خانه » مقالات هنری » دانلود مقاله در مورد لعاب کاری روی فلز

دانلود مقاله در مورد لعاب کاری روی فلز

دانلود مقاله در مورد لعاب کاری روی فلز از سری مقالات هنری با 83 صفحه و فرمت اجرایی Word

لعاب کاری روی فلز را می توان به عنوان یکی از انواع هنر شناخت که قرار است در این ساعت از بزرگترین مرکز دانلود مقاله در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. این مقاله از 12 فصل تشکیل شده است که این خود گواه بر این که این پژوهش یکی از کامل تری تحقیقات در زمینه لعابکاری فلزات می باشد. در زیر می توانید عناوین فصل هایی که در این مقاله آمده است را ببینید :

 • در فصل اول تعاریف و سیر تکاملی لعاب کاری توضیح داده شده است.
 • در دومین فصل مواد اولیه مورد استفاده در ساخت لعاب فلز نام برده شده است.
 • فصل سوم چگونگی تولید و ساخت لعاب بررسی شده است.
 • در چهارمین فصل از این مقاله اصول چسبندگی لعاب به فلز اشاره شده است.
 • پنچمین فصل انواع لعاب ذکر شده و پیرامون هر کدام توضیح داده شده است.
 • آماده سازی لعاب ها (آسیاب ها) موضوع فصل ششم در این مقاله می باشد.
 • عنوان فصل هفتم، ورق های مورد استفاده برای لعاب کاری ورق فولادی می باشد.
 • آماده سازی قطعات برای لعاب کاری روی فلز در هشتمین فصل مورد بررسی قرار گرفته است.
 • همچنین در فصل نهم، فرایند پوشش دادن لعاب ها یا همان لعاب کاری قطعات نام دارد.
 • شما در دهمین فصل با پخت و همچنین کوره های پخت لعاب آشنا می شوید.
 • سپس در فصل 11 پیرامون کنترل کیفی محصول نهایی مطالبی نوشته شده است.
 • و در فصل آخر به موضوع مواد کمکی لعاب پرداخته شده است.

لعاب کاری روی فلز

سیر تکامل لعاب

زمانی که چند ماده معدنی با یکدیگر ذوب شوند و از ذوب آن ها ماده ای جامد تشکیل شود که شبیه شیشه باشد به آن ماده جامد لعاب می گویند. اگر به کتب تاریخی مراجعه کنیم می فهمیم که اولین استفاده از لعاب برای ایجاد محافظ و پوششی برای فلزات گران بها مانند طلا و نقره بوده است. زمانی که شیشه توسط دانشمندان کشف شد انسان ها به این فکر افتادن که برای تزیین فلزات از ماده ای استفاده کنند که شبیه شیشه باشد و این گونه بود که لعاب به وجود آمد.

دانلود مقاله در مورد لعاب کاری روی فلزات

دانلود مقاله در مورد لعاب کاری روی فلزات

لعاب دادن فلزات باعث می شد که آن ها درخشان تر و زیباتر شوند. یکی از فلزاتی که همیشه ممکن است زنگ بزند یا خوردگی پیدا کند، آهن است به همین دلیل لعاب دادن آهن امری بسیار ضروری است. لعاب، اهن را بسیار محافظت می کنند حتی در برابر حرارت های زیاد نیز می توان از آهن محافظت کند. یکی از رقابای سرسخت لعاب ها رنگ ها و پلاستیک ها هستند اما با توجه به محدود بودن مواد آلی این لعاب ها هستند که در عرصه رقابت می توانند پبروز باشند.

مواد اولیه مورد نیاز برای ساخت لعاب فلزات

تمام کارشناسان با یکدیگر هم عقیده اند که ذخایر مواد خام آلی که برای تولید رنگ ها و پلاستیک ها مورد نیاز است، رو به اتمام می باشد. اما برای تولید لعاب موادی مورد نیاز است که می توان آن ها را در پوسته زمین یافت و از معادن استخراج کرد که این مواد پایان ناپذیرند. به دلیل این پایان ناپذیر بودن صنایع مجبور می شوند برای محافظت از فلزات از لعاب ها استفاده کنند.

ساخت و تولید لعاب ها

با توجه به پیشرفت هایی که در صنعت لعاب سازی صورت گرفته است بیشتر کارخانه های تولید کننده لعاب خودشان با استفاده از دانش و وسایل آزمایشگاهی در دسترس می توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را تهیه کنند. برای تولید لعاب دو دسته مواد اولیه وجود دارد.

مواد معدنی در دسته اول قرار می گیرند و آن ها را از معادن استخراج می کنند و پس از انجام عملیات خاصی روی آن ها، این مواد در اختیار تولید کنندگان لعاب گذاشته می شود.

دسته دوم مواد شیمیایی هستند که دارای ترکیبات شیمیایی خاص و مشخص هستند و برای تولید لعاب ها به کار می روند. برای تولید لعاب باید مواد اولیه آن ها به صورت موزون و یکنواخت با یکدیگر مخلوط شوند و از آن ها به شکل گرانول نگهداری شود.

چسبندگی لعاب به فلز

زمانی که لعاب در شرایط مناسب با فلز پخته می شود لعاب و فلز به گونه ای به هم می چسبند که دیگر قابل جدا شدن نیستند. این چسبندگی امکان این را به فلز می دهد که از خوردگی در امان باشد. لعاب دارای ویژگی ها و خواص منحصر به فردی است که می توان آن را از دیگر مواد مانند پلاستیک ها و مواد صیقل دهنده متمایز دانست.

لعاب آستری

لعاب آستری به اولین لایه از لعاب گفته می شود که سطح فلز مورد نظر را می پوشاند. لعاب آستری باید دارای کیفیت بالایی باشد تا بتواند به خوبی به فلز بچسبد تا در مراحل دیگر لعاب کاری مشکلی به وجود نیاورد.

کیفیت لعاب آستری به مقدار زیادی روی سایر لعاب ها مانند لعاب رویه تأثیر می گذارد و اگر لعاب آستری نامرغوب باشد یا به خوبی مورد استفاده قرار نگیرد می تواند باعث ایجاد عیب هایی روی لعاب رویه شود.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز