خانه » مقالات مکانیک » دانلود مقاله در مورد ایمنی سیستم ها

دانلود مقاله در مورد ایمنی سیستم ها

دانلود مقاله در مورد ایمنی سیستم ها از سری مقالات مکانیک با 28 صفحه و فرمت اجرایی word

در زمان کنونی سیستم های پیچیده دچار توسعه و رشد زیادی شده اند و در این شرایط دیگر نمی توانیم منتظر حادثه بمانیم تا بعد از آن بتوانیم عملکرد ایمنی سیستم ها «Safety systems» را ارزیابی کنیم به همین دلیل باید بتوانیم نقاط ضعف و قدرت سیستم ها را بشناسیم و قبل از وقوع حادثه مشکلات را برطرف کنیم.

شاید علاقه مندید تا با علم ایمنی سیستم ها بیشتر آشنا شوید. پس با ما همراه باشید چون یک مقاله در مورد معرفی علم ایمنی سیستم ها آماده کرده ایم که خوشحال می شویم که مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد. در زیر می توانید مطالب مهمی که در این مقاله آمده است را مطالعه کنید :

  • در ابتدا شما با مفهوم ایمنی سیستم بیشتر آشنا می شوید.
  • در ادامه شناسایی ریسک انجام کار موضوعی است که به آن اشاره شده است.
  • در میان مطالب این مقاله می توان تجزیه و تحلیل مقدماتی خطر را نیز مشاهده کرد.
  • همچنین انواع کنترل ریسک برای کار مورد نظر موضوعی است که در مورد آن بحث شده است.
  • و در آخر در این مقاله به موضوع تجهیزات ایمنی شخصی پرداخته شده است.

آشنایی با علم ایمنی سیستم ها

تئوری های حادثه در حین انجام کار

در نظام های تولید و خدمات عوامل و فاکتورهایی وجود دارند که از آن ها می توان به انسان ها، محیط ها و ابزارها اشاره کرد. انسان ها در محیط های مشخص که برای تولید ایجاد شده اند، توسط ابزارهای مشخص و مخصوصی اقدام به تولید محصولات مفید و با کیفیت می نمایند حال اگر هر کدام از این سه عامل دچار اشتباه و یا نقص شوند ممکن است حادثه ای به وقوع بپیوندد.

معرفی علم ایمنی سیستم ها

معرفی علم ایمنی سیستم ها

تئوری انرژی این نکته را بیان می کند که در زمان انتقال انرژی ممکن است حادثه ای رخ داهد مانند حوادث ناشی از آتش سوزی و تصادفات و هر چه این انرژی منتقل شده بیشتر باشد شدت جراحات ناشی از حادثه نیز بیشتر خواهد بود.

تعهدات مدیران

زمانی ایمنی سیستم قابل دسترس خواهد بود که مدیران به تعهدات خود عمل کنند و یک نوع اعتماد کامل میان مدیران کارخانه و مدیران مربوط به ایمنی سیستم وجود داشته باشد. مدیران کارخانه باید این اطمینان را داشته باشند که کسانی که مدیریت ایمنی سیستم ها را بر عهده دارند افرادی کاردان و ماهر و آگاه هستند و همچنین مدیران ایمنی سیستم نیز باید مطمعن باشند که مدیران کارخانه از آن ها حمایت می کنند.

کارکنانی که در آن محیط مشغول به کار هستند نیز باید با وظایف مدیران و کارمندان کادر ایمنی آشنا باشند و بدانند که مدیریت کارخانه حامی کادر ایمنی است.

تجهیزات ایمنی شخصی

استفاده از تجهیزات ایمنی امری واجب و ضروری است حتی در زمانی که احتمال وجود خطر کم است یا خطر از بین رفته است. استفاده از لباس کار مناسب و ایمن متناسب با کار پرسنل امری ضروری است.

یکی دیگر از وسایل ایمنی استفاده از کفش های مناسب است که در مواقعی که کف پوش سالن ها خیس باشد باید کف کفش ها از جنس لاستیکی باشد. استفاده از کلاه ایمنی، گوشی ایمنی، دستکش ایمنی، عینک و لوازم تنفسی نیز امری ضروری برای پرسنل است.

کارگران و پرسنل نیز باید تا جایی که ممکن است خود را در شرایط ریسک و خطر قرار ندهند و همچنین در صورتی که دخانیات استعمال می کنند از مکان هایی استفاده کنند که بی خطر است و همچنین همیشه مواظب خطر باشند و برای مقابله با آن آماده باشند. تمام افراد باید مسئولیت های خود را به درستی انجام دهند و اگر غفلت و اشتباهی از آن ها سرزد حتما آن را به مدیران خود گزارش دهند.

جدا سازی ها

زمانی که خطر از بین رفت یا کاهش یافت باید جداسازی انجام شود. هدف جداسازی این است که وخامت و رخدادهای خطر تا نسبت زیادی کاهش یابد. نوعی از جداسازی، جداسازی کلی نام دارد که در آن منابع خطرساز به طور کلی جدا و در محیط های ایزوله قرار می گیرند.

در جداسازی به صورت جزیی نیز جداسازی به صورت کلی انجام می شود اما باز هم ممکن خطر رخ دهد. در نوع دیگر جداسازی که مربوط به افراد است، افراد را تا جایی که امکان دارد از منابع خطر دور و جدا می کنند.

3000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز