خانه » مقالات ورزشی » دانلود مقاله درباره ورزش دو و میدانی

دانلود مقاله درباره ورزش دو و میدانی

دانلود مقاله درباره ورزش دو و میدانی از سری مقالات ورزشی با 35 صفحه و فرمت اجرایی PDF

دو و میدانی از رشته های پایه و بنیادی ورزش است. این ورزش متشکل از 24 رشته است که عبارتند از : دو ها (100 متر، 200 متر، 400 متر، 800 متر، 1500 متر، 5000 متر، 10000 متر، دوی مارتن، 110 متر با مانع، 400 متر با مانع، 3000 متر با مانع، 100×4 متر امدادی، 400×4 متر امدادی، 20 کیلومتر پیاده روی، 50 کیلومتر پیاده روی)، پرش ها (پرش طول، پرش سه گام، پرش با نیزه، پرش ارتفاع)، پرتاب ها (پرتاب وزنه، پرتاب نیزه، پرتاب دیسک، پرتاب چکش) و ده گانه.

شاید بتوان دو و میدانی را از مهم ترین ورزش ها به شمار آورد که از دیدگاه ورزش همگانی، متداول ترین ورزش در المپیک به شمار می رود.

یکی دیگر از مقالاتی که در این ساعت از سایت دانلود مقاله می خواهیم برای دانلود و در اختیار شما عزیز قرار دهیم، مقاله ورزش دو و میدانی می باشد. مانند مطالب قبلی در این قسمت، فهرستی از مطالب مهمی که در این مقاله به کار رفته است را می نویسیم :

  • در ابتدا تعریفی از ورزش دو و میدانی ارائه شده و در ادامه تاریخچه این رشته ورزشی بیان شده است.
  • سپس شما با انواع ورزش دو و میدانی آشنا می شوید.
  • آسیب هایی که این رشته ورزشی به بدن انسان وارد می کند یکی دیگر از مطالبی است که در این تحقیق آمده است.
  • همچنین قوانین و مقررات ورزش دو و میدانی توضیح داده شده است.
  • و … .

انواع مسابقات رشته دو و میدانی

مسابقات دو و میدانی شامل مسابقه های دویدن (سرعت، نیمه استقامت، استقامت)، پرتاب کردن (دیسک، نیزه، چکش و وزنه)، پرش ها (طول، ارتفاع، سه گام و پرش با نیزه) و مسابقات دوی با مانع؛ مانند 110 متر با مانع، 400 متر با مانع و 3000 متر با مانع است. بنابراین در دو و میدانی 9 سری مهارت مورد رقابت قرار می گیرد. اندازه گیری این مهارت ها عینی و کمی بوده و با وسایل اندازه گیری دقیق ارزیابی می شود. لذا این مسابقات از اعتبار، پایایی و عینیت بسیار بالایی برخوردارند و می توان به جرآت گفت که مسابقات دو و میدانی نسبت به رقابت های سایر رشته های ورزشی از نظر معتبر بودن در درجه ی نخست قرار دارد.

دانلود مقاله درباره ورزش دو و میدانی

دانلود مقاله درباره ورزش دو و میدانی

رقابت های دویدن در دو و میدانی با زمان سنج اندازه گیری می شود و زمان انجام فعالیت، ملاک ارزش یابی است. در مسابقه پریدن نیز مقیاس متریک فاصله ی پرش را به متر و سانتی متر معین می کند و در پرتاب کردن ها نیز مقیاس اندازه گیری به متر و سانتی متر است. در این رقابت ها قضاوت کیفی و زیبایی مهارت جایی ندارد و بر خلاف ژیمناستیک که ارزش یابی ها به صورت کیفی و فرآیندی است، در دو و میدانی قضاوت شخصی داور یا مربی در کار ارزش یابی دخالت نمی کند.

رقابت های دویدن

مسابقه دو های سرعت : این رقابت ها، شامل دوهای 45 متر، 60 متر، 100 متر و 200 متر است که رشته ی 100 متر و 200 متر در مسابقات جهانی و المپیک برگزار می شود. این آزمون ها با فرمان «آماده رو» یا با صدای تپانچه آغاز می شود و زمان انجام حرکت از خط شروع تا خط پایان ملاک ارزش یابی است.

رقابت دوی سرعت با دورخیز : در  رقابت های سرعت، در ابتدای آزمون و هنگام استارت زدن، سرعت عکس العمل، نقش مؤثری در ابتدای آزمون دارد. برای اندازه گیری «سرعت خالص حرکتی» لازم است که مسابقه با استفاده از دورخیز انجام شود. برای اجرای این رقابت «مثلاً دوی 45 متر» آزمودنی با یک دورخیز 13 مری آزمون را شروع می کند و به طرف خط شروع می دود. به محض رسیدن به خط شروع کورنومتر به کار می افتد و هنگام قطع کردن خط پایان، کورنومتر از کار می افتد. برای اجرای این مسابقه، می توان از دو عدد روبان رنگی، که به دو قطعه چون یک متری وصل شده است، استفاده کرد. به محض لمس روبان رنگی در خط شروع، داور کورنومتر را به کار می اندازد و با قطع روبان در خط پایان، کورنومتر از کار می افتد. در آزمایشگاه ها با چشم الکترونیکی، که به یک زمان سنج متصل است، کار اندازه گیری دقیق تر انجام می شود.

مسابقه های دوی نیمه استقامت : این مسابقات شامل آزمون های 400 متر، 800 متر، 540 متر و 1500 متر است. برای افراد مبتدی آزمون 1500 متر یک آزمون استقامتی است ولی در نزد دوندگان زبده این آزمون یک آزمون نیمه استقامتی محسوب می شود.

آزمون های دوی استقامت : شامل دوهای 5000 متر، 10000 و ماراتن است. البته آزمون های دیگری نیز وجود دارد که می تواند با مسافت های متفاوتی اجرا شود. مانند 3000 متر و … . این آزمون ها استقامت قلب و عروق را اندازه گیری می کند.

آزمون های پرتابی : شامل آزمون های پرتاب وزنه، پرتاب دیسک، پرتاب چکش و پرتاب نیزه است. در صورت عدم دسترسی به وسایل دو و میدانی و سالن ورزش، می توان از آمزون پرتاب توپ طبی (4 کیلوگرمی یا 6 کیلوگرمی) استفاده کرد. این آزمون را می توان به دو شکل، بدون دورخیز و با دورخیز، اجرا کرد و مسافت پرتاب شده را با متر اندازه گیری کرد.

آزمون های پرشی : این آزمون ها شامل آزمون های پرش طول، پرش سه گام، پرش ارتفاع و پرش با نیزه است. به دلیل آشنا بودن مربیان با نجوه ی اجرای این پرش ها از ذکر جزئیات پرش خودداری می کنیم. آزمون های جایگرین برای اجرای آزمون های پرش در دو و میدانی، عبارت اند از :

  1. پرش طول جفتی و پرش عمودی
  2. مسابقات دو با مانع : در این مسابقات، آزمودنی مسافتی را که در آن مانع های چوبی قرار داده شده است، با دویدن طی می کند. این آزمون ها شامل 110 متر با مانع، 400 متر با مانع و 3000 متر با مانع است که دوهای سرعتی، نیمه استقامتی و استقامتی را شامل می شود.
  3. رقابت های دوی امدادی : در این رقابت ها 4 دونده یک تیم دو را تشکیل می دهند و با رد و بدل کردن یک چوب، مسافت معینی را به نوب طی می کنند. مانند 100X4 متر که هر دونده پس از طی مسافت 100 متر چوب را به نفر دوم که در انتهای 100 متر ایستاده است می دهد و نفر بعدی آن را به دونده ی سومی و بعدی در نهایت به دونده ی چهارم تحویل می دهد و آزمون را به پایان می رسانند. آزمون 400×4 متر امدادی نیز در مسابقات جهانی و المپیک برگزار می شود.
2000 تومان – خرید
اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز