خانه » مقالات ورزشی » دانلود مقاله درباره ورزش بسکتبال

دانلود مقاله درباره ورزش بسکتبال

دانلود مقاله درباره ورزش بسکتبال با 53 صفحه و فرمت اجرایی PDF

بسکتبال «Basketball» یک ورزش است که به صورت تیمی و گروهی انجام می شود. توضیح ساده در مورد آن که برای انجام این بازی، دو تیم «هر تیم از پنج بازیکن تشکیل می شود» که مقابل یکدیگر قرار می گیرند و سعی می کنند هر یک با پرتاپ توپ، آن را از طریق یک حلقه که بالاتر از قد بازیکنان است که ارتفاع آن 260 سانتی متر بالاتر از سطح زمین است به گل برسند. بازی بر روی یک سطح مستطیل شکل انجام می شود، و یک حلقه در انتهای هر طرف از این زمین وجود دارد. زمین به دو بخش اصلی توسط خط اواسط مستطیلی تقسیم شده است. بسکتبال را می توان در فضای باز و یا در داخل سالن انجام داد. ورزش بسکتبال مانند هر ورزش دیگری قوانین خاص خودش را دارد، مثلاً زمان انجام این بازی در چهار کوارتر که هر کدام 10 دقیقه زمان دارد انجام می شود و هر تیم که صاحب توپ است فقط 24 ثانیه اجازه در اختیار داشتن توپ را دارد تا بتواند امتیاز کسب کند و بین هز کوارتر 5 دقیقه زمان استراحت در نظر گرفته شده است. در محوطه جریمه و نزدیک به حلقه پرتاپ ، خطوطی مشخص شده است که اگر بازیکن از داخل آن منطقه پرتاب انجام دهد، 2 امتیاز کسب می کند و در صورتی که بیرون از محوطه پرتابی شکل گیری، 3 امیتاز برای تیم مجری حمله در نظر گرفته می شود. نام فدراسیون این ورزش (FIBA) نام دارد. البته لازم به ذکر است که برای این که یک بسکتبالیست شوید قد بلند و قدرت بدنی زیادی را باید داشته باشید تا بتوانید به اندازه دلخواهتان در آن موفق شوید.

تحقیق ورزش بسکتبال که در ادامه توضیحاتی در مورد این بازی و در نهایت مقاله کامل آن را در اختیارتان خواهیم گذاشت، از چندین مطلب گردآوری شده که مهم ترین آن ها : تعریف بسکتبال، تاریخچه بازی بسکتبال، قوانین و مقررات ورزش بسکتبال و آسیب های ناشی از ورزش بسکتبال می باشند.

همه چیز در مورد ورزش بسکتبال

می توان ادعا کرد که بسکتبال تنها ورزش عمده است که یک اختراع آمریکایی است.

بسکتبال اولین بار در سال 1891 توسط یکی از اساتید تربیت بدنی دانشگاه (اسپرینگ فیلد) در ایالت (ماساچوست) ابداع شد.

در ایران نیز این ورزش در طی سال های 1314 و 1315 برای اولین بار توسط معلمی به نام آقای شریف زاده که معلم ورزش دبستان البرز بود پایه گذاری شد.

فدراسیون جهانی بسکتبال «فیبا» نام دارد و کنترل و اجرای قوانین بر عهده این فدراسیون است.

فدراسیون بین المللی بسکتبال در سال 2002 تاسیس شد، با هدف ایجاد یک شبکه بسکتبال در سراسر جهان برای دستیابی به رشد مستمر و پایدار ورزش بسکتبال.

بسکتبال یکی از محبوب ترین و پر بیننده ترین ورزشها در جهان است.

در قلب این بازی فضای بازی و تجهیزات است. فضای آن شامل زمین مستطیل شکل است. قطعات اصلی و تجهیزات آن  دو سبد در بالا، در هر انتها (در جهت طولانی) از زمین، و توپ کروی شکل و متورم است.

زمین در این بازی باید مستطیل شکل باشد و از جنس سفت و سخت باشد.

از سال  1891 تا 1893، یک توپ فوتبال در بسکتبال مورد استفاده قرار می گرفت. اولین توپی که به طور خاص برای بسکتبال ساخته شد قهوه ای بود و درسال 1894 تولید شد. در حال حاضر توپ بسکتبال کروی شکل ،به رنگ نارنجی و جنسش از مواد مصنوعی و چرم است. در تمام سطوح از بازی، تیم میزبان توپ را فراهم می کند.

تصویر توپ بسکتبال

تصویر توپ بسکتبال

قوانین ورزش بسکتبال

در این بازی حداکثر بازیکنی که باید وجود داشته باشد دوازده نفر است. تیم ها باید یک مربی و در صورت احتیاج یک کمک مربی داشته باشند. در شروع بازی پنج نفر که بازیکن اصلی هستند بازی را آغاز می کنند و بقیه بازیکنان به عنوان بازیکنان ذخیره هستند.

وقت بازی چهار زمان 10 دقیقه است که در بین وقت اول و دوم دو دقیقه استراحت و بین وقت دوم و سوم پانزده دقیقه و بین وقت سوم و چهارم دو دقیقه استراحت قرار داده شده است. در زمان برگزاری مسابقات برای تیم ها در نیمه ی اول که همان ده دقیقه اول و دوم است دو زمان استراحت و در نیمه دوم یعنی ده دقیقه سوم و چهارم سه وقت استراحت منظور می شود. اگر تیمی در هر کدام از نیمه ها از وقت استراحت خود استفاده نکند در دیگر نیمه ها نمی تواند از آن استفاده کند.

 تیم می تواند با یک تکنیک درست با پرتاب توپ داخل سبد در طول بازی به طور منظم گلزنی کند. اگر تیم از پشت منطقه سه امتیازی توپ را وارد سبد کند سه امتیاز و در داخل این منطقه دو امتیاز کسب می کند. توپی که از پشت خط پرتاپ آزاد گل می شود یک امتیاز خواهد داشت. اگر در حین بازی تیمی به طور اشتباهی و تصادفی توپ را وارد سبد خودش بکند امتیاز آن برای تیم مقابل محسوب می شود.

تیمی که بیشترین امتیاز را در پایان بازی داشته باشد پیروز می شود.

تخلفات

هرگونه سرپیچی و عمل نکردن به قوانین بازی تخلف است و از دست دادن مالکیت جریمه ی تخلف است.

اگر بین بازی یکی از بازیکنان یا توپ از محدوده ی مستطیلی شکل زمین خارج شود تخلف کرده است. در موقع خارج شدن توپ با هر بازی کنی که قبل از خروج تماس داشته باشد تخلف به نام او ثبت می شود. اگر بازیکنی چه به صورت عمدی و چه به طور سهوی توپ را از زیر وارد سبد کند تخلف کرده است.

حرکت بازیکنان در زمین به وسیله توپ فقط باید با دریبل کردن صورت بگیرد، وقتی بازیکن توپ را بین دستش و زمین جابجا می کند بدون آنکه توپ را بگیرد به این عمل او دربیل کردن می گویند. اگر بازیکن به طور همزمان با دو دست دریبل کند یا موقع دریبل کردن توپ را بگیرد و یا حمل توپ انجام دهد مرتکب خطا شده است.

خطای دیگری وجود دارد که موقعی رخ می دهد که بازیکنی که مالکیت توپ در دست اوست با توپ راه برود یا قبل از اینکه پاس بدهد، دریبل یا شوت کند پای ثابت خود را حرکت دهد.

تیمی که مالک توپ است بازیکنانش حق توقف بیش از سه ثانیه در منطقه ذوزنقه ای تیم حریف را ندارند. بازیکن دارای مالکیت توپ نمی تواند بیش تر از پنج ثانیه در برابر مدافع مستقیم توپ را در اختیار داشته باشد. تیمی که در زمین دفاعیش صاحب توپ شود تنها هشت ثانیه وقت دارد که توپ را وارد زمینی که سبد حریف در آن قرار دارد (زمین حمله) بکند. موقعی که تیمی صاحب توپ می شود تا موقعی که توپ به قصد گل زدن یا شوت یا برخورد با تخته از دست بازیکنش رها شود بیست و چهار ثانیه وقت دارد.

تیمی که صاحب توپ است نمی تواند توپ را از زمین حمله به زمین دفاعی ببرد.

در بازی بسکتبال خطاهای شخصی هم وجود دارد که ممکن است با برخورد بازیکنان یا اجرای حرکت غیر ورزشی توسط یکی از بازیکنان رخ دهد و جریمه ی آن نیز از دست دادن توپ و در بعضی مواقع پرتاب آزاد توسط تیم مقابل است.

اگر هنگام شوت زدن روی بازیکن خطا صورت بگیرد و آن شوت تبدیل به گل نشود و خطا در محدوده ی پرتاب سه امتیازی صورت گرفته باشد دو پرتاب آزاد و اگر خارج از محدوده ی سه امتیازی باشد سه پرتاب آزاد تعلق می گیرد.

در صورتی که خطایی رخ دهد که دور از اخلاق ورزشکاری باشد منجر به اخراج بازیکن خطا کار می شود و اصطلاحاً به آن خطای اخراج یا دیسکالیفه می گویند.

اگر بازیکنان یا مربیان یا بازیکنان ذخیره حرکاتی چون اعتراض به داور یا درگیری های لفظی انجام دهند منجربه خطای فنی شده اند و جریمه ی آن نیز یک پرتاپ آزاد برای تیم مقابل است.

خطایی که دو بازیکن به طور همزمان دو بازیکن یکدیگر انجام دهند خطای طرفین نام دارد و در این خطا به هیچ کدام پرتاپ آزاد تعلق نمی گیرد و هر تیمی که قبل از آن مالک توپ بوده بازی را خارج از خط اوت شروع می کند.

مهارت های بازی بسکتبال

در بازی بسکتبال نیز مانند دیگر بازی ها داشتن مهارت هایی لازم است. در این بازی به علت وجود حرکت ها و جابجایی و سرعت زیاد در بازی یکی از مهارت هایی که مربیان آن را مورد توجه قرار میدهند حفظ تعادل است.

مهارت دیگری که در این ورزش ضروری است کار با توپ است. کسب این مهارت به بازیکن در انجام حرکاتی مثل شوت، پاس، دریبل و چرخش کمک می کند.

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز