خانه » مقالات اقتصادی » دانلود مقاله درباره پول و بانکداری

دانلود مقاله درباره پول و بانکداری

دانلود مقاله درباره پول و بانکداری از سری مقالات اقتصادی با 132 صفحه و فرمت اجرایی Word

پول و بانکداری را موضوع این مطلب برای سایت دانلود مقاله و عزیزان علاقه مند به مباحث اقتصادی آماده کرده ایم. مقاله پول و بانکداری از 6 فصل تشکیل شده است که در زیر ما فقط عناوین این شش فصل را ذکر می کنیم :

  • در فصل اول ماهیت و مشکلات مبادلاتی پایاپای و همین طور چگونگی پیدا پول را توضیح داده ایم.
  • در دومین فصل تحوالات سیستم های پولی در ایران و جهان مورد بحث قرار گرفته است.
  • فصل سوم به بانک های تجاری و تحولاتی که در آن ها شکل گرفته ، مورد بررسی قرار گرفته شده است.
  • بانکداری در ایران عنوان چهارمین فصل از این مقاله می باشد که به آن اشاره شده است.
  • در چهارمین فصل مؤسسات مالی، بازارهای مالی و پولی و ابزارهای آن موضوعی است که در مورد آن چند خطی نوشته شده است.
  • و در آخرین فصل به موضوع سیاست پولی و ابزارهای آن پرداخته شده است.

آشنایی با مبحث پول و بانکداری

تاریخچه پیدایش پول و بانکداری

یکی از مهمترین مسایلی که در اقتصاد نوین دنیا مطرح می شود، پول و بانکداری است.

اولین نیاز که منجر به انتخاب پول شد نیاز به مبادله بوده است. شکل اولیه ی انجام مبادله به صورت مبادلات پایاپای صورت می گرفت. از مشکلات عمده ی چنین روشی یافتن عرضه کننده یا متقاضی و واحد سنجش ارزش بوده است.

انتخاب و رواج یک کالا به عنوان واحد سنجش و وسیله ی مبادله به شکل گیری کالای پولی شد. که با توجه به عرف و عادت، شرایط خاص جغرافیایی و تاریخی جوامع مختلف، متفاوت بود.

مقاله در مورد پول و بانکداری

مقاله در مورد پول و بانکداری

رونق تجارت و به خصوص تجارت بین اقوام و جوامع مختلف از یک طرف و مسائلی مانند امکانات نگهداری کالای پولی، فساد و حمل و نقل آن منجر به پیدایش کالای پولی فلزی (معمولاً طلا و نقره) شد. درجۀ خلوص متفاوت این فلزات ضرب آن ها به صورت سکه به گونه ای که عیار آن توسط ضارب مشخص و تضمین شود را مطرح کرد.

مبادلات پایاپای

مبادله پایاپای به مبادلاتی گفته میشود که کالایی در مقابل کالای دیگر مبادله می شود که این مبادله قدمت بسیار دور دارد و همزمان است با پیدایش بشریت. همه ی انسان ها به طور مطلق کامل نیستند و یک انسان به تنهایی نمی تواند تمام نیازهای خود را برآورده و تولید نماید.

اگر انسانی بتواند در تولید یکی از کالاهای مورد نیازش حرفه ای شود و فراتر از نیاز خودش آن کالا را تولید نماید می تواند اضافه ی تولید خود را با تولیدات دیگران مبادله کند. این روش اقتصادی که در آن مبادلات پایاپای انجام می شد و هیچ پولی به عنوان واسطه رد و بدل نمی شد بسیار زمان بر و طاقت فرسا بود و باعث پیشرفت اقتصاد جامعه نمی شد.

تولید پول

با توجه به اینکه مبادلات پایاپای مشکلات زیادی داشت را در بر داشت و محدودیت هایی را برای انسان ها به وجود می آورد، به مرور زمان این گونه مبادلات از بین رفت و کم کم جای آن را اقتصاد پولی گرفت.

تولید پول برای بشریت بسیار مفید بود و انسان ها توانستند به وسیله پول یک واحد شمارش مشترک داشته باشند و اختلافات قیمتی از بین رفت. هر چیزی را که ما بخواهیم به عنوان پول بپذیریم باید خصوصیاتی داشته باشد.

یکی از این خصوصیات قابل حمل بودن آن است. پول باید به گونه ای باشد که بتوان آن را به راحتی حمل کرد و از آن در جاهای مختلف استفاده کرد. وظیفه ی دیگر پول بادوام بودن آن است، پول باید به صورتی باشد که با گذشت زمان خاصیت و ارزش خود را همچنان داشته باشد. دارای شکل یکسان بودن، دارا بودن قابلیت تشخیص و دارای ویژگی تقسیم پذیری از دیگر خصوصیاتی است که پول باید داشته باشد.

5000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز