خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله در مورد تورم اقتصادی

دانلود مقاله در مورد تورم اقتصادی

دانلود مقاله در مورد تورم اقتصادی با 96 صفحه همراه با فرمت اجرایی Word

اولین چیزی که با شنیدن کلمه تورم «Inflation» به ذهنتان می رسد چه چیزی است؟ برای بعضی ها بی پولی، بعضی افراد نداشتن قدرت خرید، گران شدن اجناس و کالاها و حتی کسانی هستند که به بیچاره شدنشان فکر می کنند!!!. البته کسانی هستند که فکر می کنند منظور ما تورم یا همان برآمدگی که بر روی بدن انسان دیده می شود، است، به همین دلیل در عنوان همین پست اقتصاد آورده شده است تا اشتباهی پیش نیاید. به نظر شما رابطه تحریم و تورم در چیست؟ برای از بین بردن آن چه چاره ای باید اندیشید؟

خب در این پست می خواهیم مطلبی مفصل و آموزنده درباره تورم اقتصادی که به درد تک تک ما می خورد برای دانلود در اختیار شما عزیزان بگذاریم. این یک مقاله بسیار کامل است که در هر سایتی پیدا نمی شود. این مقاله از 10 فصل که به صورت مجزاء تشکیل شده است و در آخر این مقاله پرسشنامه ای درباره تورم تدارک دیده شده است که ما در اینجا فقط عناوین و مطالب مهم هر فصل را برای شما ذکر می کنیم. تعاریف گوناگونی از تورم در فصل اول آمده شده است و در فصل دوم که عنوان آن دولت و تورم است توضیحاتی در این مورد داده شده است. فصل سوم نیز میزان تغییر قیمت های مواد مصرفی مانند خوراکی ها و آشامیدنی ها، بهداشت و درمان، حمل و نقل، ارتباطات بیان شده است. فصل چهارم به مسئاله تورم در ایران می پردازد و همچنین فصل پنجم نرخ تورم و تغییر آن در کشورمان مورد بحث قرار گرفته شده. در فصل ششم گزارش هایی از واحد اطلاعاتی اکونومیست داده است. روند نزولی نرخ تورم از سال 1374 در ایران موضوع بعدی است که در هفتمین فصل در مورد آن نوشته شده است. فصل هشتم عنوان آن تکرار تغییرات قیمت و ثبات آن نام دارد. در ادامه و در نهمین فصل شاخص قیمت های ماهانه مورد بررسی قرار گرفته و در نهایت و در دهمین فصل از این مقاله، پرسش و پاسخ از مردم در رابطه با موضوع مربوطه است.

همه چیز درباره تورم اقتصادی

اگر فکر می کنید که به مطالب بیشتری پیرامون موضوع مورد بحث نیاز دارید، ما در مطلبی دیگر با نام تجزیه و تحلیل تورم این موضوع را بیشتر باز کرده ایم.

برای درک کردن مفهوم تورم، ما اول باید معنی کلمه آن را درک کنیم. واژه نامه اقتصاد ، تورم را این گونه تعریف می کند :

تعریف تورم

تورم افزایش قیمت یک کالا و یا خدمات است .

تعریف مشابهی از تورم را می توان در اقتصاد توسط پارکین یافت:

تورم یک جنبش رو به بالا در سطح متوسط قیمت است. مخالف آن کاهش قیمت ها، یک جنبش رو به پایین در سطح متوسط قیمت است. مرز بین تورم و کاهش قیمت ها ثبات قیمت است.

فشار تورم بر مردم

فشار تورم بر مردم

ارتباط بین تورم و پول

از آنجا که افزایش تورم در سطح عمومی قیمت ها است، آن را ذاتا با پول در ارتباط می دانند. برای درک بیشتر اجازه دهید تا مثالی برای شما بزنیم، تصور کنید دنیایی را که تنها دارای دو کالا می باشد: برداشت پرتغال از درختان پرتقال، و پول کاغذی چاپ شده توسط دولت. یک سال است خشکسالی وجود دارد و پرتقال کمیاب است، انتظار می رود با دیدن این وضعیت قیمت پرتقال افزایش یابد، و برای خرید پرتغال کم باید مبلغ بیشتر نسبت به قبل بدهید. در مقابل، اگر یک محصول زیاد باشد و یا پرتقال به اندازه کافی موجود باشد، انتظار می رود قیمت پرتقال با سقوط همراه باشد، فروشندگان برای فروش محصول خود قیمت را پایین می آورند. این سناریو تورم و کاهش قیمت ها هست، به ترتیب، هر چند در تورم جهان واقعی و کاهش قیمت تغییر در قیمت به طور متوسط از همه کالاها و خدمات، یکی نیستند.

تورم و عرضه پول

ما همچنین می توانیم تورم و کاهش قیمت ها با تغییر مقدار پول در سیستم داشته باشیم. اگر دولت تصمیم به چاپ تعداد زیادی اسکناس بکند، سپس با فراوانی پولی که وجود دارد پرتغال ها در وضعیت خشکسالی نیز یافت می شود. بنابراین تورم توسط مقدار افزایش پول نسبت به مقدار پرتقال (کالا و خدمات) ایجاد می شود، و کاهش قیمت توسط مقدار پول در حال سقوط نسبت به مقدار پرتقال ایجاد می شود. بنابراین، نرخ تورم چهار عامل را بوجود می آورد :

  1. عرضه پول بالا می رود.
  2. عرضه دیگر محصولات پایین می رود.
  3. تقاضا برای پول پایین می رود.
  4. تقاضا برای سایر کالاها بالا می رود.

نقدینگی و تورم

از نظر اقتصادی محتمل است که اگر دولتی آماده باشد که بیکاری گسترده نیروی انسانی و عدم استفاده وسیع از سایر ظرفیت های موجود تولیدی جامعه برای مدتی را پذیرا شود، دست زدن به سیاست انقباض پولی (با کاهش حجم پول موجبات کاهش تقاضای خرید کالا ها و خدمات را فرام می آورند و باعث کاهش تولید می شوند) بتواند نهایتاً تورم را مهار کند، زیرا که با اتخاذ سیاست انبساطی پولی ( با افزایش حجم باعث رشد تقاضای خرید کالاها و خدمات شده و موجبات رشد تولید یعنی تورم را فراهم می کند ) نقدینگی در جامعه افزایش می یابد که به صورت :

تورم «———- تقاضا <  عرضه «———- نقدینگی

و چونکه با افزایش نقدینگی در کشور خانوارها (تقاضا کنندگان) به بنگاه ها هجوم می آورند باعث می شود که تقاضا بیشتر از عرضه باشد .

ولی محتملتر این است که در دنیای واقعی سیاسی و اجتماعی هیچ دولتی که مایل به حکومت و ادامه نظام مورد نظر خود است و خود را در موقعیت آسوده ی مخالفان ” منتظر الحکومت ” نمی بیند، نمی توان بیکاری گسترده و عدم استفاده از سایر ظرفیت های اقتصادی جامعه را تحمل کند.

در مطالعه جدید صندوق بین المللی پول، افزایش هزینه های دولت مهم ترین دلیل رشد نقدینگی و به تبع آن تورم معرفی شده است. در این مطالعه تأکید شده است که هیچ شاهدی برای تأیید اینکه «تغییر ساختاری در رابطه میان نقدینگی و تورم پدید آمده است» وجود ندارد و به همین دلیل راهبردی جز مهار نقدینگی برای کنترل تورم قابل تصور نیست.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. مطالب جالب و مفیدی بود با تشکر.
    وبلاگ bazzar2016.blogfa.com
    با مقالات اقتصادی میتونه به شما بیشتر کمک کنه.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز