خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله در مورد تجزیه و تحلیل تورم

دانلود مقاله در مورد تجزیه و تحلیل تورم

دانلود مقاله در مورد تجزیه و تحلیل تورم از سری مقالات اقتصادی با 43 صفحه و فرمت اجرایی Word

تجزیه و تحلیل تورم (Inflation) در کشور هایی که دچار بحران مالی و اقتصادی شده اند و تورم آن ها در حال پیشرفت کردن است، یکی از راه هایی است که می توان از شدت تورم و بیشتر شدن آن جلوگیری کرد. با داشتن علم مخصوص اقتصاد و تجزیه و تحلیل کردن تورم می توان آینده ای درخشان برای کشور در نظر گرفت. پس با تجزیه و تحلیل تورم می توان کارهایی را انجام داد. در همین راستا کسانی هستند که بتوانند تورم را تجزیه و تحلیل کنند و آموزش هایی آموزنده بدهند که در کشورها به صورت سمینار در جریان می باشد. توضیح و توجیح مشکل برای دیگران که تورم را درک کنند امری اساسی است.

در اینجا مقاله ای اقتصادی تحت عنوان تجزیه و تحلیل تورم آماده کرده ایم که امیدواریم مورد رضایت شما عزیزان علاقه مند به مقالات اقتصادی قرار گیرد. مطالبی که این مقاله را در بر می گیرند به این صورت است (ما فقط عناوین مهم را ذکر کرده ایم) : تورم و انواع آن اولین مبحثی است که در مورد آن بحث شده است و مطالبی گفته شده است. در ادامه راه های مبارزه و برطرف کردن تورم به چشم می خورد که با آوردن مثال و نمودار ها به خوبی این موضوع روشن ساخته شده. تأثیری که تورم بر نظام کل کشور می گذارد، در مورد آن توضیحاتی داده شده است. در ادامه تجزیه و تحلیل تورم ، آمارهایی درباره آن داده شده است که موضوع را به خوبی روشن می سازد. فرضیه های مربوط به موضوع انتخابی ما، مطالبی را در این مقاله در بر گرفته است. و در آخر نتایج و دستاورد ها از تجزیه و تحلیل تورم مورد بررسی گرفته شده است.

تجزیه و تحلیل تورم در ایران

قبل از اینکه توضیحاتی درباره تجزیه و تحلیل تورم داده شود، بهتر است شما را با تورم بیشتر آشنا کنیم. در همین راستا پیشنهاد می کنید مقاله در مورد تورم که قبلاً در سایت دانلود مقاله قرار گرفته را مطالعه کنید تا درک این مطالب ساده تر و بهتر باشد.

تورم ممکن است ناشی از تقاضا باشد و یا هزینه ها

در صورتی که تقاضا زیادتر از عرضۀ کالاها و خدمات که اقتصاد کشور قادر به تولید آن است افزایش یابد به عبارت دیگر پول زیاد در پی شکار کالای کمتر باشد شکاف تورم بین تقاضا و عرضه به وجود می آید و اجباراً افزایش قیمت ها آنرا پر می کند. و این نوع تورم را اصطلاحاً تورم ناشی از تقاضا Demand Pull می نامند.

هرگاه افزایش قیمت ها معلول افزایش هزینه های تولید و توزیع از قبیل افزایش مزدها، قیمت مواد اولیه و اجاره بهای زمین و وجود واسطه های زیاد در امر توزیع و غیره باشد آنرا تورم ناشی از هزینه ها Cost Push می نامند.

پول و ارتباط آن با تورم

سال ها اقتصادیون تورم را فقط ناشی از افزایش حجم پول در جریان می دانستند و از این رو می خواستند تنها با بررسی مسائل پولی تورم را علاج کنند. با وجود اینکه نمی توان اهمیت اثرات حجم پول را در تغییرات سطح قیمت ها منکر گردید ولی باید توجه داشت که پول اکثراً مانند پرده ای می باشد که مانع می شود ما به درستی و روشنی جریانات و فعل و انفعالات اقتصادی را که در پشت آن به وقوع می پیوندد، مشاهده کنیم. مردم کار می کنند و با کار خود کالا و خدمات تولید و خانه می سازند و مؤسسات به وجود می آورند و سپس کالا و خدمات را به فروش می رسانند. این قبیل کارها و هزاران امثال آنها فعالیت های حقیقی اقتصادی می باشند و پول فقط از طریق تسهیل مبادلات و خرید و فروش چرخ های ماشینی تولید و توزیع و مصرف اجتماع را روغن می زند زیرا پول معیار مشترک برای تعیین ارزش هزاران نوع کالا و خدمات بوده و وسیلۀ مبادلۀ آنها است و الا پول بدون در نظر گرفتن فعالیتهای فوق بذاته ارزشی ندارد.

تجزیه و تحلیل تورم

تجزیه و تحلیل تورم

افزایش قیمت ها در همۀ طبقات مردم یکسان اثر نمی کند و بیشتر به زیان افراد کم درآمد و بازنشستگان و صاحبان پس انداز کوچک می باشد و به طور کلی می توان گفت که غنی را غنی تر و فقیر را فقیرتر می کند و اگر مدت زیادی دوام پیدا کند سبب ایجاد نارضایتی عمومی و بروز اغتشاشات و اعتصابات و سرانجام متزلزل شدن حکومت ها و حتی ممکن است باعث سقوط آنها گردد.

اثرات تورم

تورم از لحاظ اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و اخلاقی اثرات نامطلوب دارد که ما ذیلاً به اختصار به پاره از مهمترین آن ها اشاره می نماییم :

  • اثرات تورم بر روی تولید کالاها و خدمات : در حالت تورم مداوم ارزش پولی درآمد ملی مرتباً افزایش می یابد، زیرا قیمت کالاها و خدمات مرتباً ترقی می کند ولی اکثراً درآمد ملی حقیقی کاهش پیدا می کند، زیرا عموماً تورم سبب پیدایش رکود می شود و در نتیجه در بلند مدت به علت بیکار ماندن نیروی انسانی و ظرفیت تولیدی اقتصادی کشور، تولید ملی کاهش پیدا می کند.
  • آثار اجتماعی و سیاسی تورم مداوم : قرن بیستم قرنی است که در آن با مقایسه با قرون گذشته تعداد زیادتری از افراد بشر هم از لحاظ قدر مطلق و هم از لحاظ نسبی از سطح زندگی انسانی بهره مند گردیده اند، زیرا در گذشته سطح زندگی حدود 90 درصد مردم جهان کمتر از حداقل بود ولی در حال حاضر حدود یک سوم افراد بشر از زندگی انسانی بهره مند هستند ولی چون هنوز دو سوم ساکنان کرۀ ارض از زندگی انسانی بهره مند نیستند، بایستی آن پیشرفت تسریع گردد ولی متأسفانه تورم مداوم آن را دچار مخاطره ساخته و در کشورهای مختلف اثرات ناگوار اجتماعی و سیاسی به وجود آمده است.

اقدامات برای جلوگیری از تورم در سطح ملی

هر یک از دولت ها برای جلوگیری از تشدید تورم بایستی در داخل کشور خود شرایط مناسب به منظور پیشرفت اقتصادی همراه با ثابت نسبی قیمت ها را فراهم آورده و برای هر کشور ضروری است با مطالعه و بررسی شرایط مخصوص آن کشور برنامۀ دقیق عملی به منظور تأمین هدف فوق تهیه و به موقع اجرا گذارد. و لذا راهنمایی های ما در اینجا می تواند فقط متضمن اصولی کلی و خطوط اساسی باشد. راهنمایی های ما در صورتی که هدف فعالیت های اقتصادی در کشورهای صنعتی تأمین اشتغال کامل و در کشورهای در حال توسعه تسریع رشد و توزیع عادلانۀ درآمدها و در کلیۀ کشورها بهبود محیط زیست و بالا بردن سطح رفاع عمومی باشد، شامل مسائل زیر خواهد بود :

تحصیل اطلاعات دربارۀ منابع طبیعی و مادی و نیروی انسانی کشور، تشخیص مسائل اجتماعی و اقتصادی کشور، انتخاب اولویت ها، درجه بندی الویت ها و سرانجام انتخاب سازمان ها و سیاست های صحیح و مناسب پولی، مالی و بازرگانی.

4000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

  1. سلام وقت بخیر من مقاله خریدم ولی لینک دانلودش واسم ایمیل نشده و نتونستم از سایت دانلود کنم

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز