خانه » مقالات هنری » دانلود مقاله درباره هنر تئاتر

دانلود مقاله درباره هنر تئاتر

دانلود مقاله درباره هنر تئاتر با 77 صفحه و با فرمت اجرایی PDF

تئاتر «Theater» نباید پا به پای ما پیر شود، بلکه باید تا ابد جوان بماند، تا ابد زنده، هر قدر هم که موضوع نمایش سخت و جدی باشد. مثل اینکه بین تمام هنرها فقط تئاتر است که در یک نقطه متوقف شده، بیمناک از کلمات نو، راه های نو و اشعار نو. به نظر می آید تئاتر آن طور که خوشایند اکثر مردم است، قلب بزرگ و روح زنده اش را از دست داده باشد. در اطاقی کسل کننده، مقابل آتشی خاموش چمباته زده، درها و پنجره ها محکم بسته شده، و محصور اشیایی است که طی سال ها استفاده کهنه و فرسوده شده اند.

در حال حاضر تئاتر ستایشگر شک و تردید شده است، اکثر نمایشنامه ها توأم با موضوع و شخصیت های سمبلیک می باشد و زندگی را سر در تنورشان می دهد.

 شاید هنرمندان و تحقیق گران بخواهند تا با هنر تئاتر بیشتر آشنایی پیدا کنند. خب می توان با جرأت گفت که کامل ترین مقاله درباره تئاتر را این بار در سایت Download Article قرار دهیم. پس با ما باشید تا این هنر را بیشتر برای شما معرفی کنیم. شاید کنجکاو باشید که چه مطالبی در این مقاله آمده است، خب نیاز نیست زیاد فکر خود را مشغول کنید، ما مهم ترین آن ها را بیان می کنیم. آیا می دانید تئاتر چیست؟ اگر با این هنر آشنا نیستید، تعریفی واضح از آن بیان شده است. می دانید از چه تاریخی تئاتر پدید آمد؟ خب در ادامه این مقاله تاریخچه ای کامل از آن را گفته ایم. بازیگری در تئاتر موضوع بعدی است که توضیح داده شده است. خیمه شب بازی در ایران، تئاتر درمانی نیز از بحث هایی است که در این تحقیق بررسی شده است. و … .

توضیحی کامل درباره هنر تئاتر

این متن از زبان یکی از تئاتری ها و مدرسان این هنر می باشد :

هنرهای نمایشی که تئاتر از آن جمله است جذبه خاصی دارند و برای بسیاری از اشخاص هوس انگیزند. عده ای از جوانان وقتی به تئاتر یا سینما یا بلت و یا کنسرت خوبی می روند – تحت تأثیر نیروی جاذبۀ سن، دکورهای زیبا، لباس های رنگارنگ و تحسین تماشاگران غالباً آرزو می کنند : «ای کاش به جای یکی از این آرتیست ها بودم!»

من هر گاه توفیق یافته ام کلاسی برای تدریس و تعلیم فن تئاتر تأسیس کنم، از عده زیادی از شاگردان پرسش هایی نموده ام. مثلاً :

-چطور شد بین فنون و هنرهای مختلف، تئاتر را انتخاب کرده اید؟

-برای این که تئاتر را فوق العاده دوست دارد.

-آیا تا به حال بازی کرده اید یا به کلی از فن تئاتر بی بهره اید؟

-نه بی بهره نیستم. چندین بار در پیس هایی که در مدرسه مان بازی می شود شرکت کرده ام و همیشه رل اول را داشته ام. همه کس استعداد مرا تحسین می کرد. خودم هم می دانم که خیلی استعداد دارم.

-از کجا می دانید که «خیلی استعداد» دارید؟

-از آن جا که هر وقت بازی کرده ام همه مرا تحسین کرده اند.

-ممکن است تحسین کنندگان که تقریباً همه از رموز فن بی خبرند اشتباه کرده باشند.

-نه، گمان نمی کنم اشتباه کرده باشند. به خود شما هم ثابت خواهد شد که بی استعداد نیستم. اگر بدانید با چه شوق و عشقی به دیدن تئاتر یا فیلم خوب می روم! چقدر بازی های خوب در من تأثیر می کند! هر وقت تئاتر یا فیلم خوبی را تماشا می کنم شب بی خوای می شوم و دلم از شوق می تپد. یا وقتی  به خواب می روم خواب آن بازی ها را می بینم، فردای آن شب همه رل های آن تئاتر یا فیلم را به تقلید یازی کنندگان آن بازی می کنم، به طوری که باعث تعجب می شود. بی خود عرض نکردم که به خود شما هم ثابت خواهد شد که بی استعداد نیستم. به همین جهت پیش شما آمده ام تا آن را نمایان کنم و روزی هنرمند لایقی بشوم … .

ماسک تئاتر

ماسک تئاتر به عنوان یک نماد برای این هنر به کار می رود.

از شیوه گفتار و احساسات این جوان بر من مسلم است آن چه را که می گوید راست می گوید. تأثیر تئاتر را در خود حس کرده است و عشق فراوان به آن دارد. اما اشتباه او در این است که تفاوت استعداد و عشق و میل را نمی داند. عشق و شوق برای کسب هر فن لازم است اما کافی نیست. شرط اصلی برای کسب هر هنر استعداد است و مکمل آن شوق و عشق و پشتکار.

بسیاری اشخاص پرمایه و حساس هستند که عشق و علاقه زیاد به ادبیات، نقاشی، موسیقی و سایر هنرهای زیبا دارند. آن ها را خوب می فهمند و درک می کنند. هر وقت در برابر زیبایی طبیعت و یا منظرۀ غم انگیزی یا شادی آوری قرار می گیرند احساساتشان به حد اعلا تهییج و تحریک می گردد و مدت ها تحت تأثیر آن زیبایی یا غم و شادی هستند. اما اگر این هوس خام به سرشان بیفتد که احساسات خود را به نظم یا به نثر یا روی پردۀ نقاشی یا به وسیله موسیقی بیان نمایند و یا حتی برای دوستان خود نقل کنند، دیر یا زود خودد پی می برند و یا دیگران آن ها را متوجه می سازند که قدرت توصیف و یا به عبارت دیگر استعداد و نیروی شاعری، نویسندگی، نقاشی و نقالی در آن ها نیست.

بنابراین فقط عشق و علاقه برای کسب هنرهای زیبا کافی نیست و هر هنر استعداد خاصی لازم دارد. آن چه که دوست ما به وجود آن در خود پی برده عشق و علاقه به تئاتر است نه استعداد. اما از طرف دیگر نمی توان بدون مدتی آزمایش چنین پیش بینی کرد که در او استعداد سافت نمی شود. ممکن دارای کم و بیش استعداد باشد و یا نیز به کلی از آن بی بهره باشد. این موضوعی است که در نتیجه مدتی تمرین و کار آشکار می گردد. اشتباه دیگر دوست ما در اظهار این مطلب است که «رل های تئاتر یا فیلم را به تقلید بازی کنندگان به طوری بازی می کند که باعث تعجب می شود» اشتباه او در این است که تفاوت تقلید و ابداع و ابتکار هنری را نمی داند.

بارها اشخاص مختلف به من گفته اند : «فلان دوست من، فرزند من اکتور معرکه ای است! به قدری خوب تقلید این و آن را در می آورد که ما از خنده روده بر می شویم. صدای اشخاص و حیوانات را به طوری تقلید می کند که با اصل هیچ تفاوت ندارد.»

2000 تومان – خرید

اشتراک گذاری مقاله
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز