خانه » مقالات پزشکی » دانلود مقاله در مورد بیماری ایدز (AIDS)

دانلود مقاله در مورد بیماری ایدز (AIDS)

دانلود مقاله در مورد بیماری ایدز (AIDS) از سری مقالات پزشکی با 57 صفحه و فرمت اجرایی PDF

ایدز «AIDS» مخفف کلمه «Acquired Immune Deficiency Syndrome» به معنای سندرم نقص ایمنی اکتسابی می باشد که البته آن را با نام شناسگان نیز می شناسند. این بیماری از ویروس HIV به وجود می آید. زمانی که فردی مبتلا به ایدز می شود سیستم ایمنی بدن او بیش از حد ضعیف می شود و توانایی برای مبارزه با عفونت را ندازد.

از آنجا که بیماری ایدز برای اولین بار در اوایل سال 1980 شناخته شد، تعداد بی سابقه ای از مردم توسط اپیدمی جهانی مبتلا به ایدز شده اند. امروز، حدود 35،300،000 نفر با اچ آی وی و ایدز در سراسر جهان زندگی می کنند.

قرار است مقاله ای کامل در مورد این بیماری برای شما ارائه کنیم. مطالبی که در این مقاله آمده است را برای شما ذکر می کنیم. در ابتدای بیماری ایدز تعریف شده است و در ادامه تاریخچه ای از این بیماری بیان شده است. موضوع بعدی که در مورد آن بحث شده است، راه های پیشگیری از بیماری ایدز بوده و همین طور روش های انتقال ویروس HIV شرح داده شده، راه های فهمیدن این که دچار این بیماری شده این یا نه را در ادامه توضیح داده شده است، علائم و نشانه های ایدز و چندین مطلب دیگر که از وقت و حوصله ما خارج است.

شرح بیماری ایدز (AIDS)

آلودگی به ویروس ایدز (HIV) همچنان در تمام جهان در حال گسترش است و به تدریج در جوامعی که قبلا کمتر دچار همه گیری آن بودند با سرعت بیشتری گسترش می یابد. در نقاطی که ایدز علت اصلی مرگ در جمعیت 15 تا 49 سال بوده نیز افزایش موارد مشاهده می شود.

بیماری ایدز چیست؟

ایدز مهلک ترین بیماری اخیر است و می رود تا با سرعتی عجیب زمین و زمان ما را در بر بگیرد. از این رو می توان آن را در رأس معضلات بهداشتی جهانی معاصر قرار داد. مقابله با ایدز، اهتمامی کلی و همه جانبه می طلبد. در کنار تمهیدات بهداشتی و درمانی، تصحیح رویکردهای فرهنگی و اجتماعی به این بیماری ضروری است. امروزه ایدز بیش از آنکه از تلاش های دانشمندان به منظور کشف داروی ضد ایدز ضربه ببیند، از حرکت های فرهنگی مقابله با ایدز ضربه خواهد دید.

کشور ما با داشتن پشتوانه های غنی فرهنگی و دینی باید بتواند در مقابله با ایدز جایگاه ممتاز و شایسته ای احراز کند. درک درست از مدرنیته و بازخوانی متناسب سنت، راهی است که رویکرد فرهنگی مناسب به ایدز را نتیجه می دهد. هر چه در عرصه ی مقابله با ایدز هوشیار تر و کوشاتر عمل کنیم، شادابی اجتماعی بیشتری خواهیم داشت. با از دست دادن فرصت ها، شاهد نابودی نسل جوان خواهیم بود. خطر ایدز جدی است و باید آژیر خطر را به صدا درآورد که قطعاً فردا دیر خواهد بود.

این بیماری موجب می شود تا به تدریج قدرت دفاعی بدن کاهش یافته، در مقابل هجوم ویروس ها باکتری ها و قارچ های بیماری زا، حتی سلول های سرطانی هیچ گونه دفاعی به عمل نیاید و در نهایت بیمار تسلیم مرگ شود.

بیماری ایدز (HIV)

بیماری ایدز از ویروس HIV بوجود می آید

علی رغم آن که در چند دهه گذشته کشورهای مختلف دنیا در بخش تحقیقات پزشکی بودجه های کلانی به منظور مهار این بیماری مهلک هزینه کرده اند اما هم چنان این بیماری در حال قربانی گرفتن از جوامع انسانی است. عمده ترین عامل انتشار بیماری عدم آگاهی های عمومی است، به همین علت در جوامعی که از رشد فرهنگی قابل توجهی برخوردار نیستند منحنی پیشرفت بیماری نگران کننده تر از سایر نقاط است.

مجامع بین المللی بهداشتی تلاش فراوانی در جهت ارتقای سطح بهداشت و تأمین سلامتی جامعه به عمل آورده اند تا با رعایت نکاتی ساده اما با اهمیت امکان آلودگی به این بیماری را کاهش دهند. مراعات کردن دستورهای ایمنی در سطح پزشکان و پرستاران و اطرافیان بیمار موجب خواهد شد آمار مبتلایان به این بیماری به میزان زیادی کاهش پیدا کند و با عنایت به اینکه یکی از راه های انتقال آلودگی ارتباطات جنسی است، خوشبختانه کشورهای اسلامی و از جمله ایران به خاطر پایبندی به قیود اخلاق اسلامی نسبت به سایر جوامع، درصد آلودگی کمتری دارد.

البته باید در نظر داشت که تنها روش انتقال بیماری به این شکل نیست و عفونت از راه هایی مانند دریافت خون آلوده و تزریق با سرنگ مشترک (در معتادان تزریقی) نیز منتقل می شود.

ایدز در چه زمانی و از کجا شروع شده است؟

این سئوالی است که جواب آن هنوز به درستی مشخص نیست. اولین مورد ایدز در سال 1981 شناسایی و گزارش گردید. ولی مطالعاتی که که در آفریقا روی سرم های جمع آوری شده 20 سال قبل از آن تاریخ صورت گرفته است وجود آنتی بادی های علیه ویروس را در سرم های ذخیره شده نشان می دهد. این آنتی بادی ها را در سرم های ذخیره شده اروپا و آمریکای شمالی نتوانسته اند پیدا نمایند. بنابراین مبدا و اصل این ویروس و زمان شروع بیماری ایدز را نمی توان به درستی روش نمود.

اطلاعات کنونی حاکی از این است که انتشار ویروس ایدز در میان مردم شهرنشین آفریقای مرکزی در اواخر دهه 1970 شروع شده است. این نتیجه گیری از مطالعه شیوع بیماری هایی که به عنوان شاخص های ایدز می باشند، بدست آمده است. بیماری هایی مانند کریپنوکوکوز، اسهال مزمن، سارکوم کاپوشی که در اواخر دهه 1970 و اوایل 1980 در آفریقای مرکزی شیوع بسیاری داشته است.

انتقال ویروس HIV

راه های انتقال HIV شناخته شده و محدود است. این راه ها عبارتند از : تماس جنسی، تماس با خون و ترشحات و انتقال از مادر به کودک. خطر انتقال در این راه ها، با هم یکسان نیست.

پیشگیری از ایدز

با وجود پیشرفت های زیاد در این زمینه، هنوز درمان قطعی و واکسنی برای HIV/AIDS وجود ندارد. اما با توجه به محدود بودن راه های انتقال، پیشگیری از آن آسان است. پیشگیری به طور معمول از دو طریق انجام می شود:

  1. با توجه به این که راه های انتقال عمدتاً با رفتار انسان مرتبط هستند، آموزش به منظور ترویج رفتارهای ایمن، نقش اساسی دارد. هدف آموزش در این بیماری به طور عمده بر تغییر رفتارهای مخاطره آمیز، کاهش خطر تماس و انتقال، کاهش اضطراب روانی-اجتماعی و کمک به بیماران برای تطابق با مراقبت های مورد نیاز معطوف می باشد. با توجه به وجود خطر بالقوه برای همه ی آحاد جامعه، ضروری است آموزش به صورت فراگیر انجام شود.
  2. علاوه بر آموزش و مشاوره، دسترسی به لوازم مورد نیاز نظیر سرنگ و سوزن و سایر ابزار تزریق استریل، کاندوم و … نقش اساسی دارد.

وضعیت بیماری ایدز در ایران

الگوی شیوع بیماری ایدز در ایران نیز همانند سایر کشورهای حوزه خلیج فارس است. در این کشورها اجتماعات به علت داشتن اعتقادات مذهبی قوی و بنیادهای خانوادگی محکم موارد عفونت در پایین ترین حد ممکن در منطقه می باشد. اما متأسفانه الگوی انتشار در کلیه کشورها به خصوص کشورهای در حال توسعه تغییر پیدا کرده است. امروزه بیشترین موارد عفونت در بین معتادان به ویژه معتادان تزریقی که با استفاده از سوزن و سرنگ آلوده مشترک خود را مبتلا می سازند، مشاهده می شود. بنابراین عدم آگاهی و آموزش کافی در این گروه با توجه به نوع زندگی پرخطری که دارند، سبب افزایش موارد جدید حتی در این گونه جوامع شده است. بر این اساس و طبق الگوی همه گیری جهانی، کشورهایی که بیشترین آمار این نوع معتادان را دارند طبیعتاً دارای موارد بیشتری از عفونت ایدز هستند.

در ایران در حال حاضر بیشترین موارد ابتلا در بین معتادان تزریقی است و تعدادی از بیماران هموفیلی و خانواده آنان و نیز افرادی که از راه مقاربت جنسی آلوده شده اند نیز وجود دارند.

مطالعه همه گیری ها

از ابتدای بروز همه گیری ویروس ایدز در دنیا، دانشمندان سعی کرده اند توضیح دهند که چرا شمار آلودگی در برخی از کشورها بیش از دیگر ممالک است.

نظر به اینکه بیشتر کشورهای با شیوع بالا از نظر اقتصادی فقیر هستند گفته می شود «ایدز بیماری فقر است» و به علت این که بسیاری از جمعیت ها که بیشترین آلودگی را تجربه کرده اند جزء کشورهای با سطح آموزشی پایین هستند، گفته می شود : «ایدز بیماری عدم آگاهی است».

در سطح جهانی بطور کلی فقیرترین ها کسانی هستند که کمترین سطح معلومات را دارند و همین گروه بیشترین قربانیان بیماری ایدز را تشکیل می دهند. همه گیری های در حال گسترش از طرق مختلف در میان گروه های متفاوت جوامع و در قسمت های مختلف جهان به وقوع می پیوندد.

کشورهای همسایه اغلب همه گیری های متفاوتی را تجربه می کنند. حتی در یک ملت عفونت ایدز می تواند جمعیت های مختلف یا مناطق جغرافیایی متفاوتی را از راه های گوناگون مبتلا کند. البته راه های ابتلا با گذشت زمان تغییر پذیر نیز هستند.

این نکته به ویژه در مورد زنان صادق است که بدون داشتن تحصیلات فعالیت اجتماعی کمتری دارند و در نتیجه ارتباط جنسی و اجتماعی کمتری خواهند داشت.

دیگر این که افراد تحصیل کرده که قدرتمالی بیشتری دارند، توانایی آن را دارند که قسمتی از درآمد خود را در راه هایی که آنها را در معرض خطر عفونت HIV یا دیگر بیماریهای آمیزشی قرار دهد، خرج کنند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز