خانه » مقالات جغرافیا » دانلود مقاله در مورد استان ایلام

دانلود مقاله در مورد استان ایلام

دانلود مقاله در مورد استان ایلام از سری مقالات جغرافیا با 40 صفحه و فرمت اجرایی PDF

استان ایلام «Ilam Province» یکی از استانهایی است که در مغرب ایران زمین با آب و هوایی تقریباً گرم است. همسایه های این استان بر این اساس هستند که از سمت شمال با استان کرمانشاه همسایه است و از سمت شرق با استان لرستان، همچنین از طرف جنوب با استان خوزستان و همینطور از سمت غرب، کشور عراق همسایه های این استان به حساب می آیند. لهجه ای که در این استان در آن گویش می شود، سه زبان لری، کردی و عربی هستند که البته سهم  لر بیشتر است.

در این پست می خواهیم شما را بیشتر با مردم استان ایلام آشنا کنیم. در همین راستا مقاله ای کامل درباره استان ایلام فراهم کرده ایم که مطمئناً کمک زیادی به شما عزیزان این مقاله خواهد کرد. از مطالب مهمی که در این پژوهش به کار رفته است می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  • در ابتدای به موضوع جغرافیای استان ایلام پرداخته می شود.
  • تاریخچه استان ایلام موضوع بعدی است که در مورد آن بحث شده است.
  • موضوع بعدی شهرستان های استان ایلام است که تک تک آن ها عنوان شده است و چندین خط درباره آن ها نوشته شده است.
  • در ادامه جاذبه های استان ایلام معرفی شده است که این مبحث به دو بخش تقسیم شده است. اولین بخش، جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان و دومین بخش جاذبه های طبیعی این استان نام دارند.
  • شخصیت های معروفی که در استان ایلام زندگی می کردند، معروف ترین آن ها ذکر شده و درباره آن ها توضیحاتی داده شده است.
  • آداب و رسوم مردم استان ایلام اشاره شده است که این بخش شامل قسمت هایی با نام لباس های محلی، غذاهای محلی، بازی های محلی تشکیل شده است.
  • در آخر هم صنایع دستی و سوغات این استان بیان شده است.

معرفی استان ایلام

جغرافیای استان

استان ایلام که بیست و دومین استان در کشور از لحاظ وسعت شناخته شده است، مساحتی نزدیک به بیست هزار و صد و پنجاه کیلومتر مساحت دارد. اگر به نقشه نگاه کنید در سمت غرب کشورمان این استان را مشاهده خواهید کرد که البته قسمتی از مرز بین ایران و عراق را این استان در بر گرفته است که از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و سیاسی تأثیر مهمی بر روی این استان گذاشته است.

چیزی نزدیک به هفتاد درصد از استان ایلام را مناطق کوهستانی تشکیل داده اند که منظور رشته کوه زاگرس می باشد. لازم به ذکر است که نام بزرگ ترین کوهی که در این استان وجود دارد، کبیر کوه است که بهتر است در جریان باشید که این کوه، رودهای زیادی از آن سرچشمه می گیرند.

آب و هوای استان

آب و هوای این استان را می توان به دو بخش تقسیم کرد. بخش اول آب و هوای معتدل کوهستانی که در این مناطق در استان زمستانی سرد و برعکس آن تابستانی گرم را دارا هست.

بخش دوم که نام آن آب و هوای خشک و نیمه خشک است که منظور مناطق غرب و جنوب این استان است هوای فصل زمستان آن تقریباً ملایم، البته فصل تابستانی خیلی گرم را می توان حس کرد.

شهرستان های استان ایلام

طبق آخرین سرشماری که در استان ایلام انجام گرفته، این استان متشکل از نه شهرستان بوده که در این تعداد شهرستان، بیست و یک بخش موجود است، و از این تعداد بیست و سه شهر وجود دارد و شامل چهل دهستان است.

نقشه و نام شهرهای استان ایلام

نقشه و نام شهرهای استان ایلام

اگر بخواهیم نام شهرستان های این استان را ذکر کنیم بر اساس جمعیت ابتدای شهرستان ایلام را باید نام برد که البته از آن به عنوان مرکز استان اسلام نیز یاد می شود. بعد از آن شهرستان آبدانان را می توان نام برد، همینطور شهرستان ایوان که سومین شهرستان از لحاظ جمعیت در این استان شناخته شده است. چهارمین شهرستان دره شهر است و بعد از آن دهلران که به عنوان پنجمین شهرستان آن را می شناسند. بعد از این شهرستان، می توان نام شیروان جرداول را ذکر کرد که پس از این شهرستان ملکشاهی نام برده شده است و آخرین شهرستان استان، مهران نام دارد.

جمعیت استان

بر اساس آخرین آماری که از جمعیت در استان ایلام گرفته شده است، تعداد ساکنین این استان پانصد و پنجاه و هفت هزار و پانصد و نود و نه نفر بوده که طبق این آمار فقط هفت درصد از کل جمعیت در کشور را تشکیل گرفته است. یک مطلب خواندنی در مورد جمعیت استان را بگوییم و آن اینکه در هر یک کیلومتر مربع بیست و هشت نفر ساکن هستند.

آداب و رسوم مردم استان ایلام

زبانی که مردم این استان گفت و گو می کنند زبان کردی است که البته مردمان استان با زبانهای لری و همینطور عربی سخن می گویند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز