خانه » مقالات عمران و معماری » دانلود مقاله در مورد راهسازی

دانلود مقاله در مورد راهسازی

دانلود مقاله در مورد راهسازی از سری مقالات عمران و معماری با 60 صفحه و فرمت اجرایی Word

راهسازی «Road Construction» نقش بسزایی در زندگی حمل و نقل امروزه ما دارد. در قدیم که راهی وجود نداشته، سفر کردن و رفت و آمد بسیار سخت بوده ولی امروزه این طور به نظر نمی رسد. در ایام قدیم بر روی یک سطح صاف می رفتند و به سفر خود ادامه می دادند ولی در زمان حال مسیری مشخص می شود که کار ما را آسان تر می کند. با راهسازی که امروزه انجام شده عواملی همچون سرعت بیشتر، امنیت کافی نسبت به قدیم و راحتی لازم برای ما فراهم شده است. کنده کاری، محکم کاری، آسفالت کردن و مسطح کردن جاده ها مزایای زیادی نسبت به قدیم دارد. حتی بعضی از راهسازی ها برای اینکه فاصله کمتری از مبدأ به مقصد نسبت به قبل داشته باشد انجام می گردد. البته همه این کار ها نیاز به علم، تجربه و فن های لازم است که باید از روی فکر و درایت راهسازی انجام شود.

با وجود همه مطالبی که بیان شد، مشکلات و معایبی شامل راهسازی می شود. مثلاً یک مسیر را هموار نکنند و دارای پستی و بلندی باشد که این خود باعث امنیت کمتر برای مسافرین وسایل نقلیه است. البته راهسازی فقط شامل خودروها و ماشین ها نمی باشد و از آن برای قطار ها نیز به کار می رود. برای راهسازی استفاده از ماشین آلات مخصوص به خود امری ضروری است که با استفاده از آن ها می توانند از روی اصول و به سهولت به کارشان بپردازند.

راهسازی و آسفالت

راهسازی و آسفالت

اگر بخواهیم درباره راهسازی شما را بیشتر با آن آشنا کنیم، می توانیم مقاله راهسازی را به شما پیشنهاد کنیم. در این مقاله کلیه مطالب مربوط به راهسازی و ماشین آلات مربوط به آن گفته شده است که ما مهم ترین آن ها را برای شما عزیزان ذکر می کنیم : در ابتدای این مقاله تعاریف و مفاهیم فنی راهسازی بیان شده است. در ادامه سیستم کامپوتری رهیابی ماشین آلات راهسازی بررسی شده است. همچنین Case و مزایای آن موضوع بعدی است که در مورد آن توضیحاتی داده شده است. همین طور اقدامات لازم جهت ایمنی راه ها را می توان به عنوان موضوع بعدی گفت. حفاظهای ایمنی کنار جاد مورد دیگری است که درباره آن نوشته شده است. آسفالت که یکی از مهم ترین مباحث این مقاله است مطالب زیادی همچون استفاده از الیاف در آسفالت، ترک ها در آسفالت، مواد افزودنی و تأثیر آن در آسفالت ها، آسفالت الیافی مقاومت های آسفالت و … گفته شده است.

راهسازی و ماشین آلان آن

در دنیای کنونی یکی از عوامل مهم و اساسی در توسعه اقتصادی و زیربنایی هر کشور راه ها هستند. راه ها با توسعه و شکوفایی اقتصاد رابطه ی مستقیم دارند و مهم ترین ابزار برای ایجاد ارتباط افراد با یکدیگر و مبادلات بازرگانی و مهمتر از این ها توسعه فرهنگ و بهداشت در تمام مناطق کشور است. به دلیل اهمیت ویژه ی راه ها احداث و طراحی آن ها باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. در احداث راه ها اول باید مصالحی که مورد نیاز است را تهیه کرد که این امر اختیاری است و با توجه به نوع راه و میزان اهمیت آن می توان مصالح را انتخاب کرد در این بین توجه به موقعیت توپوگرافی و شرایط اقلیمی امری اجتناب ناپذیر است و بعضی از اوقات ممکن است مستلزم هزینه های سنگینی شود. در ساخت راه ها  مقدار مشخصی از زمین به عنوان جاده در نظر گرفته می شود که اصطلاحاً به آن حریم گفته می شود. حریم راه ها باعث می شوند که رانندگان با دید وسیع تری رانندگی کنند و خطر انحراف از جاده کاهش پیدا کند. برای ساخت جاده ما نیاز به زیرسازی داریم و از آنجایی که جاده ها متشکل از زمین و خاک هستند ما باید زیرسازی را با جامدات شروع کنیم. برای اینکه جاده ای امن و با کیفیت داشته باشیم باید زیرسازی قرص و محکم باشد. مرحله ی بعدی روکش کردن است که به وسیله ی آسفالت کردن صورت می گیرد. میزان کیفیت آسفالت به صاف و هموار بودن آن نیست بلکه کیفیت آن به میزان تراکم و ضخامت آن بستگی دارد. آسفالت جاده ها باید بسیار مقاوم باشد تا در زمستان از برف و باران آسیب نبیند و با عبور و مرور زیاد اتومبیل ها دچار آسیب نشود. اگر بخواهیم خیابان را عریض کنیم و دوباره زیرسازی کنیم باید عملیات را با سنگ ریزه ها انجام دهیم. موقع روکش کردن جاده باید دقت کرد که دارای شیب باشد تا هنگام جاری شدن آب روی آسفالت آب از زیرسازی عبور نکند. در بعضی از جاده ها که رفت و آمد در آنها زیاد است آسفالت ها بعد از مدتی دچار ترک هایی می شوند که برای جلوگیری از این ترک ها از رشته های نازک و کوتاه استفاده می کنند که به این رشته ها الیاف می گویند.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز