خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله در مورد شعر و انواع آن

دانلود مقاله در مورد شعر و انواع آن

دانلود مقاله در مورد شعر و انواع آن از سری مقالات فرهنگی با 63 صفحه و فرمت اجرایی PDF

شعر «Poetry» یکی از مقوله هایی است که به احتمال فراوان ،همه انسان ها با آن آشنایی دارند و هر یک به نحوی از آن در طول روز استفاده می کنند. در همین راستا مقاله ای دربارۀ شعر و انواع آن تدارک دیده ایم که مطالبی که در این مقاله آمده است (البته مطالب مهم) به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا شما با شعر فارسی از ابتدا تا به امروز آشنا می شوید، به بیان دیگر با تاریخچه آن آشنایی پیدا می کنید.
  • در ادامه سبک های شعر و مکتب های مرتبط به آن معرفی شده و توضیحاتی پیرامون آن ها داده شده است.
  • قالب های شعر موضوع بعدی است که در این مقاله شما می توانید آن را بخوانید.
  • و چند مطلب دیگر که با دانلود این مقاله می توانید به آن ها نیز دسترسی پیدا کنید.

آشنایی با شعر و انواع مختلف آن

شعر اگرچه یک پدیده ی زبانی است و ارزش های آن در زبان و واژه های زبان عینیت می یابد، اما محصولی هنری نیز هست. ساختار زبان و واژگان شعر، از روایط و مناسباتی هنری تبعیت می کنند. چنین روابطی، واژه ها را متحول می سازد و آن ها را در اختیار می گیرد و به خدمت سازمان هنری شعر در می آورد. در این صورت چون واژه ها به یک زنجیره ی تازه و کلیتی هنری تعلق یافته اند، نمی توانند همان واژه ای باشند که از قبل بوده اند.

مقاله شعر و انواع آن

مقاله شعر و انواع آن

نکته های قابل تأملی که در برخی شرح های اشعار به چشم می خورد، این است که شارحان، بیرون از حوزه ی شعر، برای کلمات شعر، معادل و مترادف می آورند.

میراث با ارزش

یکی از بهترین میراث هایی که در طول تاریخ نسل به نسل چرخیده و به مردمان امروز رسیده، ادبیات است. این میراث با ارزش حاصل سال ها تلاش و ذوق و هنر مردمان در گذشته است. شعر نیز مانند فریادی بوده است که در مخالفت با ظلم و در مبارزه و گاه نیز برای اخلاق و تربیت از حنجره ی مردمان گذشته بیرون می آمده است. شعر نزدیک به هزار و اندی سال است که ما جان مردم ایران زمین خو گرفته است و مرمان ایرانی در هزار سال پیش شعر می گفتند تا با استفاده از ریتم دل نشین شعر بتوانند جهل را از مردم دور کنند و جلوه ی انسانیت را در روح مردم پرورش دهند. تاریخ سند محکمی است تا ثابت کند ایران پهناور همیشه و در طول زمان مهد فرهنگ و ادب و اخلاق بوده است.

نقش شعر و ادب در رواج دین

نفش مهمی را که شعر و ادب در رواج دادن دین و فرهنگ و اخلاق دارد نمی توان انکار کرد و نادیده گرفت. ادبیات و شعر به دلیل زبان لطیف و عاطفی، همواره وسیله ای خوب و تأثیر گذار در انتفال و رواج سنت ها و آیین ها و اندیشه های والای بشری بوده است. می توان ادبیات را نقطه ی آغاز انقلاب ها و دگرگونی های درونی دانست.

تحول و دگرگونی در شعر فارسی

بعضی از مردم نقطه ی آغاز شعر نو در ایران را در زمان انقلاب مشروطیت و دوران پس از آن می دانند که شاعران بزرگی مانند ملک الشعرای بهار ، نسیم شمال و عارف و … در این دوران می زیسته اند. در دوران مشروطیت شعر فارسی دچار تغییر و تحولات زیادی در زمینه ی محتوایی شد و مضامین عاشقانه که در بعضی موارد بسیار بی مضمون و معنی بود پس از حافظ تبدیل شد به اشعاری پر محتوا در زمینه های سیاسی، حماسی، ملی، وطنی و اسلامی. زمانی که این تغییر در محتوا و موضوع رخ داد بعضی ها این باور را داشتند پایه و شالئوده شعر نو در این زمان است چرا که اشعار این زمان بسیار متنوع و پویا و همراه با جلوه هایی زیبا از لفظ و معنی بود.

سبک های شعر

همه ی ما می توانیم در شعرهای تمامی شاعران عناصر و ویژگی هایی را بیابیم که این عناصر باعث می شود شعر از کلام و سخن عادی متمایز شود. به عنوان مثال یکی از ابزارهایی که اکثر شاعران برای بیان شاعرانه خود از آن استفاده می کنند عنصر خیال است اما ممکن است در میان شاعران یک دوره، شاعری بیشتر از استعاره استفاده کند و شاعر دیگر از مجاز.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز