خانه » مقالات ورزشی » دانلود مقاله درباره ورزش کشتی

دانلود مقاله درباره ورزش کشتی

دانلود مقاله درباره ورزش کشتی از سری مقالات ورزشی با 34 صفحه و فرمت اجرایی PDF

ورزش کشتی «Wrestling» را می توان به جرأت گفت که این ورزشی از دیرباز یعنی زمان انسان های نخستین وجود داشته که از آن در سرگرمی ها و یا جنگ ها استفاده می کردند و هر کسی که نیرومندتر و همینطور فنون کشتی را بهتر اجرا می کرد، مقامی بزرگ در بین قبیله خود بدست می آورد که معمولاً به عنوان رئیس قبیله انتخاب می شد.

همینطور در دوران باستان، در زمان جنگ، پهلوانان هر لشکر در ابتدا به کشتی گرفتن می پرداختند تا روحیه دشمن را تضعیف کنند و راحت تر مقابل آن ها پیروز شوند.

ورزش کشتی محبوبیت زیادی در بین انسان ها از زمان های قدیم داشته و هر روز این ورزش نزد مردم جهان محبوب تر می شود، گفته می شود که حضرت آدم فنون کشتی را بلد بوده و همینطور حضرت یعقوب با این ورزش آشنایی داشته و برای دفع دشمنان خود، آن را به فرزندانش آموزش می داد. همینطور روایاتی هست که امام حسن مجتبی (ع) با امام حسین علیه السلام کشتی می گرفتند که جد آنها یعنی حضرت محمد (ص) به اضافه جبرئیل از مشوقین آن دو برای انجام این ورزش بوده اند. همینطور در قصه های هومر کشتی گرفتن میان اولیس و آژاکس یکی از محبوب ترین داستان های آن به شمار می رود و در شاهنامه فردوسی نیز کشتی پدر و پسر یعنی رستم و سهراب از معروف ترین قصه های این کتاب نزد ایرانیان است.

در این پست می خواهیم مقاله ای در مورد ورزش کُشتی قرار دهیم، در ادامه و زیر می توانید مطالبی که در این مقاله آمده است را مشاهده کنید :

  • کُشتی چیست؟ اولین موضوعی است که این ورزش توضیح داده شده است.
  • بعد از تعریف آن، تاریخچه ورزش کشتی بیان شده است.
  • موضوع بعدی که در این مقاله آمده است، آسیب های ناشی از ورزش کشتی می باشد.
  • همچنین قوانین و مقررات ورزش کشتی مورد بررسی قرار گرفته است.
  • و … .

توضیحی به صورت خلاصه از ورزش کشتی

در زمان قدیم کسی که 3 مرتبه حریف خود رو در ورزش کشتی به زمین میزد برنده حساب می شد. و همینطور در دوران باستان ایران نیز این گونه بوده که هر قسمتی از بدن 2 کشتی گیر به زمین ارتباط برقرار می کرد مغلوب حریف خود به شمار می رفته است.

تعریف ورزش کشتی

اینکه چرا این ورزش را کُشتی نامیده اند؟ ما تحقیقاتی انجام دادیم و به این نتیجه رسیدیم که در زمان زرتشتیان و پارسیان قدیم، زمانی که خورشید غروب می کرد، آن ها به کمر خود یک شال می بستند و در مقابل آتش به عبادت می پرداختند که به آن شالی که به کم خود می بستند کشتی می گفتند و این به معنای گرفتن کمربند یکدیگر است.

نمایی از تشک کُشتی (زمین ورزش کشتی)

نمایی از تشک کُشتی (زمین ورزش کشتی)

از پهلوانان معروف ایران می توان نام پوریای ولی که در قرن هشتم هجری زندگی می کرده را نام برد. همینطور عبدالرزاق بیهقی که با ستمگران می جنگید.

تاریخچه ورزش کشتی

تاریخ معینی نمی توان برای ورزش کشتی تعیین کرد ولی از قرائن و شواهد و حکایت و کتیبه ها مشهود است که کشتی و کشتی گیری از اوایل خلقت بشر پیدا شده است. همانطور که بشر اولیه برای تهیه غذا ناچار شد راه برود، بدود، بپرد و در شرایط درگیر شدن با حیوانات ناچار بود با آنها گلاویز شود که این خود ظهور پیدایش کشتی است. می گویند فن کشتی از زمان یعقوب پیغمبر شکل گرفته و نام گذاری شده است ولی متأسفانه تا کنون تاریخ کاملی در زمینه ورزش کشتی در دسترس نیست و اگر هم بوده در حمله بیرحمانه مغول ها و اعراب نیست و نابود شده است. به عقیده بعضی ها کشتی از (کستی) به معنای دستار (شال کمر) و ذکر از اوستا و زردتشت می نمایند ولی پیش کسوتان معتقدند که یکی از دلایل قدمت تاریخی کشتی در ایران همان لغت (کشتی) است. چه این مبارزه و کشمکش تن به تن از آن روزی در بین ایرانیان متداول بوده که از آن برای دفع خطر استفاده می کردند و هنگامی که بر دشمنان اعم از حیوانات یا انسان فائق می آمدند آن را از پای درآورده و می کشتند پس از آن که از او سؤال می شد (کشتیش) کم کم و به مرور در اثر کثرت استعمال شین ضمیر از اخرش افتاد وشده است (کشتی) تا اندازه ای هم معنی همان کشتیش را دارد.

کشتی در ایران

کشتی در ایران باستان عبارت بود از یک رشته حرکات و فنون تن به تن که توسط آن بر دشمن فائق می آمدند و او را می کشتند، اما با اختراع ادوات جنگی و تغییرات مهم در تاکتیک های جنگی کشتی از این لحاظ موقعیت خود را از دست داد ولی خاطرات و حکایت و رشادت های سرداران نامی ایران از خاطر جوانان محو نشده و حکام وقت کوشیدند تا کشتی به صورت یک ورزش ملی و هنر ایرانی جای خود را در بین مردم باز کرده و از بین نرود. در این زمان است که سعدی شاعر شیرازی در اطراف کشتی و کشتی گیری و فنون آن مطلبی دارد که در آن صحبت از بیش از سیصد و شصت فن می نماید در این زمان کشتی معنی کشتن را از دست داده و جنبه هنری و فنی به خود گرفته و ثابت می شود که ورزش کشتی به صورت یک ورزش ملی درآمده است و تمام طبقات به آن علاقه مند شده و کمتر ایرانی را می توان پیدا کرد تا اندازه ای از این فن اطلاع نداشته باشد. از هر گوشه ایران که بگذریم یک نوع کشتی متداول بوده و در تمام اعیاد و جشن ها جوان ها دسته دسته دور هم جمع شده و با آداب و رسوم خاص کشتی می گیرند که این خود حکایت از این دوران طولانی و قدیمی این فن است.

چگونگی کار یک مربی کشتی

بر طبق اصول تربیت بدنی بایستی حرکات ورزشی را از آسان به مشکل و از ساده به مرکب تعلیم داد و اگر غیر این عمل شود، نتیجه مطلوب به موقع حاصل نخواهد شد. برای مربیان که در پیشبرد ورزش کشتی بین نوجوانان و جوانان تحصیل کرده تلاش می کنند لازم است که این ورزش را از نظر علمی کاملا بررسی نموده و در هر زمان با پیشرفت هایی که در دنیای ورزش پیدا می شود چه از نظر تکنیک و چه از نظر تاکتیک، غذا و روانی آشنایی پیدا کنیم، ورزش کشتی بر عکس والیبال و فوتبال که نوجوانان و جوانان در هر کوی و برزن دور هم جمع شده و به بازی می پردازند، این ورزش بدون حظور مربی امکان ندارد و خطر مرگ زیاد است. نحوه تمرین برای به دست آمدن نتیجه بایستی به شیوه ای باشد که از روز اول شخص آموزش لازم را ببیند.

انواع کشتی های متداول در ایران

کشتی در ایران به غیر از کشتی آزاد و فرنگی پنج نوع دیگر هم وجود دارد که البته این پنج نوع داوطلب و علاقه مند و شرکت کنندگان قابل ملاحظه ای دارد که سازمان های ورزشی می توانند مسابقاتی در این زمینه تشکیل دهند و حتی می توانند با نزدیک کردن قوانین انواع این کشتی را انتخاب کنند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز