خانه » مقالات مدیریت » دانلود مقاله در مورد مهندسی ارزش

دانلود مقاله در مورد مهندسی ارزش

دانلود مقاله در مورد مهندسی ارزش از سری مقالات مدیریت با 53 صفحه و فرمت اجرایی word

مهندسی ارزش «Value Engineering» یکی دیگر از موضوعاتی است که مقاله ای کامل را در این باره برای شما عزیزان آماده کرده ایم تا شما محققان و پژوهشگران عزیز بتوانید نهایت استفاده از مقاله را ببرید. مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • بعد از گفتن مقدمه مفاهیم مربوط به مهندسی ارزش مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • مزایا و معایب مهندسی ارزش یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله دیده می شود.
  • در ادامه می توان تجزیه و تحلیل مهندسی ارزش و نحوه اجرای آن را مطالعه کرد.
  • یکی دیگر از موضوعاتی که در مقاله مشاهده می شود، فرآیند مهندسی ارزش می باشد.
  • و مطالب خواندنی دیگر … .

آشنایی با مفهوم مهندسی ارزش

در اینجا سعی شده است تا شما عزیزان تا حدی با موضوع آشنایی پیدا کنید و مطالب کلی در مورد موضوع بیان شده است.

تعریف مهندسی ارزش

مهندسی ارزش مبتنی بر کارکردگرای، خلاقیت، کار تیمی و جامع نگری است و بر هزینه های طول عمر و نگاه هم زمان به هزینه، ریسک و فرصت در تصمیم گیری های تأکید دارد. بیشترین اثربخشی این تکنیک در پروژه های قابل مشاهده است که یکی از ویژگی های تکرارپذیری زیاد، پیچیدگی، هزینۀ بالا و ریسک بالا را دارا باشد.

مقاله مهندسی ارزش

مقاله مهندسی ارزش

کشور ایران با امکاناتی نظیر جمعیت جوان (جواد 70 درصد کل جمعیت)، حجم بزرگ سرمایه گذاری در طرح های زیربنایی می تواند تهدیدها را به فرصت تبدیل نماید. لازمه تبدیل تهدیدها به فرصت شناخت دقیق ضعف ها و استفاده از فناوری های و سیستم های مدیریتی بومی شده و مناسب می باشد. به کارگیری مهندسی ارزش می تواند گامی از این نوع باشد که علاوه به صرفه جویی های مملوس، بینش و عملکرد نیروهای انسانی را که عامل اصلی توسعه دانایی محور هستند ارتقا بخشد. شاید در برخی موارد اثرات جانبی مهندسی ارزش، ارزشمندتر از نتایج آنی و عینی آن باشد.

اثرات مهندسی ارزش

عوامل متعددی باعث می گردند تا ارزش در طرح ها، محصول ها و خدمات کاهش یابد. ارزش به بیان ساده، نسبت کارکرد به هزینه است. اثرات منفی موجب کاهش کارآیی، کاهش کیفیت، افزایش هزینه ها و به صورت خلاصه کاهش ارزش می گردد. موارد زیر از جمله این عوامل می باشند.

الف) عوامل محیطی؛ عواملی هستند که از محیط های کاری، حرفه ای و شرایط درونی سازمان ها شکل گرفته و بر کارآیی و نتیجه فعالیت ها و محصول ها اثر می گذارند. میزان این اثر بسته به فرهنگ سازمانی، شخصیت حرفه ای افراد و نظام کاری سازمان متفاوت است.

ب) عوامل فرهنگی؛ عواملی فراتر از محیط های کاری هستند که بر کل اجتماع و به تبع آن بر جامعه مهندسی و مدیریت تأثیرگذار می باشند. اهداف سیاسی در پروژه ها، نادیده گرفتن ایده ها، عدم جدیت کافی برای کاهش هزینه ها، سوء تفاهم در فضای فعالیت های حرفه ای، نبود دید سیستماتیک و جامع، ضعف مدیریت و عدم حساسیت به منابع، از جمله عوامل می باشند.

ج) عوامل انسانی و مرتبط با شخصیت افراد؛ این عوامل ناشی از اثرپذیری درازمدت فرد از اجتماع می باشند که بر فرآیندها، نتایج و همچنین بر نظام کاری و فرهنگ سازمانی اثرگذار هستند. عادت ها، بینش ها، تصورهای غلط و در عین حال صادقانه، مدل های ذهنی و تعصب ورزی نسبت به ایده های شخصی، نمونه هایی از این دسته عوامل می باشند.

کاربرد های مهندسی ارزش

روش شناسی ارزش دارای اهداف و کاربردهای متنوع و متناسب با موضوع مورد مطالعه می باشد. مهندسی ارزش از دو دیگاه کلی دارای کاربرد می باشد که به شرح زیر است :

الف) دیدگاه بیشینه کردن ارزش

اگر هدف اصلی مهندسی ارزش «دستیابی به ایده های ارزشمندتر» باشد، یکی از اصلی ترین و حیاتی ترین پیش نیازهای آن، استفاده از یک روش سیستماتیک است. برنامه کار، در عمل تبلور این رکن است. روش های متمرکز و فشرده که از کار تیمی بهره مند می شوند، در مقایسه با روش های دیگر بهبود مانند نظام پیشنهادها یا بهبود مستمر، نتایج سریع تر و مؤثرتری به بار آورده اند. به همین دلیل رویکرد مدیریت نوین به استفاده از ابزارهای کوتاه مدت و متمرکز تمایل یافته است.

ب) دیدگاه حل مسأله

از دید حل مسأله، برنامه کار مهندسی ارزش، چکیده گام به گام و نظام مند از روش معمول حل مسأله (تعیین مسأله، حل مسأله، اجرای راه حل) می باشد. در برخورد با بیشتر مسائل فنی – مدیریت، زمان، هزینه و کیفیت نقش کلیدی و گاه بحرانی دارند. اغلب، ترکیب این عوامل، پدیدآورنده مشکل و گاه تعیین کننده پیروزی یا شکست یک پروژه می باشد. در این حالت اگر دستیابی به راه حل از طریق یک رویکرد گروهی چند تخصصه، خلاق و با استفاده از افراد مجرب ممکن نگردد، در بیشتر موارد مساله قابل حل نمی باشد.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز