 1928 در آمستردام تأسیس گردید و تا زمان برگزاری بازی های المپیک برلین 23 کشور به عضویت آن درآمدند.

جنگ های جهانی رشد و توسعۀ هندبال را، همانند سایر امور جهانی، متوقف کرد تا اینکه با پایان گرفتن منازعات بین المللی در سال 1946، بنا به دعوت کشورهای دانمارک و سوئد، فدراسیون جهانی هندبال امروز توسط هشت کشور اروپایی تأسیس گردید و مقر آن در کشور سوئیس تعیین شد.

قوانین بازی هندبال

زمین بازی

زمین بازی محوطه ای است به شکل مربع مستطیل که طول آن، پشت به پشت پهنای خط ها، 40 متر و عرض آن، پشت به پشت خطا ها، 20 متر است. زمین بازی باید در طول خطوط کناری یک متر و در طول خطوط انتهایی دو متر حریم امن داشته باشد.

وقت بازی

وقت عادی بازی برای همۀ افراد 16 سال و بیشتر دو نیمه هر کدام 30 دقیقه است که با 10 دقیقه وقت استراحت از یکدیگر جدا می شوند. وقت بازی برای جوانان 12 تا 16 سال دو نیمه 25 دقیقه ای و برای جوانان 8 تا 12 سال دو نیمه 20 دقیقه است که بین هر کدام نیز 10 دقیقه استراحت وجود دارد.

توپ

شکل توپ کروی و جنس آن از چرم یا مواد مصنوعی است. سطح آن نباید براق و لغزنده باشد. وزن و محیط توپ برای افراد بالای 16 سال به ترتیب، 425 تا 475 گرم و 58 تا 60 سانتی متر است. برای زنان و دختران جوان بالای 14 سال و پسران جوان بین 12 تا 16 سال این اندازه ها به ترتیب، 325 تا 375 گرم و 54 تا 56 سانتی متر و برای دختران 8 تا 14 سال و پسرام 8 تا 12 سال توپ باید بین 290 تا 330 گرم وزن و 50 تا 52 سانتی متر محیط داشته باشد. در هر بازی باید دو توپ در اختیار داوران باشد.

توپ ورزش هندبال

توپ ورزش هندبال

بازیکنان

تعداد یک تیم 14 نفر است که هم زمان بیشتر از هفت نفر، که یک نفر دروازه بان است، نمی توانند داخل زمین بازی باشند. بقیۀ نفرات ذخیره خواهند بود. تیم می تواند بازی را با حداقل 5 بازیکن حاضر آغاز کند ولی تا پایان مسابقه و وقت های اضافه بقیۀ نفرات می توانند به تیم ملحق شوند. در طول مسابقه، چنانچه نفرات یک تیم از 5 نفر کمتر بشوند تیم می تواند به بازی ادامه دهد. داوران تعیین خواهند کرد در چه شرایطی بازی خاتمه پیدا کند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 3 نظر ثبت شده است.

  1. این مقاله پی دی افه من نسخه ورد میخواستم.چیکار کنم؟کمکم کنین خواهشا.

  2. مطالب بسیار خوبی بود متشکرم

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز