خانه » مقالات سیاسی » دانلود مقاله درباره کاپیتولاسیون

دانلود مقاله درباره کاپیتولاسیون

دانلود مقاله درباره کاپیتولاسیون از سری مقالات سیاسی با 39 صفحه و فرمت اجرایی PDF

کاپیتولاسیون «Capitulation» موضوعی است که درباره آن می خواهیم مقاله ای کامل و جامع در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. مطالب جالب و خواندنی در این مقاله به کار رفته است که در زیر می توانید عناوین آن ها را بخوانید :

  • در ابتدا شما به موضوع اینکه کاپیتولاسیون به چه معنی است؟ آشنا می شوید.
  • بعد از تعریف، تاریخچه کاپیتولاسیون در جهان و ایران توضیح داده شده است.
  • یکی دیگر از موضوعاتی است که در این مقاله به آن اشاره شده است، چگونگی تصویب شدن کاپیتولاسیون است.
  • در ادامه بیانات تاریخی امام خمینی (ره) علیه کاپیتولاسیون نوشته شده است و توضیحاتی پیرامون وقایع بعد از این سخنرانی.
  • همچنین پیامدهای احیای کاپیتولاسیون در مقاله مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • و چندین موضوع دیگر

کاپیتولاسیون به چه معناست

واژه «کاپیتولاسیون» از زبان ایتالیایی و یا لاتین گرفته شده؛ ریشه ایتالیایی آن «کاپیتولاتزیونه»، (Capitolazione) و ریشۀ لاتین آن «کاپیتولاره»، (Capitulare) است.

این واژه در لغت به معنای فصل بندی، طبقه بندی مطالب، متارکۀ جنگ و صلح موقت تعریف شده؛ چون از نظر اروپائیان، مسلمانان معتقد بودند بین کفار و مسلمین هیچ گاه نباید صلح دائمی برقرار باشد، از اینرو کاپیتولاسیون در قالب معاهداتی که به متارکۀ جنگ میان کفار و مسلمین می انجامید و بین آنها صلحی موقت برقرار می کرد، گفته می شد.

به کاپیتولاسیون «حق برون مرزی» هم گفته اند. حق برون مرزی عبارتست از «نظریۀ توسعه دامنه قوانین محلی به خارج از کشور».

پیشینه تاریخی کاپیتولاسیون در جهان

برای یافتن رد حق قضاوت کنسولی در جهان باید به قرون وسطی سفر کرد. عصری که حس جاه طلبی روحانیون مسیحی و نفوذ بیش از پیش کلیسا در جنگ های صلیبی دامن زد و در نتیجۀ این جنگ ها، که نزدیک به دو قرن به درازا کشید، باب جدیدی از روابط بر روی مسیحیان گشوده شد و تغییرات شگرفی در فرهنگ و شیوه زندگی و سایر جنبه های زندگی مغرب زمین بوجود آمد.

دانلود مقاله در مورد کاپیتولاسیون

دانلود مقاله در مورد کاپیتولاسیون

مسیحیت در اثر مواجهه با مشرق زمین به نیازهای خود پی برد و بر آن شد تا پاسخ نیازهای خود را در رابطه ای مسالمت آمیز و نه جنگ جستجو کند. بنابراین به سراغ بازرگانی رفت و به تبادل کالا و ملزومات پرداخت.

با چنین رویکردی، بازرگانی به جریان نیرومند مخالف، در مقابل جنگ صلیبییون تبدیل شد؛ جریانی که در اثر مبادلات صلح آمیز میان جوامع دو سوی غرب و شرق، کشتی های بازرگانی را در سراسر راه آبی مدیترانه به حرکت درآورد و بازرگانی شکوفا میان غربیان و اعراب را رواج داد.

تاریخچۀ پیدایش کاپیتولاسیون در مشرق زمین

تجار ونیز و مارسی جزو نخستین گروه غربی ها در جنگ های صلیبی بودند که از برخی مزایای مربوط به اقامت و حقوق قضائی در مشرق زمین بهره مند شدند. آنها که به آسیای صغیر و شامات و فلسطین مسافرت می کردند برای تمرکز داد و ستد خود، دارالتجاره هایی در بنادر افتتاح می کردند و برای امنیت خود محله های مخصوصی بنا می گذاشتند و تحت رسوم و آداب خود در آن محله ها زندگی می کردند.

نخستین بار، این قاعدۀ حقوقی در قلمرو عثمانی به اجرا درآمد. دولت های اروپایی برای نخستین بار، در 1453 م و در عصر سلطان سلیم از امتیاز معافیت از تعقیب در محاکم قضایی عثمانی برخوردار شدند. این مصونیت پس از معاهده میان فرانسه و عثمانی در 1535 م به کاپیتولاسیون مرسوم شد.

پیشینۀ تاریخی کاپیتولاسیون در ایران

در ایران برای نخستین بار در دورۀ ایلخانان مغول به اروپاییان امتیازهایی داده شد. این امتیازها به صورت معاملاتی پایاپای و به منظور تقویت قدرت سیاسی مغولان به اروپاییان اعطا شد که یک از نتایج آن ورود مبلغان مسیحی به ایران و ساختن کلیسا در شهرهایی مانند تبریز و نخجوان و ایجاد پایگاه اسقفی در این شهرها بود. نخستین عهدنامه ای که به کاپیتولاسیون شاهت داشت و «در حد نوعی کاپیتولاسیون» به شمار می رفت در سال 1305 م / 705 ق بین اولجایتو و تجار ونیزی منعقد شد.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز