خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله در مورد سلسله غزنویان

اطلاعیه سایت

با سلام و احترام خدمت شما بازدیدکنندگان

لطفا موارد زیر را به دقت مطالعه نمایید :

  • عزیزانی که به هر دلیل موفق به دریافت و یا دانلود فایل مورد نظرشان نشده اند (می توانند با مراجعه به صفحه تماس با ما مشکل خود را اطلاع داده تا مشکل آن ها برطرف گردد)
  • به اطلاع شما عزیزان می رسانیم با توجه به اینکه شبکه شاپرک اقدام به تهیه پروتکل امنیتی لایه باز کرده است و این شرکت نیز هم اکنون از نسخه 39 و نسخه های پایین تر مرورگر های گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس پشتیبانی نمی کند، بنابراین الزامی است که برای پرداخت وجه مرورگر شما به روز شده باشد و از آخرین نسخه مرورگرتان استفاده کنید.

عدم آپدیت (به روز بودن) مرورگر باعث می شود، به جای صفحه درگاه بانک، خطای عدم تایید خرید را مشاهده نمایید.

راه حل : با آپدیت نمودن مرورگرتان، می توانید از بروز تراکنش های ناموفق پیشگیری کنید و خریدتان بدون مشکل انجام می شود.

دانلود مقاله در مورد سلسله غزنویان

دانلود مقاله در مورد سلسله غزنویان با 40 صفحه و فرمت اجرایی PDF

سلسله غزنوی یا غزنویان «Ghaznavids» یکی دیگر از دولت هایی است که زمانی بر ایران حکومت می کردند. پس از سامانیان این سلسله شکل گرفته که بنیان گذار آن شخصی به نام سلطان محمود غزنوی بود. پایتخت مملکت او غزنین و لاهور نام داشته است. زبانی که مردم این دودمان با آن صبحت می کردند و می نوشتند پارسی زبان بوده و دین این امپراتوری نیز از دین اسلام پیروی می کردند.

برای آشنایی بیشتر شما عزیزان علاقه مند به مباحث تاریخی مقاله ای تحت عنوان سلسله غزنویان تدارک دیده ایم که مطالبی که در این مقاله آمده است این گونه می باشد : چگونگی شکل گیری سلسله غزنوی، نظام اداری که در دولت غزنویان مدیریت می شده است، اقتصاد در دودمان غزنوی ها، وضع ارتش سلسله غزنوی، مبارزات یا لشکرکشی هایی که در زمان این دولت صورت گرفته است، نام پادشاهان امپراطوری غزنویان و نحوه سرکب شدن سلسله غزنوی.

همه چیز درباره سلسله غزنویان

ضمن سده دهم در دولت سامانی همراه دهگانان، گروه تازه ای از فئودال ها روی کار آمدند. این ها غلامانی بودند که از راه خوش خدمتی در ردیف اشراف نظامی درآمده بودند. یکی از آن ها سردار الپتکین بود که در خدمت سامانیان انجام وظیفه می کرد، او صاحب 500 روستا، صد هزار اسب، یک میلیون گوسفند و 270 غلام شخصی ترک بود، پس از آنکه مورد بی مهری اربابش قرار گرفت به غزنه گریخت و به سال 962 برای خودش امیرنشینی درست کرد، اما دیری نپائید درگذشت. یکی از جانشینانش که او هم از میان غلامان ترک برخاسته بود سبکتکین نام داشت (977-997). او کم کم قلمروش را گسترش داد و بنیان گذار دودمان غزنویان گردید (977-1186).

دولت سامانی به سال 999 زیر فشار نیروی ویرانگر اتحادیۀ عشایر ترک که سرتاسر ماورالنهر، هفت آب و ترکستان شرقی را به تصرف درآورده و دولت قره خانیان (992-1211) را تشکیل داده بودند، از هم پاشید. قلمرو نخستین سامانیان که در جنوب و غرب رودخانه آمو دریا قرار داشت، خراسان، خوارزم، سیستان و افغانستان کنونی، به وسیله پسر سبکتکین، سلطان محمود غزنوی اشغال شد (998-1030). سلطان محمود پس از 17 بار لشکرکشی به هندوستان قسمت شمال غربی آن سرزمین را به متصرفات خود ملحق کرد. این لشکرکشی ها زیر شعار «جنگ به خاطر دین» و علیه بت پرستان هندی انجام می گرفت، اما منظور از آن ها عملاً به چنگ آوردن غنائم جنگی بود. تنها در یکی از جنگ ها 20 میلیون درهم پول و کالاهای گران بها، 57 هزار اسیر برده و 350 فیل نصیب لشکریان سلطان محمود غزنوی شد. محمود با دودمان بویه به جنگ پرداخت و شهرهای ری، همدان و اصفهان و توابعش را از آنان پس گرفت (1029).

یک کاسه از سلسله غزنویان

یک کاسه از سلسله غزنویان

غزنویان ضمن تکیه به دستگاه دیوان سالاری کشوری و گاردهای ترک که از اشراف نظامی غلامان بودند توانستند حکومت متمرکز و نیرومندی را پدید آورند. این سیاست، و همچنین افزایش روز افزون مالیات ها و اعمال بیدادگری در مورد وصول آنها، نه تنها دهقانان بلکه مردم شهری را به ورشکستگی کشاند، ضمناً قسمتی از مالکان امین به ویژه فئودال های قدیمی ایرانی از قبیل دهگان ها و حتی تسوانگران شهری از این سیاست محمود ناخشنود بودند. ناخشنودی دهقانان ضمن گسترش قیام قرمطیان ظاهر گردید، اما این قیام به سختی به وسیله غزنویان زیر پیگرد قرار گرفت.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز