خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله در مورد استان خوزستان

دانلود مقاله در مورد استان خوزستان

دانلود مقاله در مورد استان خوزستان از سری مقالات جغرافیا با 71 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان خوزستان «Khuzestan Province» که یکی از استان های تقریباً جنوبی ایران می باشد را در این مقاله از سایت دانلود مقاله قصد داریم معرفی کنیم. مطالبی که در این مقاله آمده است را در زیر می توانید مشاهده کنید :

  • در ابتدای موقعیت جغرافیایی مربوط به استان خوزستان بیان شده است.
  • در ادامه نام شهرستان ها و تاریخچه ای از این استان نوشته شده است.
  • همچنین جاذبه های گردشگری استان خوزستان چه از نظر تاریخی و فرهنگی و چه از نظر طبیعی نام برده شده و پیرامون هر کدام چند خطی گفته شده است.
  • آداب و رسوم مردم استان خوزستان یکی دیگر از موضوعاتی است که در مورد آن نوشته شده است.
  • بازی های محلی که در این استان انجام می شود را نیز معرفی کرده ایم.
  • همچنین مشاهیر و شخصیت های معروف که در این استان متولد شده اند نام برده شده اند.
  • سپس صنایع دستی، پوشاک محلی و سوغات استان خوزستان را هم به طور مفصل توضیخ داده ایم.

معرفی استان خوزستان

در زیر توضیحات مختصری جهت آشنایی شما عزیزان با این استان نوشته شده است و شما با دانلود مقاله به صورت کامل می توانید مطالب زیاد دیگری را بخوانید.

موقعیت جغرافیایی استان خوزستان

استان خوزستان دارای مرزهای مشترکی با کشور عراق از سمت غرب و با خلیج فارس از سمت جنوب است. از نظر استانی نیز با استان هایی مانند لرستان، ایلام، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویر احمد همسایه است که این همسایگی باعث این شده است که میان استان خوزستان و این استان های شباهت ها و پیوندهای زیادی در زمینه های تاریخی و فرهنگی وجود داشته باشد. این استان هم دارای مرزهای آبی و هم مرزهای خشکی است.

اب و هوای استان خوزستان

در این استان به دلیل اختلاف ارتفاعی زیادی که میان سواحل خلیخ فارس و نقاط مرتفع زاگرس وجود دارد باعث شده است که از نظر دما و بارش در مکان های مختلف این استان تنوع وحود داشته باشد. بیشترین میزان بارش و کمترین میزان دما در قسمت های شرقی و شمالی این استان مشاهده می شود و همچنین در قسمت های غرب و جنوب کمترین میزان بارندگی و بیشترین میزان دما ثبت می شود.

دانلود مقاله در مورد استان خوزستان

دانلود مقاله در مورد استان خوزستان

به علت وجود زمین های همواری که در استان خوزستان وجود دارد رطوبت ناشی از خلیج فارس تا حد زیادی در زمین های خشکی وارد می شود و همین باعث می شود که دما در فصل زمستان کاهش و در تابستان افزایش یابد و همین امر سبب ایجاد هوای شرجی در استان می شود.

منابع و معادن استان

استان خوزستان به دلیل داشتن تعداد زیادی از میدان های نفتی دارای جایگاه خاص و ویژه ای در زمینه ی نفت و گاز در کشور است. در زمینه های غیر نفتی نیز این استان از جایگاه مهمی برخوردار است و اغلب مواد معدنی استان خوزستان در زمینه های ساختمانی است. خوزستان یکی از قطب های مهم کشور در تولید و صادرات سیمان محسوب می شود و همچنین این استان داری مقام اول در زمینه تولید و استخراج نمک از دریا است.

زبان و گویش های محلی و دین مردم استان خوزستان

یکی از عناصر مهم و حیاتی در هر جامعه زبان آن جامعه است که موجب می شود فرهنگ آن جامعه تداوم داشته باشد و به دیگر نسل ها منتقل شود. در سال های اغازین دوره ی اسلامی، مردم استان خوزستان با زبان فارسی دری گفت و گو می کردند که در بعضی از مناطق نیز گویشی به نام گویش خوزی میان مردم رواج داشته است. از نظر دینی نیز اکثر مردمان این استان دارای دین اسلام و مذهب شیعه هستند که تنها حدود یک درصد را اقلیت های دیگر مذهبی تشکیل می دهند.

مراسم و آیین های خاص استان خوزستان

یکی از مراسمی که در بعضی نقاط این استان مرسوم است آیین طلب باران است که در مواقع نیامدن باران و خشک سالی انجام می شود و به این صورت است که کودکان با خواندن اشعاری از خداوند طلب باران می کنند. آیین دیگری که بسیار در استان مرسوم است آیین شاهنامه خوانی است که یکی از سنت های دیرینه ی مردم بختیاری محسوب می شود.

پیشینه تاریخی استان خوزستان

خوزستان به دلیل داشتن خاک خوب و حاصلخیز و وجود رودهای خروشان و پرآب، از زمان های بسیار دور زمینه ای مساعد برای شکل گیری و تشکیل تمدن داشته است. بعضی از اثار تاریخی موجود در استان قدمتی دارند که به بیشتر از ده هزار سال پیش برمی گردد. در حدود دو هزار و هفتصد سال پیش از میلاد مسیح دولت ایلام شکل گرفت و شهر شوش به عنوان پایتخت این دولت انتخاب شد که همین امر استان خوزستان را به یکی از مراکز مهم و اساسی تمدن در دنیای باستان تبدیل کرد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز