خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله در مورد تشکیل اوپک

دانلود مقاله در مورد تشکیل اوپک

دانلود مقاله در مورد تشکیل اوپک از سری مقالات سیاسی با 126 صفحه و فرمت اجرایی Word

در مورد تشکیل سازمان اوپک «OPEC» چه می دانید؟ اگر اطلاعات زیاد یا کافی در این باره ندارید، نگران نباشید، چون یک مقاله کامل در مورد چگونگی تشکیل اوپک قرار است در اختیار شما عزیزان بگذاریم. این مقاله از 2 بخش تشکیل شده است که هر بخش از فصل هایی بوجود آمده است که در بخش اول 2 فصل و در بخش دوم 3 فصل دیده می شود. عناوین بخش ها و فصل های این مقاله را در زیر می توانید مشاهده کنید :

  • عنوان بخش اول تشکیل اوپک و ترکیب آن نام دارد.
  • در اولین فصل از بخش 1 این مقاله کشورهای صادر کننده نفت که به یکدیگر پیوسته اند توضیحاتی در مورد آن ها داده شده است.
  • در فصل دوم این بخش زیربنای اوپک را مورد بررسی قرار داده است.
  • در بخش دوم این مقاله، سیاست و روش اوپک موضوع آن است.
  • در فصل اول بخش دوم به موضوع اوپک و قیمت های نفت اشاره شده است.
  • فصل دوم نقش اوپک در بهبود سایر شرایط را درباره آن چندین صفحه مطلب نوشته شده است.
  • و در آخرین فصل که فصل سوم می باشد مساله سهیم شدن در اوپک نام دارد.

چگونگی تشکیل اوپک

تا زمان تشکیل اوپک در سال های 1960، کمپانی های نفت به عنوان یک قدرت مافوق زمان امور صنعت نفت را در اختیار داشته کشورهای میزبان را مجبور می کردند تا به هر ساز آنها برقصند. این کشورها کمتر از یک دلار امریکایی برای هر بشکه نفت تولید شده دریافت می داشتند. اما ظهور اوپک به هرحال این مفهوم را داشت که در آغاز سال 1974، ابوظبی به عنوان مثال بشکه ای 5/7 دلار دریافت دارد.

کمپانی های بزرگ نفت با اوپک در سال های ابتدای وجودش به مخالفت برخاستند و آن را به عنوان یک تشکیلات خارجی که قصد بر هم زدن و آشفته کردن نحوه روابط موجود در داخل محدوده صنعت نفت را دارد، توصیف نمودند. آنها تنها پس از امضای موافقت نامه کنفرانس تهران در سال 1971 اوپک را به رسمیت شناختند. این همان موافقت نامه ای بود که کشورهای صادر کننده را قادر به افزایش قیمت ها نمود. در شانزدهم اکتبر 1973 کشورهای اوپک ابتکار عمل در قیمت گذاری نفت را با این تصمیم که قمیت های نفت را یک جانبه و بدون مراجعه به کمپانی های نفتی تعیین نمایند، بدست گرفتند و بدین ترتیب به تسلط خارجی بر اوضاع اقتصادی شان پایان دادند.

چگونگی تشکیل اوپک

چگونگی تشکیل اوپک

جنگ اکتبر 1973 اعراب و اسرائیل با بهم زدن روش های شایع و نیز تعادل قدرت در خاورمیانه اثر مهمی روی صنعت نفت داشت. نفت عربی همچنین یک نفش فوق العاده شایان توجه در خود جنگ ایفا نمود و این زمانی بود که به عنوان اسله ای در مقابل آنهائی که صهیونیسم و اسرائیل را حمایت می کردند بکار رفت. عرضه نفت به دول نه چندان دوست متوقف شد و استخراج باندازه 25 درصد کاهش یافت. این شکافی بین عرضه و تقاضا به وجود آورده، بشدت قیمت های نفت خام را بالا برد. کشورهای عضو  اوپک نیز از زمینه بازار تبعیت کرده، قمیت های تعیین شده را افزایش دادند.

کوشش های مداوم کشورهای بزرگ صنعتی در تشکیل یک سازمان در مقابل اوپک که قادر به جلوگیری از اوپک در اعمال ابتکار در امور نفتی باشد خود قطعا شاهدی بر قدرت اوپک در جهان امروز می ‎باشد. اما این کوشش ها نیز نظیر کارتلی که توسط کمپانی های نفتی در گذشته تشکیل شد محکوم به شکست می باشند. اینگونه مانورها به جای آنکه طبق آنچه مورد نظر است صنعت نفت را پایدار سازند آنرا متزلزل می کنند. زیرا با ایجاد تنش بین تولید کنندگان نفت و خریداران آن «جنگ نفت»  آنچنان که تهدید می ‎شود موجب نابودی صنعت نفت شده و به جای تضمین امنیت آن موجب قطع جریان آن خواهد شد. کشورهای عضو اوپک تحمیل مالی اضافی را که قمیت های بالاتر  نفت بر اقتصاد کشورهای خریدار در حال رشد جهان وارد می ‎کند درک می کنند. و به همین دلیل به این کشورها تخفیف ها و نیز کمک هایی به شکل وام های طویل المعده عمرانی با شرایط آسان اعطا نموده اند. یک بودجه توسعه و عمران توسط اوپک بوجود آمده است تا به کشورهای عربی ایجاد شده است یکی برای دان وام با شرایط آسان به کشورهای در حال توسعه آسیا و آفریقا با هدف مشخص تأمین بودجه خرید نفت، و دیگری برای تأمین کمک های عمرانی کلی و عمومی. اینها علاوه بر بودجه های عمرانی هستند که به طور جداگانه توسط بعضی اعضای اوپک نظیر ابوظبی، کویت، عربستان سعودی و عراق به وجود آمده اند تا از طریق مقادیر بیشتری کمک های عمرانی یک جانبه بسوی کشورهای فقیر آسیا و آفریقا سرازیر شود.

اوپک همچنین در جهت تأمین انرژی آینده جهان از طریق بهره برداری بهتر از ذخائر عظیم نفت و گاز اعضایش نقش مهمی بگردن دارد و بدین جهت قسمتی از امکانات مالی خود را برای تحقیقات علمی و صنعتی مربوط به صور دیگر منابع انرژی تخصیص می ‎دهد.

بحث این پژوهش این بوده است که اکنون اوپک باید بعنوان نیروی مثبتی در جهان صنعت نفت  و بالاتر از نقش سنتی آن به عنوان حافظ منافع اعضایش شناخته شود. ما اعتقاد داریم این دو جبهه با شناخت نیاز مسلم به یکپارچگی جهانی و معاملات کلی در بر گیرنده دوباره بسوی سازش و دوستی رو خواهند آورد. دول عضو اوپک به نوبه خود عزم راسخ بر حفظ و تقویت سازمان خود و اثراتش دارند. اما به هر حال تنها در صورتی به اجرای این هدف می ‎توانند مطمئن باشند که اختلافات بر سر مسائل سیاسی و دیگر موضوعات و نیز رقابت سنتی، داخل منطقه را بکناری گذاشته و مخصوصا از سازمان به دور نگه دارند و همچنین در صورتی که در مقابل کوشش هائی که برای پاشیدن بذر نفاق بین اعضاء به عمل می ‎آید به سختی مقاومت کنند. در صورتی که اوپک متحد باقی بماند بدون تردید این سازمان به اقدامات خود در جهت نه فقط حفظ اعضایش بلکه همچنین در راه حفظ تعادل جهانی و خوشبختی ملت ها ادامه خواهد داد.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز