خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله در مورد مسجد (مساجد)

دانلود مقاله در مورد مسجد (مساجد)

دانلود مقاله در مورد مسجد (مساجد) از سری مقالات دینی و مذهبی با 109 صفحه و فرمت اجرایی PDF

مسجد «Mosque» به مکانی گفته می شود که مسلمانان برای راز و نیاز عبادت به آن مراجعه می کنند. همانطور که در دین مسیحیت مردم پیرو آن برای دعا و نیایش به کلیسا می روند و یا پیروان دین زرتشت به آتشکده ها مراجعه می کنند، مسلمانان به مساجد می روند.

خداوند ما انسان ها را به صورت اجتماعی آفریده است. زندگی ما نیز به صورت اجتماعی است و در این زندگی اجتماعی واحدهای مختلفی وجود دارد که ما به آن ها ارگان های نظام اجتماعی می گوییم. هر سازمانی دارای اجزای کوچک و بزرگ است که هر کدام وظایف خاصی دارند. هر سازمانی اعم از بزرگ و کوچک برای رسیدن به هدفی خاص تشکیل شده اند که برای رسیدن به اهدافشان باید وظایف خاصی را انجام دهند. ما در یک جامعه ی اسلامی زندگی می کنیم و در این جامعه سازمانی به نام مسجد وجود دارد که کاملا دارای انسجام و سرشار از معنویت است. مسجد نیز مانند همه ی سازمان ها دنبال رسیدن به اهدافی است و باید به گونه ای مدیریت شود که بتواند وظایف خود را به درستی انجام دهد. تفاوت مسجد با دیگر سازمان ها در این است که مسجد مانند تشکل های اداری یا تجاری نیست و هدف آن نیز کسب سود و مسایل مالی نیست بلکه مسجد سازمانی الهی است و هدف آن کاملا معنوی است و توسط عده ای از مردم اداره می شود. تفاوت دیگر آن در این است که اکثر سازمان ها بنا به شرایط جامعه و رفع نیازهای مردم تشکیل شده اند اما مسجد جایگاهی در فطرت انسان و حس خداجویی او دارد به همین دلیل است که از صدر دین اسلام تا کنون نقشی مهم و اساسی در زندگی مسلمانان دارد.

می خواهیم شما را با مکان مذهبی به نام مساجد بیشتر آشنا کنیم. در همین راستا یک مقاله کامل در مورد مسجد تدارک دیده ایم که مطالب مهم آن به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا به تعریف مساجد پرداخته شده است.
  • در ادامه جایگاه مساجد در اسلام بیان شده است.
  • همین طور احکام مسجد یکی دیگر از مطالبی است که توضیحاتی درباره آن داده شده است.
  • و چندین موضوع دیگر که به دلیل کمبود وقت از ذکر کردن آن ها معذوریم ولی مطمئن باشید رضایت کامل شما را در بر خواهد گرفت مطالب این مقاله.

مسجد و مساجد

واژه «مسجد» از ریشه «سجد» به صورت اسم مکان بکار رفته است و به معنای محل سجده یا عبادت و به تعبیر دیگر «سجده گاه» می باشد. مسجد به قطعه کوچک یا بزرگ از زمین اطلاق می گردد که پس از آماده سازی، جهتِ قبله در آن مشخص شده به عبادت و نماز خواندن اختصاص یابد.

این قطعه زمین می تواند دیوار داشته باشد یا نداشته باشد، می تواند با فرش های گران قیمت یا حصیرهای ارزان مفروش گردد، می تواند واجد سقف و گنبد و مأذنه بزرگ باشد یا نباشد و نیز می تواند بنای عظیم داشته باشد یا کوچک و ساده بنا شود.

مسجد پیوندی با سجده دارد و سجده از ارکان اصلی نماز است و نماز از مهمترین عبادات به حساب می آید. خداوند اراده نمود تا مسلمانان مهمترین عبادت خویش یعنی نماز را به صورت جمعی برگزار کنند. مسلمان ها باید روزانه گرد هم آیند و با یکدیگر در پیشگاه او به سجده افتند.

گنبد مسجد یزد

گنبد مسجد یزد

در مسجد اطاعت، خضوع، خشوع، ستایش و تعظیم موج می زند. مسجد نماد اجتماع و همگرایی مسلمانان است. خداوند می خواهد نام زیبایش در جایگاهی به نام مسجد بر زبان مسلمانان جاری شود. مسجد بدین معنا است که همگان در پیشگاه خدا برابرند.

در زبان عربی واژه دیگری برای مسجد وجود دارد. کلمه «جامع» که به معنای جمع شدن می باشد، در کشورهای اسلامی معادل مسجد به کار می رود. امروزه در مصر، جامع به مسجدی اطلاق می گردد که نماز جمعه در آن برگزار می گردد. در مساجدِ جامع مردم گرد یکدیگر جمع می گردند و نماز برگزار می کنند.

برخی اعتقاد دارند که مسلمانان در صدر اسلام عبادتگاهی به نام مسجد ساختند امّا با توسعه حکومت اسلامی، تعداد و شمارگان مساجد رو به فزونی گذارد و رفته رفته به بزرگترین مسجد هر شهر یا ناحیه جامع یا مسجد جامع گفته می شد. در برخی از نواحی رؤسای دولت ها یا حکومت ها مسجد جامع را پایگاه اصلی خود قرار می دادند و در آن مسائل حکومتی را مطرح می کردند.

مسجد در قرآن

واژه مسجد به صورت مفرد یا جمع در قرآن 28 بار بکار رفته است. بررسی آماری کاربرد لفظ مسجد در قرآن به ما موارد ذیل را نشان می دهد:

  • در 15 مورد با پسوند «الحرام ؛»
  • در 5 مورد با عنوان «مسجد ؛»
  • در 1 مورد با پسوند «الأقصی ؛»
  • یک مرتبه به همراه لفظ «ضرار ؛»
  • در 6 مورد کلمه مزبور به صورت جمع «مساجد»

گفتنی این که لفظ «البیت» در بسیاری از موارد به معنای کعبه یا مسجد الحرام می باشد. لفظ مسجد در قرآن دارای معانی مختلفی می باشد.

جایگاه مساجد

مساجد از نظر قرآن و روایات از جایگاه ویژه ای برخوردار اند. در اسلام هیچ مکانی منزلت و رفعت مسجد را ندارد. مسجد پایگاه ساجدان، جایگاه ذاکران و نور عارفان است. مهبط مسجد طاهران و منزل سالکان است. مسجد جایگاه نشر معارف اسلامی و تربیت مؤمنان و پرهیزگاران است. مسجد کانون اتحاد و انسجام مسلمانان به حساب می آید. دفاع از تمام ارزش های دینی و اسلامی در مسجد محقّق می شود. مسجد به محلی اطلاق می گردد که در آن مرزهای اعتقادی و فرهنگی پاسداری می شود. جایگاه و رفیع مساجد در کتاب الهی و گفته های پیشوایان بیان شده است.

مسجد، مرکز یافتن دوستان الهی

همان طور که گفته شد انسان موجودی کاملا اجتماعی است و یکی از نیازهای این موجود اجتماعی داشتن دوست خوب است. دوست خوب می تواند انسان را به سمت راه سعادت و خوشیختی راهنمایی کند و در سختی ها و مشکلات غمخوار ما باشد. یکی از مکان هایی که ما می توانیم دوست های خوب پیدا کنیم مسجد است. علت آن نیز آن است که مساجد محل هایی هستند که افراد مؤمن و صالح درآن رفت و آمد می کنند. در روایات زیادی نیز از اهالی مسجد به عنوان انسان های اهل بهشت و انسان های جوانمرد و با مروت یاد شده است.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز