خانه » مقالات تاریخی » دانلود مقاله در مورد سلسله افشاریه

دانلود مقاله در مورد سلسله افشاریه

دانلود مقاله در مورد سلسله افشاریه از سری مقالات تاریخی با 37 صفحه و با فرمت اجرایی PDF

سلسله افشاریه «Afsharid dynasty» یکی دیگر از دوره هایی است که چند سالی در ایران حکومت می کردند. این سلسله 60 سال فقط عمر داشت که 4 پادشاه داشت که اگر بخواهیم نام آن ها را به ترتیب بگوییم این گونه است : نادرشاه افشار، عادل شاه، ابراهیم شاه و شاهرخ میرزا. تنها 2 شهر بودند که به عنوان پایتخت در دورۀ افشاریان شناخته شده بودند که اولین پایتخت آن ها مشهد و دیگری تبریز بود. دینی که مردم در این دوران به رسمیت شناخته شده بود، اسلام بود و همینطور از زبان های ترکی افشاری و فارسی بین مردم رایج بود.

برای آشنایی بیشتر با سلسله ی افشاریه یک مقاله کامل و جامع راجع به افشاریان آماده کرده ایم. مطالب مهمی که در این مقاله به کار رفته است به این گونه است :

  • در ابتدا اوضاع ایل افشار و نادرشاره افشار در دوره حکومت صفوی ها توضیحاتی داده شده است
  • کارهایی که نادرشاه افشار برای تاسیس سلسله افشاریه انجام داد و نحوه به سلطنت او توضیحاتی شده است.
  • اوضاع و وضع ایران در دوره افشاریان موضوع بعدی است که به آن اشاره شده است.
  • سپس به موضوع ویژگی ها و شاخصه های مهم سلسلۀ افشار پرداخته شده است.
  • و … .

تاریخچه سلسله افشاریه به طور خلاصه

افشاریه سلسله ای بود که بر ایران در برهه ای از زمان حکومت و فرمانروایی می کردند. اکثر اعضای این سلسله مردمانی از تبار ترک ها بودند که این سلسله را شخصی به نام نادرشاه ایجاد کرد.

اوضاع ایران در زمان سلسله افشاریه

زمانی که سلسله افشاریه تأسیس شد مردم ایران امیدهایشان بیشتر از پیش شد. نادر نیز تلاش های زیادی کرده بود و نتیجه های زیادی مانند ناکام کردن افغان ها در حضور در ایران، بیرون کردن متجاوزان و محکم کردن مرزها، برطرف کردن هرج و مرج، سر و سامان دادن به اوضاع اقتصادی را بدست آورده بود و ایرانیان آینده ای روشن را در پیش روی خود می دیدند.

نقشه سلسله افشاریه

نقشه سلسله افشاریه

نادر علاوه بر اینکه کارهای زیادی در زمینه های سیاسی، اقتصادی و نظامی کرده بود در زمینه های مذهبی نیز فعالیت هایی را انجام داده بود که این فعالیت ها همخوان بود با عقاید شیعیان.

از جمله کارهای مذهبی که نادر انجام داده بود می توان به تعمیر و توسعه دادن حرم امامان در عتبات عالیات، پیروزی ها را ناشی از لطف امامان دانستن، نذر های زیاد به مکان ها مقدس و زیارت امامان نام برد.

شاخصه های مهم سلسله افشاریه

سلسله افشاریه مدت کوتاهی را حکومت کرد، اما در همین مدت کوتاه نیز بسیار با اهمیت بود. زمانی که حکومت بزرگ صفویان سقوط کرد این افشاریان بودند که توانستند قدرتی که ایران از دست داده بود را دوباره برگردانند.

در دوران نادرشاره آشوب ها و قیام های زیادی رخ داد، اما نادر از آنجا که فردی دلیر و شجاع بود توانست امنیت را هرچند موقت به ایران برگرداند. نادر نیز با همین رشادت ها توانست ایران را همانقدر که در قدیم بوده است وسعت دهد.

درگیری با عثمانی ها در سلسله افشاریه چندین بار تکرار شد که معمولاً نادر بر آن ها پیروز می شد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز