خانه » مقالات کامپیوتری » دانلود مقاله در مورد سیستم عامل (Operating system)

دانلود مقاله در مورد سیستم عامل (Operating system)

دانلود مقاله در مورد سیستم عامل (Operating system) از سری مقالات کامپیوتری با 35 صفحه و فرمت اجرایی PDF

سیستم عامل «operating system» که با نام (OS) نیز آن را می شناسند به برنامه هایی گفته می شود که مدیریت راهبری کامپیوتر را به عهده دارد. سیستم عامل نرم افزاری که تخصیص و کاربرد منابع سخت افزاری چون حافظه، زمان واحد پردازش مرکزی، فضای دیسک و وسایل جانبی را کنترل می کند. سیستم عامل نرم افزاری است که برنامه های کاربردی به آن وابسته اند و سرنام آن، OS است. سیستم عامل های مختلفی چه برای کامپیوتر های بزرگ وجود دارند که اهم آن ها عبارتند از :

DOS Windows Unix Xenix VM/CMS OS/Vs Linux Android

بدون شک می توانیم بگوییم که مهم ترین و اصلی ترین نرم افزاری که در یک کامپیوتر وجود دارد سیستم عامل است. ما بعد از اینکه رایانه ی خود را روشن میکنیم با اولین چیزی که روبه رو می شویم همین سیستم عامل است و همچنین قبل از خاموش کردن سیستم آخرین چیزی که نیز می بینیم باز سیستم عامل است. با استفاده از سیستم عامل است که ما می توانیم تمام برنامه هایی که در کامپیوتر وجود دارد را اجرا کنیم. سیستم عامل ها منابع سخت افزاری موجود در کامپیوتر را کنترل، مدیریت و سازمان دهی می کنند و از این طریق باعث می شوند که بتوان از آن ها به صورت بهینه و هدفمند استفاده کرد.

یکی از کامل ترین مقالات درباره ی سیستم عامل را در این پست از سایت دانلود مقاله می خواهیم در اختیار شما بگذاریم. مطالب مهمی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

 • در ابتدا تعریف و تاریخچه سیستم عامل بیان شده است.
 • وظایف یک Operating System به نظر شما چیست؟ در ادامه پیرامون این موضوع بحث شده است.
 • در ادامه انواع سیستم عامل ها ذکر شده و در مورد هر کدام از OS ها توضیحاتی داده شده است.
 • دلایل ایجاد و ضرورت یک OS ها یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله به آن اشاره شده است.
 • و … .

آشنایی با تعریف سیستم عامل (Operating System)

نرم افزارها با توجه به زمینه کاربردشان انواع و اقسام مختلفی دارند که بدون شک اساسی ترین و مهمترین آنها سیستم عامل (OS) می باشد. بدون سیستم عامل، کامپیوتر مجموعه ای بی ارزش متشکل از پلاستیک و فلز می باشد و این سیستم عامل است که به سخت افزار شما ماهیت و شخصیت می بخشد و آن را برای استفاده آماده می کند. سیستم عامل پل ارتباطی شما با کامپیوتر است یعنی ما خواسته های خود را به سیستم عامل داده و پاسخ را نیز از او می گیریم بدون اینکه لازم باشد بدانیم در پشت پرده چه حوادثی رخ داده است.

برای مقایسه راننده ای را مثال می زنیم، یقیناً او نیازی به دانستن طریقه حرکت ماشین ندارد یا اینکه موتور چگونه خنک می شود یا چگونه ترمزها عمل می کنند بکه فقط با تعدادی عمل از پیش تعریف شده مانند استارت زدن یا گاز دادن و تغییر دنده می تواند ماشین را به حرکت درآورده و کنترل نماید و به جزئیات نیز کاری ندارد.

یک کاربر نیز با واگذاری خواسته خود به عنوان دستور به Operating System خود را از جزئیات دور می کند. برای مثال برای خواندن اطلاعات نیازی نیست که بداند آنها در کدام شیار و روی کدام قطاع از هارد دیسک ذخیره شده اند. از نگاه دیگر سیستم عامل را می توان مدیر کامپیوتر دانست که روی منابع موجود در سیستم مدیریت می نماید و به چگونگی تخصص آنها نظارت دارد. منابع سیستم یعنی هر آنچه که می تواند در اختیار برنامه قرار گیرد و از آن استفاده شود که زیرمجموعه ای از کلیات زیر است :

حافظه ، پردازش ، فایل ها و دستگاه های جانبی (مانند چاپگر و دیسک گردان)

دانلود مقاله در مورد سیستم عامل (Operating system)

دانلود مقاله در مورد سیستم عامل (Operating system)

سیستم عامل ، برنامه بزرگ و پیچیده ای است که نوشتن آن به تجربه بسیار بالا نیاز دارد و همیشه به صورت تیمی نوشته می شود. هر سیستم عامل دارای مجموعه ای تعریف شده از فرامین می باشد که کاربر با به کار بستن آنها می تواند خواسته های خود را به کامپیوتر اعلام نماید. در یادگیری یک OS در واقع شما با این فرامین و چگونگی به کارگیری آنها آشنا خواهید شد.

به طور خلاصه وظایف سیستم عامل را می توان چنین بیان کرد :

 1. مدیریت منایع سیستم
 2. برقرار کردن ارتباط بین کاربر و سخت افزار
 3. فراهم کردن امکانات لازم برای کاربر جهت مدیریت کامپیوتر

انواع سیستم عامل

سیستم عامل های متفاوتی توسط شرکت های بزرگ نرم افزاری دنیا طراحی و برنامه نویسی شده اند که هر یک شخصیت و توانایی های خاصی به کامپیوتر می دهند. اینکه چرا تعداد سیستم عاملها زیاد می باشد، دلیل تفاوت سخت افزارها، تنوع خواسته ها و رقابت بین شرکت ها است. در تفاوت سخت افزار ها باید بدانیم که سیستم عامل در کامپیوترهای Main Frame، مینی کامپیوتر ها و PC با یکدیگر کاملاً متفاوت است. هر کامپیوتر با توجه به توانایی ها و قدرت عملیاتی که دارد از سیستم عاملی بهره می گیرد که بتواند به خوبی آن را شناخته و مدیریت نماید. در تنوع خواسته ها کاربر با توجه به نیازی که دارد و کاری که می خواهد انجام دهد سیستم عامل مناسب را انتخاب می کند.

در کنار آنچه بیان شد رقابت بین شرکتهای نرم افزاری نیز باعث تنوع سیستم عاملها شده است. ممکن است برای یک نوع کامپیوتر و یک نوع کار چند سیستم عامل از چند شرکت مختلف موجود باشد که هر یک مدعی سهولت و کارآیی بیشتر هستند. به طور کلی در یک سیستم عامل باید معیارهای زیر را در نظر گرفت :

برآروده کردن نیازها، توانایی بالا، سهولت استفاده، سرعت اجرایی بالا، رواج استفاده، پشتیبانی قوی و قیمت ارزان.

یکی از تقسیم بندی های سیستم عامل ها بر اساس تعداد کاربران آنها می باشد و دو دسته زیر را شامل می شود :

 1. سیستم عاملهای تک کاربره (Single User)
 2. سیستم عاملهای چند کاربره (Multi User)

در سیستم عامل های تک کاربره در هر لحظه فقط یک کاربر می تواند با سیستم کار کند و تمام منابع و وقت CPU در اختیار او قرار دارد، شما نیز در چنین محیطی با کامیپوتر ارتباط برقرار خواهید کرد. در سیستم عامل های چمد کاربره که کمتر روی PC ها کاربرد دارند و معمولاً روی کامپیوترهای Mini و Main Frame استفاده می شود، کامپیوتر و منابع سیستم می توانند توسط بیش از یک نفر استفاده شوند و در آن واحد چند کاربر ممکن است به یک منبع دسترسی داشته باشند. مراکزی که از یک کامپیوتر مرکزی و تعداد ترمینال استفاده می کنند باید از چنین سیستم عامل هایی بهره بگیرند.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

 1. مرسی از سایت خوبتون

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز