خانه » مقالات فرهنگی » دانلود مقاله درباره چهارشنبه سوری (جشن چهارشنبه آخر سال)

دانلود مقاله درباره چهارشنبه سوری (جشن چهارشنبه آخر سال)

دانلود مقاله درباره چهارشنبه سوری (جشن چهارشنبه آخر سال) از سری مقالات فرهنگی با 46 صفحه و فرمت اجرایی word

مراسم چهارشنبه سوری یکی از جشن هایی است که هر ساله توسط ایرانیان با شدت و علاقه برگزار می شود. برخی منشأ چهارشنیه سوری را به قبل از اسلام و مربوط به زرتشتیان دانسته اند، ولی با توجه به این که در ایران باستان و قبل از اسلام «هفته» وجود نداشته و به جای هفته هر سی روز ماه را نامی بوده است که نام هیچ یک از روزها چهارشنبه نیز نبوده است. لذا چهارشنبه را در دوره اسلامی به آن افزودند و منشأ آن جشن سوری بوده است.

از طرف دیگر اجتماع و دور هم جمع شدن در شب های نحس جزء فرهنگ ایرانیان است. لذا مردم برای دوری از آسیب اهریمن دور هم جمع می شوند. لذا جمع شدن در این شب را می توان فرار از نحوست و سلطه دیوان دانست. اعتقاد به نحس بودن این روز را می توان متأثر از فرهنگ بین النهرین دانست؛ که حکومت های باستانی از جمله هخامنشیان بنای آنها بر تساهل نسبت به پذیرش و عقاید فرهنگ دیگران بوده است.

مقاله ای کامل درباره چهارشنبه سوری در این پست از سایت دانلود مقاله آماده کرده ایم که مطالبی که در این مقاله آمده است به صورت زیر می باشد :

  • در ابتدا در مورد تاریخچه چهارشنبه سوری مطالبی بیان شده است.
  • در ادامه نقش آتش در چهارشنبه سوری و فرهنگ ایرانی مورد بررسی قرار گرفته است.
  • رسم و رسوماتی که در این شب انجام می شود را در ادامه توضیح داده ایم.
  • همچنین برخی دلایل برگزاری چشن های چهارشنبه سوری در این مقاله نوشته شده است.
  • سپس تحریف و تخریب مراسم چهارشنبه سوری یکی دیگر از مطالبی است که در این پژوهش دیده می شود.
  • و در آخر شیوه برگزاری مراسم چهارشنبه سوری در برخی استان های کشور شرح داده شده است.

توضیحاتی مفید پیرامون چهارشنبه سوری

باعث تأسف است که بعضی از افراد سخن هایی را در مورد ما ایرانیان و اجداد ما می گویند که اصلا درست و علمی نیستند. یکی از این صحبت ها این است که آن ها چهارشنبه سوری را به زرتشتیان نسبت می دهند به دلیل اینکه آن ها آتش پرست هستند. این حرف ها کاملا نادرست است و فقط حیله ای است برای اینکه نیاکان ایرانیان و سوابق یکتا پرستی آن ها را زیر سؤال ببرند. ایران کشوری است که به قول سازمان یونسکو بیش از سه هزار سال است که خدا پرستند. عراقی نیز در جنگ با ایران از این حیله استفاده کردند و برای جلب توجه کشورهای دیگر ایرانیان را آتش پرست خواندند.

چهارشنبه آخر سال

ماه به قسمت های کوچکی تقسیم می شود که هفته نامیده می شود و هر کدام از روزهای هفته با نامی خاص خوانده می شود که چهارشنبه پنجمین روز آن است و بین دو روز سه شنبه و پنج شنبه قرار گرفته است. نظرهای بسیار زیاد و گوناگونی در مورد نام گذاری روزهای هفته وجود دارد. اکثر این نظرها حاکی از آن است که در ایران گذشته اسم های هفته به این نام ها نبوده است. و به نظر این گروه ایرانیان برای اسم ایام هفته از اسامی مانند هرمز روز و بهمن روز استفاده می کردند که نام ایزادان است. و ایام هفته به این صورت کنونی مربوط به یعد از اسلام است پس چهارشنبه سوری نیز متعلق به این دوره است.

شعری که در چهارشنبه سوری خوانده می شود

شعری که در چهارشنبه سوری خوانده می شود

نظر دیگری نیز وجود دارد که بیان کننده ی این نکته است که روزهایی مثل هرمز روز و … متعلق به زرتشتیان است و ایرانیان گذشته از نام های دیگری مانند مزدکی، مانوی و … استفاده می کرده اند. در نظری دیگر آمده است که جشنی به نام جشن سوری در ایران گذشته برگزار می شده است که چهارشنبه سوری همان جشن است. در فرهنگ ایرانیان بیشتر اعداد دارای معانی مخصوص و نمادین هستند. مانند عدد هفت که مقدس است. این توجیه را می توان برای چهارشنبه نیز به کار برد. شاید به این دلیل انتخاب شده که هر سال چهار فصل دارد که این فصل ها در روز چهارشنبه به اتمام می رسد.

جشن سوری

معنی کلمه جشن، پرستش و عبادت است. پس هدف اصلی در جشن های ایران گذشته پرستش خداوند و کمک به مستمندان بوده است. واژه ی سور نیز به معنای جشن و مهمانی است و سوری به معنی هر چیزی که سرخ باشد مانند گل سرخ. از این معانی می توانیم نتیجه بگیریم که جشن چهارشنبه سوری به معنی بزمی است همراه با رنگ سرخ که آتش همان سرخی است. این جشن هرگز به این معنی نیست که مردم در آن زمان آتش پرست بودند بلکه می توان روشنایی آتش را به خدا نسبت داد و خداوند مانند نور آتش زندگی ما را روشن می کند. انسان با تقوا و با ایمان کسی است که به نشانه هایی که ما را به یاد خدا می اندازد احترام بگذارد و آن ها را ارج نهد. مردم ایران گذشته این کار را به خوبی انجام می دادند و این موضوع را می توان در احترام و توجه آن ها به آب و آتش دید. آتش به عنوان نماد و نشانه ای است که وجود خداوند را یاداوری می کند و در نزد ایرانیان قدیم از ارزش زیادی برخوردار بوده است.

2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز