خانه » مقالات دینی و مذهبی » دانلود مقاله در مورد اصول دین در اسلام

دانلود مقاله در مورد اصول دین در اسلام

دانلود مقاله در مورد اصول دین در اسلام از سری مقالات دینی و مذهبی با 105 صفحه و فرمت اجرایی Word

اصول دین در اسلام یکی دیگر از موضوعاتی است که برای این ساعت از سایت دانلود مقاله آماده کرده ایم. اصول دین در 5 فصل به صورت جداگانه توضیح داده شده است که در زیر عناوین این پنج فصل بیان شده است :

  1. فصل اول به اولین اصل اشاره کرده است که آن توحید است.
  2. در فصل دوم به موضوع معاد بیان شده است.
  3. نبوت، سومین اصل در این مقاله است که در این مقاله پیرامون آن نوشته شده است.
  4. چهارمین فصل این مقاله، دین را مورد بررسی قرار داده است.
  5. و در آخرین فصل به موضوع امامت پرداخته شده است.

اصول دین را نام ببرید

پیشنهاد ما به شما این است که قبل از مطالعه مقاله اصول دین، با خود دین اسلام آشنایی پیدا کنید.

پرداختن به اصول دین از لحاظ اسلامی وظیفه ای عقلانی است؛ بدین معنی که هر فرد مسلمان باید عقلاً اصول دین را برای خویش اثبات و به آن معتقد شود، در طی قرون متمادی از ظهور اسلام تا کنون هر کس به مقتضای رشد فکری خویش به این امر پرداخته و استدلال هایی بر اثبات هر یک از اصول دین اقامه نموده است؛ برخی از این استدلال ها در حد عامه مردم و یا سطح فکری مسلمانان معمولی بوده و برخی دیگر پیچیده تر و تکامل یافته تر بوده اند. استدلال های دسته دم بدنه علم و یا معرفتی مستقل را به وجود می آورد که از آن به علم کلام تعبیر می کنند.

معرفی اصول دین اسلام

معرفی اصول دین اسلام

در اسلام اصل اول توحید است؛ یعنی ایمان آوردن به همه ارزش های الهی و دیدن همه آن ها در یک وجود، بنابراین در جامعه اسلامی می یابد همه در جهت رسیدن به خدا که منشأ مطلق ارزش های بی انحراف و بی نقص و بی انتها است حرکت کنند. اگر افراد به این اصل ایمان آورند توحید در هدف ایجاد شده است.

هنجارهائی که ما را به این هدف می رسانند در اصل دوم از اصول دین اسلام، یعنی نبوت، نهفته است. نبوت یعنی پیام آورانی از سوی خداوند یکتا آمده اند تا ما را به سوی او راهنمایی کنند و بهترین شیوه های رسیدن به او را به ما عرضه نمایند. شیوه هایی که مغایر با نظام طبیعی حاکم بر جهان نباشد و به بهترین نحو ما را به مقصود برساند. ایمان به پیامبران الهی و پیروی از آنها وحدت در هنجارها را موجب می شود. کامل ترین دستورات الهی را حضرت محمد (ص)، خاتم الانبیاء، آورده اند و پیروی از هنجارهای وضع شده در دین او پیروی از حضرت حق سبحانه و تعالی است، در بین کلیه ادیان الهی امروزه دین اسلام تنها دینی است که، با اتکاء به قرآن مجید، می تواند ادعا نماید قواعد و قوانین آن بر اساس وحی الهی استوار است، و در طول زمان تحریفی در این کتاب مقدس راه نیافته است.

اصل سوم از اصول دین اسلام ایمان به معاد است، هر کس در جهت ارزش های نهفته در توحید به پیروی از پیامبران بپردازد به بهشت راه خواهد یافت و هر کس اصول فوق را مراعات ننماید در آتش دوزخ خواهد سوخت، به عبارت دیگر، هر کس به ارزش ها ایمان آورد و به هنجارها عمل کند حاصل نیک خواهد یافت و هر که بر خلاف نظام اسلامی حرکت کند مورد عتاب قرار خواهد گرفت. همه پیامبران راه رستگاری ار ایمان آوردن و اجرای دو اصل اول می دانسته اند : فاتقوالله و اطیعون. در تکرار این آیه خداوند تبارک و تعالی خلاصه دعوت پیامبرانی چون حضرت نوح، حضرت هود، حضرت صالح، حضرت لوط، و حضرت شعیب علیهم السلام را خبر می دهد.

4000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز